Endoproteza stawu biodrowego – co warto wiedzieć przed zabiegiem?

0
298
ból biodra
Wybór konkretnego typu endoprotezy stawu biodrowego jest uzależniony od kilku czynników, takich jak wiek pacjenta oraz biologiczna wytrzymałości jego kości | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego wykonywane jest u pacjentów, u których występuje znaczny stopień zniszczenia stawu biodrowego utrudniający im codzienną aktywność i powodujący ból. Najczęstszym wskazaniem do operacji są zmiany zwyrodnieniowe.

Wbrew pozorom zwyrodnienie stawu biodrowego nie jest schorzeniem, które dotyka wyłącznie osoby starsze. Pierwsze objawy tej choroby mogą być odczuwane nawet u osób po 45. roku życia, a czasem jeszcze wcześniej. Jeżeli choroba nie jest właściwie leczona, to wraz z upływem czasu dolegliwości nasilają się i konieczny jest zabieg wszczepienia endoprotezy.

Wskazania do przeprowadzenia operacji wszczepienia endoprotezy i przebieg zabiegu

Głównym objawem choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego jest ból, zazwyczaj w pachwinie, biodrze lub pośladku, pojawiają się także zaburzenia chodzenia, takie jak utykanie i kołysanie się na jedną stronę. Dodatkowo pacjenci zgłaszają dolegliwości, najczęściej są to przeskakiwanie i trzaskanie w biodrze, a także uskarżają się na osłabienie siły mięśni uda i pośladka po stronie zwyrodnienia.

Wszystkie te dolegliwości spowodowane są osłabieniem chrząstki stawowej, która pod wpływem różnych czynników ulega starciu i traci elastyczność oraz przestaje pełnić funkcję amortyzatora. W wyniku tych zmian dochodzi do wytworzenia się stanu zapalnego w stawie i wokół niego, czego skutkiem są dolegliwości bólowe i ograniczenia ruchomości stawu.

Typy endoprotezy

Wybór konkretnego typu endoprotezy stawu biodrowego jest uzależniony od kilku czynników, takich jak wiek pacjenta oraz biologiczna wytrzymałości jego kości. Obecnie stosowane endoprotezy stawu biodrowego możemy podzielić ze względu na sposób związania ich z podłożem kostnym. Wyróżniamy:

  • endoprotezę cementową – zalecana jest pacjentom powyżej 65. roku życia z uwagi na zmniejszoną wytrzymałość mechaniczną kości wywołaną postępującym procesem osteoporozy lub pacjentom cierpiącym na reumatoidalne zapalanie stawów,
  • bezcementową endoprotezę stawu biodrowego – wykorzystywana jest u młodych pacjentów, u których nie doszło do degeneracji podłoża kostnego,
  • endoprotezę hybrydową – łączy w sobieobie powyższe techniki. Część protezy jest wykonana metodą cementową, a część bezcementową.

Najnowsze endoprotezy stawu biodrowego wykonywane są z tytanu, hydroksyapatytu, a także z cyrkonu.

Przebieg operacji wszczepienia endoprotezy

Długość operacji wszczepienia endoprotezy biodra uzależniona jest od stopnia deformacji stawu biodrowego. Zabieg taki trwa najczęściej od 1 do 2 godzin i wykonywany jest w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub zewnątrzoponowym, podczas którego wyłącza się czucie kończyn dolnych.

operacja endoproteza
Najnowsze endoprotezy stawu biodrowego wykonywane są z tytanu, hydroksyapatytu, a także z cyrkonu | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Pierwszym etapem jestwykonanie nacięcia w okolicy stawu biodrowego, najczęściej z boku lub z tyłu, aby uzyskać dostęp do uszkodzonego stawu. Następnie chirurg usuwa uszkodzoną kość i chrząstkę z panewki stawu biodrowego oraz z głowy kości udowej.

Do przygotowanych powierzchni kości zostaje zamocowany implant endoprotezy. Implant składa się z panewki, trzpienia i głowy. Po zamocowaniu implantu chirurg sprawdza ruchomość stawu i stabilność implantu. Ostatnim etapem jest rekonstrukcja tkanek miękkich, założenie warstwowego szwu rany operacyjnej, jałowego opatrunku oraz drenów w okolicę rany.

Okres pooperacyjny

Trudno jednoznacznie określić, jak długi będzie okres rehabilitacji po endoprotezie biodra. Wpływ na ma to wiele czynników: wiek pacjenta, ogólny stan zdrowia, stan innych stawów.

Hospitalizacja po zabiegu najczęściej trwa ok. 5-7 dni. W przypadku każdego pacjenta przez 3-4 dni po zabiegu stosowana jest osłona antybiotykowa. Do 30. doby po zabiegu pacjent musi również przyjmować leki przeciwzakrzepowe, gdyż częstym powikłaniem jest zakrzepica. Zazwyczaj już dobę po zabiegu podejmowane są pierwsze czynności rehabilitacyjne, takie jak ćwiczenia izometryczne i pionizowanie.

W 2-3 dobie po zabiegu pacjent uczy się chodzić o kulach i umiejętnie obciążać operowaną stronę ciała. Powrót do normalnej sprawności trwa od 3 do 5 miesięcy. W tym czasie zalecana jest rehabilitacja, a następnie stopniowe wdrażanie aktywności fizycznej, takiej jak spacery, pływanie czy jazda na rowerze.

Należy zaznaczyć, że podczas czynności rehabilitacyjnych pacjent powinien unikać czynności utrudniających gojenie. Zaliczają się do nich schylanie się, krzyżowanie nóg czy skręcanie tułowia.

Ile wynosi cena endoprotezy biodra? Czy zabieg jest refundowany przez NFZ?

Zabieg endoprotezy biodra może być wykonany na NFZ, jednak na operację refundowaną przez Fundusz czeka się nawet kilka lat. Dlatego też wielu pacjentów decyduje się wykonać zabieg w klinikach prywatnych.

koszt operacji
Prywatne zabiegi w klinikach prywatnych kosztują od 16-30 tysięcy złotych | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Ile to kosztuje? Na cenę zabiegu wpływa stopień deformacji stawu biodrowego, rodzaj zastosowanej endoprotezy i zastosowana przez chirurga technologia wykonania samej operacji.

Prywatne zabiegi w klinikach prywatnych kosztują od 16-30 tysięcy złotych. Na całkowity koszt operacji składa się zabieg operacyjny, cena protezy, pobyt w szpitalu, opieka ze strony lekarzy i personelu pomocniczego.

Jeśli nie jesteś w stanie sfinansować zabiegu, weź pod uwagę odroczenie płatności, które pozwoli Ci częściowo opłacić operację. Wejdź na stronę MediKod (https://medikod.pl/kalkulator-medikod/) i oblicz wysokość miesięcznych rat.

Standardowe odroczenie wynosi do 5 tys. zł, ale istnieje też możliwość zwiększenia kwoty finansowania – po kwalifikacji telefonicznej. Zadzwoń pod nr tel. 22 266 83 70 i dowiedz się więcej. Ze szczegółami zapoznasz się także na stronie mediraty.pl.

Materiał partnera zewnętrznego