Czy warto zdecydować się na usługi trenera personalnego?

0
973
trener personalny
Można wymienić wiele korzyści płynących ze współpracy z trenerem personalnym. Jedną z nich jest możliwość dopasowania planu treningów konkretnie do naszych potrzeb i celu | fot.: stock.adobe.com

Dbanie o ciało to nie tylko prowadzenie zdrowego trybu życia i dopasowanej do naszych potrzeb diety. Potrzebny jest też ruch, który pomoże nam wyrobić sobie kondycję, schudnąć, albo nabrać masy mięśniowej. Niezależnie od tego, jaki mamy cel, zawsze warto skorzystać z pomocy fachowca. Kilka lat temu usługi trenera personalnego uważane były za zbytek i domenę gwiazd. Dzisiaj każdy może mieć swojego trenera, który pomoże dążyć do celu. Czy warto inwestować w trenera personalnego?

Na czym polega praca z trenerem personalnym?

Trener personalny ma nam pomóc w rozpoczęciu treningów, które pomogą nam osiągnąć zamierzone cele. Jednak zanim podejmiemy same treningi, należy poddać się podstawowym badaniom u lekarza. Czy nasz organizm jest zdrowy? A może mamy jakąś ukrytą chorobę, która wpływa na metabolizm, naszą wagę, samopoczucie i regenerację? Takie informacje dla trenera są bardzo ważne, ponieważ pomagają mu ustalić odpowiedni plan treningowy. Najważniejsze jest jednak określenie swojego celu. Dla trenera nie jest ważne to, czy ma z nami pracować, aby wyszczuplić naszą sylwetkę czy dla poprawy naszej kondycji. Jego zadaniem zawsze jest pomoc nam w zmierzaniu do naszego celu. Jeśli chcemy schudnąć 5 kg, to trener przygotuje dla nas plan pracy, który to umożliwi. 

Jakie korzyści daje praca z trenerem osobistym?

Można wymienić wiele korzyści płynących ze współpracy z trenerem personalnym. Jedną z nich jest możliwość dopasowania planu treningów konkretnie do naszych potrzeb i celu. Dzięki temu można uzyskać o wiele lepsze efekty pracy, w porównaniu do samodzielnego ćwiczenia w domu czy na siłowni. A dla wielu osób widok wyszczuplonej sylwetki czy możliwość przebiegnięcia dłuższego dystansu bez zadyszki, jest najważniejszą zaletą. Oprócz tego trener, przygotowując sam plan treningowy bierze pod uwagę nasze możliwości. Przez to trening nie jest za mało intensywny, ani też nie przeciąża naszego ciała. Pracując pod okiem trenera, mamy pewność, że wykonywane przez nas ćwiczenia będą wykonane prawidłowo. A to z kolei niweluje ryzyko nabawienia się kontuzji. Podczas treningu, może się też okazać, że potrzebna będzie korekta planu, ponieważ coś nie przynosi efektów, albo zbyt nas wyczerpuje. Trener osobisty pomaga nam też przez cały czas być zmotywowanym do zmian. Nie jest tylko nauczycielem aktywności fizycznej, ale i motywatorem, który przeprowadzi nas przez trening tak, abyśmy czuli się po nim lepiej.

Czy warto korzystać z usług trenera personalnego?

Mimo że taka współpraca ma wiele zalet, nie każda osoba jest co do niej przekonana. Głównie mamy opory z powodów finansowych. Nawet wybierając pakiet na siłowni z usługą trenera personalnego musimy zapłacić więcej. Jednak podczas takiego treningu, trener poświęca czas tylko nam. Na zajęciach grupowych dostaniemy jedynie kilka minut uwagi. Ćwicząc w domu będziemy musieli samodzielnie nauczyć się wykonywania wszystkich ćwiczeń, a nawet nie będziemy mieli pewności czy u nas się one sprawdzą. 

Choć sporo osób uważa współpracę z trenerem personalnym za zbytek, to nie da się ukryć, że jest to najlepsza forma ćwiczeń dla osób, które mają konkretny cel. Także osoby, które mają problemy zdrowotne i z ich powodu nie wiedzą jaką aktywność podjąć, będą zadowolone z takiej współpracy. Przede wszystkim warto pamiętać, że nasze zdrowie i bezpieczeństwo są ważniejsze, niż to czy uda nam się schudnąć kilka kilogramów. 

NMI