Domowe sposoby na zapalenie dziąseł

0
955
Objawy zapalennia dziąseł
W przypadku zauważenia pierwszych objawów zapalenia dziąseł, należy jak najszybciej zareagować, aby nie dopuścić do rozwoju stanu zapalnego | fot.:pixabay

Zapalenie dziąseł to powszechne schorzenie, które może dopaść osoby w każdym wieku. Dolegliwości związane z zapaleniem dziąseł mogą mieć zróżnicowany stopień nasilenia. Niezależnie od tego bardzo istotnym elementem w łagodzeniu dolegliwości jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Jest ona priorytetem.

Przyczyny zapalenia dziąseł

Zapalenie dziąseł może mieć kilka źródeł. Jakich?

  • Niewłaściwa higiena jamy ustnej

Nieodpowiednia dbałość o codzienną higienę jamy ustnej to bez wątpienia najczęstsza przyczyna zapalenia dziąseł. Chodzi tu – przede wszystkim – o zbyt rzadkie szczotkowanie zębów, niekorzystanie z nici dentystycznych oraz nieużywanie płynów do płukania jamy ustnej. W przypadku dzieci, zapalenie dziąseł często jest wynikiem wkładania do ust zabrudzonych przedmiotów.

  • Urazy termiczne lub mechaniczne

Przyjmowanie zbyt gorących pokarmów lub płynów oraz jedzenie zbyt dużych kęsów z ostrymi fragmentami to kolejne przyczyny zapalenia dziąseł. Schorzenie może być zatem następstwem urazów mechanicznych lub termicznych.

  • Zaburzenia odżywiania

Anoreksji i bulimii towarzyszą częste wymioty, w których zawarta jest kwaśna treść żołądkowa, która z kolei uszkadza szkliwo zębów, jak i błonę śluzową dziąseł, co prowadzi do zapalenia.

  • Choroby ogólnoustrojowe

Opisywane schorzenie może być następstwem różnego rodzaju chorób ogólnoustrojowych, jak np. cukrzyca, białaczka, choroby nowotworowe.

Objawy zapalenia dziąseł

Zapalenie dziąseł, u poszczególnych osób, może dawać odmienne objawy, o zróżnicowanym stopniu nasilenia. Po czym można je rozpoznać? Przede wszystkim, po charakterystycznych zmianach, które pojawiły się w jamie ustnej : nietypowe zaczerwienienie dziąseł i ich obrzęk, , mogą pojawić się również owrzodzenia oraz nadżerki. Występuje również krwawienie dziąseł,które pojawia się podczas mycia zębów lub jedzenia pokarmów o twardszej strukturze. Zapaleniu dziąseł może również towarzyszyć utrzymujący się w ustach niesmak i nieprzyjemny zapach. Domowe sposoby na zapalenie dziąseł

W przypadku zauważenia pierwszych objawów zapalenia dziąseł, należy jak najszybciej zareagować, aby nie dopuścić do rozwoju stanu zapalnego. We wczesnej fazie schorzenia, skuteczne okażą się domowe sposoby. Jakie czynności pomogą szybko uporać się z tą przypadłością?

  • Zwiększona dbałość o higienę jamy ustnej
  • Zaprzestanie palenia papierosów
  • Stosowanie płukanek z ziołowych preparatów przeciwzapalnych, takich, jak ten: https://efektdentoseptu.pl/dentosept/

Jeśli wymienione sposoby nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, konieczna będzie wizyta u lekarza.


Artykuł sponsorowany