Idealna pora na trening – rano czy wieczorem? A może w nocy?

0
1096
Zadowolona kobieta trenuje na bieżni
Zdaniem ekspertów, każda pora do ćwiczeń jest dobra. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Pora dnia ma istotny wpływ na to, jak czujemy się podczas treningu. Wiele zależy od Twojego trybu życia, ale też od tego, jaki trening zamierzasz zrealizować. Od niedawna niektóre z warszawskich siłowni czynne są całą dobę, czy to oznacza, że treningi w nocy są dobrym pomysłem? Podpowiadamy, jaka pora na trening może być najlepsza dla Ciebie!

Obowiązki życia codziennego – to one najczęściej determinują to, kiedy i o której odbędziesz trening. Nadgodziny, wizyta u lekarza, imieniny babci? Powodów, aby go nie zrealizować jest wiele. Zawsze znajdzie się jakaś wymówka. Jeśli jednak jesteś odpowiednio zmotywowany, chcesz osiągnąć swój cel i przede wszystkim popracować nad swoim zdrowiem i kondycją, możesz odpowiednio treningi zaplanować.

Nie odpuszczaj – planuj!

Zazwyczaj już z wyprzedzeniem wiesz, że w danym tygodniu czekają Cię określone obowiązki. Jeśli masz zaplanowaną wizytę w warsztacie samochodowym, dentystę albo wiesz, że w tym tygodniu przypadają urodziny mamy, wpisz je w harmonogram i zaplanuj treningi w inne dni. Uwzględnij swoje możliwości i w razie czego ustal jeden dodatkowy trening – jeśli coś nagle Ci wypadnie, wówczas nic nie stracisz. Jeśli chodzi o godziny treningów, musisz przede wszystkim dopasować je do swojego planu dnia, ale możesz też wziąć pod uwagę to, jak organizm reaguje na wysiłek o określonym czasie!

Jak wybrać porę treningów?

Jeśli masz możliwość dopasowania pory treningów, warto przede wszystkim kierować się swoim samopoczuciem. Są grupy osób, które najwięcej energii i sił mają o poranku, ale są też tacy, którzy z rana nie mają chęci na nic, a już na pewno nie na dźwiganie ciężarów czy spalanie kalorii. Tym samym, podstawowym kryterium powinno być samodzielne przetestowanie swoich możliwości!

Istotne jest także to, czy trenujesz samodzielnie czy chodzisz na zajęcia grupowe. W tym drugim przypadku, musisz dostosowywać się do harmonogramu. Niemniej oferta jest szeroka – sprawdź rozkład zajęć w fitness club Warszawa i wybierz porę i rodzaj zajęć, dostosowane do Twoich preferencji!

Kiedy najlepiej trenować?

Zdaniem ekspertów, każda pora do ćwiczeń jest dobra, pod warunkiem, że wykonujesz je odpowiednio, zgodnie z techniką i przede wszystkim wedle możliwości własnego stanu zdrowia. Musisz jednak pamiętać, że pora dnia ma także wpływ na to, jak pracują Twoje mięśnie.

Decydując się na ćwiczenia z samego rana, mięśnie będą potrzebowały więcej czasu, aby się rozgrzać. Istotne może być także to, że najefektywniejsze o poranku są ćwiczenia kardio. Wszystko dlatego, że glikogen, z którego organizm czerpie energię w czasie snu, został spożytkowany i tym samym z rana jest stosunkowo niski. W konsekwencji organizm podczas ćwiczeń będzie czerpał energię ze zmagazynowanego tłuszczu.

Z kolei w ciągu dnia i wieczorem temperatura ciała jest wyższa, a mięśnie są lepiej rozgrzane. Mniejsze jest zatem ryzyko wystąpienia kontuzji, a praca mięśni wydajniejsza. To dobra pora na treningi siłowe i wytrzymałościowe. O tej porze ciało jest lepiej przystosowane do wysiłku, dlatego treningi będą wydajniejsze.

Treningi w nocy to stosunkowo nowe i ekstremalne rozwiązanie. Wydawać by się mogło, że mało kto, zamiast spać, idzie na siłownię. Niemniej kluby fitness zdecydowały się na takie rozwiązanie, a wszystko dlatego, że chętnych nie brakuje. To, jak Twój organizm zareaguje na tego typu trening, zależy przede wszystkim od przebiegu dnia.

Jeśli więc szukasz optymalnej pory dnia do treningów, spróbuj nieco się pobawić. Zrealizuj treningi o różnych godzinach i samodzielnie oceń, który był dla Ciebie najefektywniejszy!


Materiał partnera zewnętrznego