Jak ćwiczyć, by skutecznie schudnąć?

0
371
sport na odchudzanie
Aktywność fizyczna jest bardzo ważnym elementem procesu odchudzania mimo tego, że podstawą jest dobrze zbilansowana dieta| fot.: stokck.adobe.com

Nadprogramowe kilogramy są problemem, z którym boryka się wielu ludzi, niezależnie od wieku oraz płci. Chęć zrzucenia wagi najczęściej podyktowana jest czynnikami zdrowotnymi oraz tymi związanymi z samopoczuciem i oceną własnej wartości. Co zrobić, by skutecznie schudnąć, nie tylko na chwilę, ale i na długie lata? Jakie ćwiczenia mogą okazać się przydatne podczas walki o lepszą wersję siebie?

Dlaczego warto trzymać dietę?

Przed rozwinięciem tematu związanego z ćwiczeniami nie sposób nie wspomnieć o diecie. Prawidłowe odżywianie jest podstawą każdego procesu odchudzania, bez którego nie da osiągnąć się zamierzonego celu. Szacuje się, że dieta stanowi nawet 70% sukcesu w walce o utratę zbędnych kilogramów. Ćwiczenia są natomiast pożądanym dodatkiem, który nie tylko przyspiesza proces chudnięcia, ale także dba o ujędrnienie ciała i ładne zarysowanie mięśni. Podstawą prawidłowego odżywiania jest przyjmowanie odpowiedniej ilości kalorii, czyli tak zwany deficyt kaloryczny. Bez niego nie ma znaczenia, jak długo i intensywnie człowiek poddawałby się ćwiczeniom – co prawda sylwetka mogłaby się poprawić, ale kilogramy na pewno by nie spadły. Nie trzeba trzymać żadnej konkretnej diety ułożonej przez specjalistę, chociaż jest to zalecane szczególnie w przypadku osób, które zmagają się z problemami zdrowotnymi mogącymi utrudniać proces odchudzania. Wystarczy sięgnąć po zdrowe i nieprzetworzone produkty oraz zmniejszyć objętość posiłków.

Podstawy prawidłowego treningu

Wpływ ćwiczeń w przypadku chudnięcia jest bardzo zauważalny. Dzięki treningom ciało osoby tracącej kilogramy jest sprawniejsze i jędrne, co znacząco zmniejsza szansę pojawienia się nadmiaru skóry. Ćwiczenia sprawiają, że możemy zjeść więcej w ciągu dnia, ponieważ intensywny wysiłek powoduje utratę kalorii, zwiększając tym samym deficyt. Aby sport miał sens, powinien być wykonywany regularnie. Krótki trening wykonany raz na dwa tygodnie nie przyniesie żadnego efektu. Przyjmuje się, że optymalnym rozwiązaniem jest ćwiczenie od trzech do sześciu razy w tygodniu, w zależności od stopnia zaawansowania oraz możliwości. Ważne jest to, by nie narzucić sobie zbyt dużego i mocnego tempa, ponieważ takie podejście do tematu sprawi, że ochota na treningi bardzo szybko minie. Inną cechą prawidłowego treningu jest jego odpowiedni przebieg. Każda aktywność powinna rozpocząć się od krótkiej rozgrzewki, dzięki której mięśnie całego ciała zostaną odpowiednio rozgrzane. Odpowiednie przygotowanie do treningu znacząco zmniejsza ryzyko pojawienia się kontuzji. Po rozgrzewce przychodzi czas na trening właściwy, który powinien trwać mniej więcej 30 – 60 minut, w zależności od intensywności ćwiczeń i stopnia zaawansowania. Na koniec trzeba pamiętać o zrobieniu rozciągania, podczas którego warto uspokoić oddech i zapewnić mięśniom regenerację.

Ćwiczenia skuteczne w walce z nadwagą

Ciężko jest jednoznacznie określić, które ćwiczenia najlepiej sprawdzą się w walce z nadprogramowymi kilogramami. Tak naprawdę każda aktywność jest lepsza, niż jej brak. Jednak w przypadku chęci zwiększenia efektów warto pomyśleć nad uprawianiem sportu, który skutecznie przyspieszy utratę wagi. Jedną z najlepszych i najprzyjemniejszych propozycji jest jazda na rowerze. Wycieczki ze znajomymi pozwolą miło spędzić czas bez ciągłego myślenia o konieczności schudnięcia. Inną, trochę bardziej wymagającą aktywnością jest bieganie. Jego największą zaletą jest brak wymaganego sprzętu, na który trzeba by było wydać pieniądze. Tak naprawdę potrzebne są jedynie porządne buty do biegania oraz zwykłe, aczkolwiek wygodne i nieograniczające ruchów ubranie. Ciekawą propozycją dla osób lubiących wodę może być pływanie, które jest bardzo skuteczne w procesie chudnięcia. Podczas pływania uaktywniają się prawie wszystkie mięśnie w organizmie, a zrobiony wysiłek skutecznie spala nadprogramowe kalorie.

Aktywność fizyczna jest bardzo ważnym elementem procesu odchudzania mimo tego, że podstawą jest dobrze zbilansowana dieta. Ćwiczenia pozwalają zachować zdrową sylwetkę, zwiększają wydolność organizmu, a także zapobiegają pojawianiu się nadmiaru skóry. Aby trening był skuteczny, warto pamiętać o systematyczności i jego prawidłowym przebiegu. Do najpopularniejszych sportów pomagających w walce z nadprogramowymi kilogramami zalicza się bieganie, pływanie oraz jazdę na rowerze.

ECI