Czym jest egzema dłoni? Jak ją leczyć?

0
1719
kobieta chorująca na egzemę drapiąca się po rękach
Bardzo często trudno jest ustalić czynnik powodujący wystąpienie zmian na dłoniach, a nawet jeśli zostanie on zidentyfikowany, to z powodu wykonywanej pracy nie jest on możliwy do uniknięcia | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Atopowe zapalenie skóry – przewlekła choroba, która może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dawniej była potocznie nazywana egzemą. Dziś ten termin zarezerwowany jest głównie dla wyprysku zlokalizowanego na dłoniach, który występuje najczęściej u dorosłych i ma postać drobnych, pojawiających się nagle pęcherzyków, którym towarzyszy silny świąd.

Jak rozpoznać egzemę?

Egzema, czyli przewlekły niezakaźny wyprysk o podłożu alergicznym, objawia się zaczerwienieniem skóry, któremu towarzyszą początkowo pęcherzyki, a następnie pęknięcia i nadżerki. Związane z tą chorobą ból oraz świąd są na tyle uciążliwe, że mogą przyczyniać się do zaburzeń snu. Egzemą nie można się zarazić. Jest to choroba uwarunkowana genetycznie, która może powstać samoistnie, ale najczęściej rozwija się pod wpływem czynników drażniących i alergenów. W związku z tym na egzemę chorują najczęściej osoby zajmujące się zawodowo sprzątaniem lub pracownicy ochrony zdrowia, którzy są stale narażeni na chemiczne substancje drażniące. Bardzo często trudno jest ustalić czynnik powodujący wystąpienie zmian na dłoniach, a nawet jeśli zostanie on zidentyfikowany, to z powodu wykonywanej pracy nie jest on możliwy do uniknięcia. Diagnostyka różnicowa egzemy obejmuje: grzybicę, łuszczycę oraz świerzb.

Egzema – trudny przeciwnik

Niestety, ponad 16% pacjentów cierpiących na egzemę nie reaguje na leczenie. Przewlekle pękająca i silnie swędząca skóra jest przyczyną zaburzeń snu, które oddziaływają na zdrowie psychiczne chorego. Często wpływa na obniżenie samooceny oraz utrudnia codzienne funkcjonowanie, ponieważ uniemożliwia np. zabiegi higieny osobistej, mycie naczyń czy gotowanie. Leczenie jest trudne i wymaga dyscypliny. Oparte jest przede wszystkim na stosowaniu preparatów natłuszczających i nawilżających, które pomagają zwalczyć nadmierną suchość oraz poprawiają „szczelność” skóry, tym samym zabezpieczając przed wniknięciem alergenów. Jednym z preparatów polecanych w pielęgnacji skóry, na której występuje egzema dłoni, jest Bepanthen Sensiderm, który wspomaga regenerację i wzmacnia naskórek dzięki odpowiedniemu składowi lipidów. Leczenie specjalistyczne obejmuje także eliminację kontaktu z alergenem lub substancją drażniącą oraz stosowanie leków. W terapii egzemy stosuje się leki przeciwhistaminowe, mające na celu łagodzenie świądu i stanu zapalnego, oraz glikokortykosteroidy, które redukują stan zapalny.

Czy można zapobiec egzemie?

Aby uniknąć ponownego pojawienia się zmian, warto profilaktycznie stosować preparaty nawilżające i natłuszczające oraz odpowiednio pielęgnować dłonie. Należy unikać długotrwałego kontaktu z wodą np. w trakcie kąpieli lub sprzątania, ponieważ narusza on naturalną barierę lipidową naskórka i powoduje nadmierne wysychanie skóry. Ważne jest, by być pod stałą opieką specjalisty, który pomoże dobrać stosowne leczenie, ponieważ zbyt częste stosowanie glikokortykosteroidów powoduje zmniejszenie grubości skóry oraz rozszerzenia naczyń krwionośnych, dlatego o ich dawce i częstości stosowania powinien decydować specjalista.


Materiał partnera zewnętrznego