Z czego może wynikać duża senność po spożyciu posiłku?

0
826
senność po posiłku
W celu wykluczenia przyczyn chorobowych nadmiernej senności warto wykonać podstawowe badania takie jak morfologia, badanie cukru oraz hormonów tarczycy| fot.: stock.adobe.com

Życie w ciągłym pędzie, nieprzestrzeganie stałych godzin posiłków oraz spożywanie wysokoenergetycznych i ubogich w składniki odżywcze posiłków przyczynia się do obniżenia jakości życia. Jednym z częstych problemów, pojawiającym się po zjedzeniu obfitego posiłku jest nadmierna senność. Może być ona czymś zupełnie normalnym, jednak często wynika z niewłaściwych nawyków, rzadziej jest objawem choroby.

Skąd się bierze nadmierna senność po spożyciu posiłku?

W większości przypadków, odczuwanie senności po spożyciu posiłku jest zjawiskiem normalnym. Związana jest ona z funkcjonowaniem organizmu człowieka oraz jego fizjologią. Po spożyciu (zwłaszcza obfitego) posiłku, układ pokarmowy zaczyna intensywnie pracować, to samo dotyczy także trzustki. W momencie trawienia spożytego pokarmu, krwi jest wykorzystywana do trawienia pokarmu, skutkiem czego mniejsza jej ilość trafia do układu pokarmowego, czyli także do mózgu.

Spadek energii może mieć też miejsce po spożyciu posiłku obitego, bogatego w tłuszcze i węglowodany. Podczas procesu trawienia, następuje wydzielenie przez trzustkę dużej ilości insuliny, czego skutkiem jest czasowa hipoglikemia. Szybki spadek cukru we krwi skutkuje uczuciem senności. W niektórych przypadkach nadmierna senność po spożyciu posiłku, może być spowodowana zażywaniem określonych leków. Zalicza się do nich m.in. leki obniżające ciśnienie, leki przeciwdepresyjne oraz silne leki przeciwbólowe. Jednak w przypadku, gdy senność po jedzeniu utrzymuje się i utrudnia normalne funkcjonowanie, warto rozważyć czy nie jest ona wywołana innymi przyczynami zdrowotnymi.

Przyczyny nadmiernej senności po jedzeniu

Jedną z przyczyn nadmiernej senności po spożyciu posiłku, może być niedoczynność tarczycy. W celu jej wykluczenia należy przeprowadzić szereg badań, w szczególności TSH oraz FT4. Do najczęstszych objawów świadczących o niedoczynności tarczycy należą ogólne znużenie oraz zmęczenie a także ospałość, która może nasilać się po jedzeniu.

Kolejną przyczyną senności, której nie można bagatelizować jest nieprawidłowe funkcjonowanie trzustki oraz cukrzyca. Można podejrzewać, że dana osoba jest chora na cukrzycę, jeśli po spożyciu posiłku dodatkowo towarzyszą inne objawy takie jak ogólne, długotrwałe osłabienie, nadmierne oddawanie moczu oraz ciągłe uczucie pragnienia. W celu wykluczenia cukrzycy zaleca się wykonanie testu tolerancji glukozy.

Także niskie ciśnienie krwi, czyli hipotensja, może być przyczyną senności po posiłku. Zbyt niskiemu ciśnieniu (poniżej 100 mm Hg ciśnienia skurczowego) mogą towarzyszyć ponadto takie objawy jak mroczki przed oczami oraz omdlenia.

Jak radzić sobie z nadmierną sennością po posiłku?

Senności po posiłku warto unikać poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia. W tym celu warto postawić na zrównoważoną dietę, regularne ćwiczenia fizyczne, unikanie stresu oraz odpowiednią ilość snu. Posiłki powinny być tak zbilansowane, aby dostarczały odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Warto unikać nadmiernej ilości tłuszczy i węglowodanów oraz ciężkostrawnych potraw. Posiłki powinny być spożywane regularnie, w stale określonych porach. Dobrze też, włączyć do diety zdrowe tłuszcze, które zawierają m.in. ryby czy bakalie. Po posiłku warto wybrać się na krótki spacer, który dotleni organizm oraz opanuje uczucie zmęczenia i znużenia.

W celu wykluczenia przyczyn chorobowych nadmiernej senności warto wykonać podstawowe badania takie jak morfologia, badanie cukru oraz hormonów tarczycy. Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych oraz zmiana stylu życia, z całą pewnością przyczynią się do unikania chęci na drzemkę po zjedzeniu posiłku w ciągu dnia.

MRY