Jak dobrać odpowiednią odzież do biegania w sezonie zimowym?

0
2161
bieganie jesienią
Planując aktywność w chłodne dni, warto postawić na strój „na cebulkę”. Zestaw powinien składać się z trzech części: koszulki termicznej, bluzy i kurtki | fot.: StockAdobe.com

Bieganie to intensywna aktywność fizyczna, podczas której organizm wytwarza spore ilości ciepła. O ile latem dobór odzieży do biegania jest prosty – wystarczy wybrać rzeczy, które zapewnią ciału odpowiednią wentylację, zimą jest nieco trudniej, bo trzeba znaleźć optymalne rozwiązanie między dwiema skrajnościami: przegrzaniem, a wychłodzeniem organizmu. Choć, w dużej mierze, dobór ubrań do biegania jest kwestią indywidualną, a idealny zestaw można ostatecznie skompletować wraz z rosnącym doświadczeniem i przebytymi kilometrami, jest kilka niezmiennych zasad, którymi warto się kierować, wybierając odzież do biegania na zimę.

Strój do biegania na zimę – o czym należy pamiętać?

Planując aktywność w chłodne dni, warto postawić na strój „na cebulkę”. Zestaw powinien składać się z trzech części: koszulki termicznej, bluzy i kurtki. To praktyczne rozwiązanie, które sprawi, że odprowadzanie potu na zewnątrz będzie przebiegało sprawnie. Co więcej, biegaczowi będzie cieplej niż w jednym, grubym elemencie garderoby. Wszystko dlatego, że pomiędzy poszczególnymi warstwami swobodnie krąży powietrze, które jest dodatkowo ogrzane przez ciało. Istotne jest także to, że łatwiej pozbyć się jednej warstwy, gdy zajdzie taka potrzeba, niż wybierać między zbyt grubym i zbyt cienkim ubraniem. Po czym można rozpoznać, że odzież została dobrana prawidłowo? Jeśli po wyjściu z mieszkania biegacz odczuwa lekki chłód to znaczy, że jest ubrany właściwie. Kiedy rozpocznie trening, organizm się rozgrzeje i wtedy biegacz będzie czuł się komfortowo. Zestawy sportowe idealne na bieganie w sezonie zimowym znajdziesz w najnowszej kolekcji Tchibo www.tchibo.pl/jesienna-aktywnosc-t400108292.html.

Ubrania do biegania na zimę – zasada trzech warstw

Wspomniany wyżej strój „na cebulkę” powinien składać się z trzech warstw: koszulki termicznej, bluzy i kurtki. Jak wybrać poszczególne elementy, by jak najlepiej chroniły ciało przed chłodem i zapewniały komfort podczas aktywności fizycznej?

  1. Koszulka termiczna

Termoaktywna koszulka to stały element stroju biegacza o każdej porze roku. Wykonanie z lekkiego i elastycznego materiału powoduje, że model dobrze sobie radzi z odprowadzaniem wilgoci, chroniąc przy tym ciało przed wychłodzeniem i przegrzaniem. Koszulka termiczna powinna ściśle przylegać do ciała. Na zimę najlepiej sprawdzi się wersja z długim rękawem.

2. Bluza

Na zimę najodpowiedniejsza będzie bluza polarowa, która świetnie ochroni przed chłodem, a dodatkowo dobrze poradzi sobie z odprowadzaniem potu. Podobnie jak w przypadku koszulek, najlepiej wybierać egzemplarze rozciągliwe i przylegające do ciała.

odzież do biegania
fot.: Tchibo

3. Kurtka

Ostatnią, zewnętrzną warstwę powinna stanowić kurtka ze sztucznym lub naturalnym wypełnieniem. Specjalne włókna ze sztucznych materiałów, doskonale izolują od zimna i chronią przed wilgocią, nawet podczas długiego i intensywnego wysiłku. Kurtki poliestrowe świetnie sprawdzą się podczas lekkiego mrozu i plusowych temperatur. Z kolei na minusowe temperatury, lepiej zabrać ze sobą egzemplarz puchowy.

odzież do biegania
fot.: Tchibo

Za dolną część stroju do biegania z powodzeniem posłużą legginsy. Najlepiej wybrać model z powłoką Dry Active Plus, która, dzięki miękko drapanej stronie wewnętrznej, zapewni odpowiednią izolację cieplną. Dla maksymalnego komfortu, warto zaopatrzyć się w bieliznę termoaktywną – najlepiej sprawdzą się w tej roli bokserki, zarówno dla pań, jak i panów. Przydadzą się również długie, ciepłe skarpety.

odzież do biegania
fot.: Tchibo

Odzież do biegania na zimę – najważniejsze cechy

Żeby trening w deszczowe, jesienne dni lub podczas mroźnego popołudnia przebiegał sprawnie i komfortowo, trzeba znaleźć odpowiedni na te pory roku strój do biegania. Co należy wziąć pod uwagę, kompletując sportowy zestaw?

  • Ocieplenie

Strój sportowy na chłodne dni powinien jak najlepiej chronić ciało przed wychłodzeniem, zapewniając przy tym odpowiednią cyrkulację powietrza i transport wilgoci.

  • Ochrona przed wiatrem i deszczem

Bluzy, kurtki, legginsy czy spodnie powinny być wykonane z materiału, który skutecznie chroni przed wiatrem i deszczem, a przy tym pozwala skórze oddychać. Najlepiej, że tkanina była skonstruowana w taki sposób, by nie dopuścić do przegrzania i wychłodzenia organizmu.

  • Elementy odblaskowe

Jesienią i zimą robi się ciemno dużo wcześniej niż latem. Z tego powodu, odzież sportowa powinna być wyposażona w odblaskowe elementy, które z jednej strony, zapewnią biegaczowi lepszą widoczność w ciemności, z drugiej natomiast sprawią, że kierowcy czy przechodnie będą mogli go szybciej zauważyć.


Artykuł sponsorowany