Home Zdrowie Dieta keto – na czym polega?

Dieta keto – na czym polega?

0
910
dieta keto
Dieta keto często jest wybierana przez osoby chcące zrzucić nadprogramowe kilogramy. Można ją jednak wykorzystywać również w celach leczniczych, np. przy cukrzycy lub nadciśnieniu | fot.: stock.adobe.com

Wśród różnych diet, można znaleźć również dietę ketogeniczną, nazywaną w skrócie dietą keto. Czym się charakteryzuje taki sposób odżywiania się, dla kogo jest polecany, a kto raczej powinien z niej zrezygnować? Poznaj najważniejsze informacje o diecie ketogenicznej!

Podstawowe zasady diety keto

Najprostszym sposobem, pozwalającym na opisanie diety ketogenicznej jest stwierdzenie „zamień węglowodany na tłuszcze i chudnij”. Dieta keto często jest wybierana przez osoby chcące zrzucić nadprogramowe kilogramy. Można ją jednak wykorzystywać również w celach leczniczych, np. przy cukrzycy lub nadciśnieniu. Główną zasadą diety keto jest ograniczenie spożycia cukrów, na rzecz zwiększenia podaży tłuszczów. Należy jednak mieć świadomość, że samodzielne układanie sobie diety ketogenicznej może być niebezpieczne i stosunkowo trudne. Dlatego, osoby chcące przejść na ten rodzaj odżywiania się, powinny skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Dlaczego warto pozostawać pod kontrolą specjalisty? Ponieważ będąc na diecie keto, jadłospis powinien się składać z 80-90% tłuszczów, a w 10-20% z białek i węglowodanów. Odżywiając się w ten sposób ciężko dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych mikro i makroelementów. Celem bycia na diecie ketogenicznej jest osiągnięcie stanu tzw. ketozy. Proces ten polega na rozpadaniu się tłuszczów. Dzięki niemu we krwi wzrasta stężenie ciałek ketonowych. 

Dieta keto – plusy i minusy

Wśród zalet diety ketogenicznej zdecydowanie warto wymienić uczucie lekkości, towarzyszące przez pierwsze 2-3 miesiące takiego sposobu odżywiania się. Dodatkowo zwiększa się poziom energii, a samopoczucie staje się lepsze. Dla wielu osób, zaletą będzie również spadek masy ciała. Kobiety mogą zauważyć zmniejszenie się wodnego cellulitu, ponieważ organizm, który dla uzyskania energii wykorzystuje tłuszcze zamiast glukozy, automatycznie zmniejsza ilość wody wiązanej przez glikogen. Plusem diety keto jest również jej lecznicze działanie, wykorzystywane m.in. przy padaczce lekoopornej, stwardnienia guzowatego oraz zespołu Retta i zespołu Dravet. Dodatkowo, dieta ketogeniczna wspomaga walkę z insulinoopornością. Jednak jak każdy sposób odżywiania się, również dieta keto ma swoje wady. Należą do nich m.in. pojawiający się po 2-3 miesiącach spadek energii, problemy z trawieniem i koncentracją, a także wzrost chęci na słodycze. Należy również mieć świadomość, że dieta keto obciąża nerki i trzustkę. Dodatkowo, część ekspertów uważa, że długotrwałe stosowanie tej diety negatywnie wpływa na gospodarkę hormonalną.

Jak widzisz, dieta ketogeniczna może być ciekawym sposobem na utratę niechcianych kilogramów. W niektórych przypadkach może się również przyczynić do zmniejszenia różnych dolegliwości i schorzeń. Jednocześnie jednak należy mieć świadomość, że taka dieta obciąża organizm i stosowana bez nadzoru specjalisty może wyrządzić więcej krzywdy, niż pożytku. Dlatego, zanim zdecydujesz się na przejście na dietę ketogeniczną, skonsultuj się z dietetykiem i sprawdź, czy jest to coś dla ciebie.

KNO