Jak łagodzić ból po ekstrakcji zęba?

0
671
ekstrakcja zęba
W pierwszej kolejności osobom po ekstrakcji zęba zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych z grupy NLPZ | fot.: materiał partnera

Ekstrakcja zęba to dla wielu osób nieprzyjemne doświadczenie, które kojarzy się z silnymi dolegliwościami bólowymi, pojawiającymi się w ciągu kilku godzin po zabiegu i mogącymi utrzymywać się nawet kilka dni. Jednak nie zawsze musi tak być. Wystarczy poznać i zastosować kilka praktycznych zasad, które złagodzą ból i przyspieszą gojenie się poekstrakcyjnej rany.

Leki z grupy NLPZ

W pierwszej kolejności osobom po ekstrakcji zęba zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Dzięki zdolności do hamowania enzymów z grupy cyklooksygenaz (COX-1 i COX-2) blokują one powstawanie prostaglandyn, które uczestniczą w procesach zapalnych i przyczyniają się do powstawania bólu. Wśród NLPZ do stosowania doustnego można sięgnąć po dostępne bez recepty leki, zawierające deksketoprofen, które charakteryzują się szybkim początkiem działania przeciwbólowego i możliwością stosowania na pusty żołądek.

Zimny okład

Bardzo pomocnym i niosącym ulgę sposobem na łagodzenie bólu po zabiegu są zimne kompresy. Takie postępowanie zmniejszy wrażliwość receptorów bólowych oraz w doskonały sposób zapobiegnie narastaniu obrzęku, a także przyspieszy tworzenie się skrzepu w obrębie zranionych tkanek. Do tego celu można wykorzystać dostępne w aptekach specjalne żelowe okłady lub po prostu kostki lodu zawinięte w ręcznik, które należy przykładać na policzek w miejscu źródła bólu. Co ważne, okładów nie można stosować bezpośrednio na skórę twarzy, aby zapobiec odmrożeniu. Dobrze jest powtarzać je co pewien czas, ale maksymalnie 3-4 razy dziennie, a czas trwania pojedynczego okładu nie powinien przekraczać 10 minut.

Płynna dieta

Kolejnym bardzo ważnym elementem, który pozwoli na bezpieczne gojenie się rany i zmniejszy ryzyko rozwoju nasilonego zapalenia, a w tym dużych dolegliwości bólowych jest zastosowanie się do zaleceń dietetycznych. Najważniejszym z nich jest wstrzymanie się od konsumpcji pokarmów do 2 godzin po zabiegu, a po tym czasie spożywanie pokarmów w formie papki np. kaszki lub kleiku ryżowego. Ponadto pokarmy nie powinny być gorące, lecz przestudzone, co zapobiegnie podrażnieniu rany pooperacyjnej. Taka dieta najlepiej, aby była kontynuowana przez 1-2 doby po ekstrakcji, co pozwoli na ustabilizowanie się skrzepu w ranie po ekstrakcji. Dodatkowo należy wstrzymać się od palenia papierosów, picia alkoholu i płukania jamy ustnej przez minimum dobę od zabiegu.

Odpoczynek

Kiedy planujemy z wyprzedzeniem ekstrakcję zęba, warto na kilka dni po zabiegu zarezerwować sobie 2-3 dni wolnego i pozostać przez ten czas w łóżku, unikać wysiłku fizycznego i nadmiernej aktywności, która może powodować wzrost ciśnienia tętniczego, efektem czego może być trudne do zahamowania krwawienie z rany poekstrakcyjnej. Dodatkowo występujące po zabiegu dolegliwości bólowe mogą być na tyle silne, że będą utrudniać codzienne funkcjonowanie, dlatego odpoczynek w domu będzie najlepszym rozwiązaniem. Poza tym nasz organizm zyska czas na regenerację i prawidłowe wygojenie rany oraz uniknięcie ewentualnych powikłań po zabiegu.


Materiał partnera zewnętrznego