Impotencja w cukrzycy: objawy, leczenie, leki

0
2698
impotencja w cukrzycy
Objawy cukrzycy i impotencji u mężczyzn pojawiają się w zależności od rodzaju i postępu choroby podstawowej | fot.: materiał partnera

Rozwój zaburzeń erekcji u mężczyzn może wiązać się z różnymi zaburzeniami w organizmie. Impotencja w cukrzycy wymaga szczególnej uwagi.

Jak objawia się impotencja w cukrzycy?

Cukrzyca jest niestety częstą przyczyną problemów z potencją u mężczyzn. Powodem dysfunkcji seksualnych jest nadmierna ilość cukru we krwi, co negatywnie wpływa na produkcję hormonów, pracę ośrodkowego układu nerwowego oraz wrażliwość zakończeń nerwowych. W wyniku wysokiego poziomu glukozy we krwi dochodzi do uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych, co prowadzi do zaburzenia przepływu krwi, w tym w męskim narządzie płciowym. Na tle choroby często pojawia się nadwaga, spada libido.

Objawy cukrzycy i impotencji u mężczyzn pojawiają się w zależności od rodzaju i postępu choroby podstawowej. Często w wyniku choroby pojawiają się problemy z pracą wszystkich narządów i układów wewnętrznych. Mogą, więc rozpocząć się zaburzenia krążenia – krew może powoli krążyć, gęstnieć, co spowoduje pojawienie się skrzepów krwi. Jeśli takie skrzepy częściowo zablokują naczynia, przez które krew wpływa do prącia, erekcja będzie słaba lub całkowicie nieobecna, pomimo pojawiającego się libido. Z biegiem czasu istnieje większe ryzyko wystąpienia udaru lub zawału serca. Choroba często wywołuje problemy psychologiczne. Wszystko to może prowadzić do psychologicznej postaci impotencji, która objawia się niestabilną erekcją, przedwczesnym wytryskiem lub jej brakiem.

Leczenie zaburzeń erekcji w cukrzycy

Jeśli w cukrzycy wystąpi impotencja, lekarz po serii badań zaleca kompleksowe leczenie. Najlepszym sposobem na przywrócenie funkcji seksualnych jest obniżenie poziomu glukozy do normy. Wraz ze spadkiem ilości cukru we krwi, uszkodzenie naczyń krwionośnych zostanie zatrzymane, krążenie krwi zostanie przywrócone i co ważne, testosteron zacznie być wytwarzany w normalnej ilości.

Leczenie impotencji w cukrzycy polega przede wszystkim na skorygowaniu diety, zalecane jest zmniejszenie spożycia pokarmów zawierających węglowodany. Zamiast tego do menu powinny wejść dania, które zawierają białka i tłuszcze niezbędne do normalnego funkcjonowania układu płciowego, układu hormonalnego itp.

Odżywianie, jako sposób leczenia impotencji w cukrzycy

Posiłki przy cukrzycy typu 2 obejmują dietę niskowęglowodanową. Menu jest opracowywane indywidualnie dla każdego mężczyzny przez lekarza prowadzącego. Zawiera listę dozwolonych i zabronionych pokarmów, harmonogram posiłków i sposób ich przygotowania. Podczas diety konieczne jest mierzenie poziomu cukru we krwi, aby lekarz mógł następnie obserwować zmiany w diecie i dalsze działania związane z zaburzeniami erekcji.

Należy pamiętać, że pokarmy bogate w węglowodany zwiększają poziom glukozy we krwi. W przypadku cukrzycy 2 wszyscy mężczyźni mają nadwagę. Gromadzi się w jamie brzusznej i klatce piersiowej i nie można go wyeliminować samą dietą. Konieczne jest połączenie diety niskowęglowodanowej z przyjmowaniem leków obniżających poziom glukozy oraz odpowiednio dobranymi zajęciami sportowymi.

Jeśli choroba postępuje, zaleca się leczenie androgenami. Podczas terapii do organizmu są sztucznie wstrzykiwane syntetyczne hormony niezbędne do walki z zaburzeniami erekcji. Mogą mieć postać tabletek lub roztworów do wstrzykiwań.  Przed terapią hormonalną mężczyźni powyżej 45 roku życia są badani doodbytniczo w celu wykluczenia choroby prostaty. Ta choroba jest przeciwwskazaniem do stosowania hormonów w dowolnej postaci, w celu uniknięcia rozwoju raka prostaty i innych, nie mniej groźnych patologii.

Leki zwiększające potencję

Leki na impotencję w cukrzycy mogą poprawić funkcje seksualne i przywrócić mężczyźnie radość z życia seksualnego. W tym celu mężczyźni mogą przyjmować takie leki na potencję jak: Viagrę, Kamagrę, Cialis. Leki te nie wpływają na poziom cukru we krwi, ale doskonale przywracają funkcje seksualne przez długi czas. Najważniejsze jest prawidłowe obliczenie dawki leku i nie nadużywanie go. Zabrania się stosowania takich leków u osób z poważnymi schorzeniami narządów wewnętrznych i układów. Należą do nich dusznica bolesna, niewydolność serca, nadciśnienie, przebyty zawał serca itp. W takim przypadku lekarz wybierze alternatywne leczenie, które pomoże mężczyźnie bez niebezpiecznych konsekwencji.

Materiał partnera