Jak badać piersi

0
923
Wcześnie wykryte zmiany dają duże nadzieje na całkowite wyleczenie z choroby nowotworowej | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Priorytetowym zadaniem każdej pani powinno być samobadanie piersi oraz wykonywanie kontrolnych badań, szczególnie po ukończeniu 55. roku życia. Wcześnie wykryte zmiany dają duże nadzieje na całkowite wyleczenie z choroby nowotworowej. Wtedy też istnieje szansa na wprowadzenie leczenie alternatywnego, tzw. oszczędzającego, które nie niszczy w tak dużym stopniu zdrowia pacjentki. Można zrobić bardzo dużo dla swojego zdrowia, wystarczy tylko chcieć i troszkę o tym poczytać, choćby w fachowej prasie czy w Sieci.

Samobadanie

Wiele kobiet bada się tylko samodzielnie, jednak nie jest o wystarczający sposób na wykrycie zmian w gruczole piersiowym. Badanie palpitacyjne wykrywa jedynie duże zmiany, natomiast te złośliwe mają nawet kilka mm i nie są wykrywalne w taki sposób. Oczywiście, warto stosować taką domową metodę, ale trzeba pamiętać o udaniu się do lekarza na umówienie innych, precyzyjniejszych badan piersi. Najlepiej wykonywać je u specjalistów z dziedziny diagnostyki chorób piersi, aby być pewnym kompetencji lekarzy i trafnej diagnozy. S a to np. dobre prywatne kliniki i placówki np. takie medycynadab.pl.

Mammografia

To badanie obrazowe wykonuje się za pomocą mammografu, aparatu emitującego promienie rentgenowskie. Wykrywa guzki w wielkość od 3 mm, natomiast aparaty cyfrowe wykrywają nawet milimetrowe zmiany. Mammografie można wykonywać już od 35. roku życia, jednak zaleca się to badanie kobietom, które ukończyły 45. lat. Kolejnym czynnikiem, tym razem objawowym, wskazującym na konieczność przeprowadzenia mammografii, jest ból piersi, zmiany w sutku, terapia hormonalna czy znajdowanie się grupie powiększonego ryzyka zachorowalności (np. względy genetyczne). Generalnie przerwa między badaniami wynosi 2 lata, natomiast po 50. roku życia można wykonywać mammografię każdego roku.

Sonomammografia

To kolejne badanie piersi, stanowiące idealne uzupełnienie ww mammografii. Wynik badania obrazowego w dużej mierze zależy do umiejętności osoby wykonującej je oraz dokładnego wywiadu z pacjentem. Są to pytania dotyczące przyjmowanych leków, terapii hormonalnej  i ogólnego stanu piersi. Wykrycie zmiany nie jest jednoznaczne z pojawieniem się ciężkiej choroby, ponieważ 80% guzków dotyczy guzków łagodnych, co potwierdza biopsja. Wtedy nie trzeba przeprowadzać dalszego leczenia.

Badające się kobiety są bardziej świadome swojego ciała i skutków zaniedbań, pojawiających się dolegliwości związanych z piersiami. Szczególnie w starszym wieku badania piersi są nie tylko wskazane, ale tez konieczne. Na szczęście wiele pań dba o siebie i przeprowadza regularną mammografię i badania ultrasonograficzne piersi.


Materiał partnera zewnętrznego