Jak poradzić sobie z przewlekłym zmęczeniem – przyczyny i porady

0
1170
zmęczony mężczyzna przy laptopie
Jeszcze zanim lekarz zdiagnozuje u nas zespół przewlekłego zmęczenia, możemy wprowadzić w swoim życiu kilka zmian, które nam pomogą | fot.: materiał partnera

Zupełnie naturalne jest, że po wysiłku jesteśmy zmęczeni. Być może jednak jak wiele osób skarżymy się na chroniczne zmęczenie. Pojawia się ono mimo tego, że organizm nie jest nadmiernie obciążony i się wysypiamy. Z czego to wynika i co możemy zrobić?

Uczucie ciągłego zmęczenia to poważny problem, który dotyczy milionów ludzi. Część naukowców nadała temu nazwę – zespół przewlekłego zmęczenia. Charakterystyczne są takie symptomy jak ciągłe uczucie znużenia, kłopoty z koncentracją, bezsenność, ból głowy i mięśni. Dotyka to osób w różnym wieku. Są to uciążliwe dolegliwości, ale nie jesteśmy całkowicie bezradni! Jak sobie z tym radzić?

Z czego wynika przewlekłe zmęczenie?

Nasze postępowanie będzie zależne od tego, jaka jest przyczyna problemu. Kiedy zaobserwujemy u siebie objawy przewlekłego zmęczenia, które w żaden sposób nie chcą ustąpić, nie pomaga sen i odpoczynek, powinniśmy wybrać się do lekarza. Nie znaczy to jednak, że od razu dostaniemy diagnozę. Nieustanne uczucie zmęczenia pojawia się przy wielu poważnych schorzeniach jak niedoczynność tarczycy, cukrzyca, nowotwory, niedokrwistość, zaburzenia psychiczne, niewydolność nerek bądź deficyty witamin. Dopiero po wykluczeniu innych chorób, lekarz diagnozuje przewlekłe zmęczenie.

Do teraz nie są do końca jasne przyczyny jego powstawania, ale na podstawie wielu obserwacji lekarzy jest kilka czynników, które mają bardzo duży wpływ i często stoją u podłoża problemów. Wśród nich wymienia się zaburzenia układu pokarmowego, infekcje wirusowe, ciągły stres, przepracowanie, zaburzenia hormonalne, niezdrowy styl życia i wypalenie zawodowe.

Co możemy zrobić?

Jeszcze zanim lekarz zdiagnozuje u nas zespół przewlekłego zmęczenia, możemy wprowadzić w swoim życiu kilka zmian, które nam pomogą. Przede wszystkim przyjrzyjmy się swoim codziennych nawykom. Być może da się coś zmienić w naszym stylu życia. Podstawą jest sen. Dbajmy o to, by kłaść się o stałych porach, nawet w dni wolne od pracy. Starajmy się spać między 6 a 8 godzin. Jeśli mamy problem z bezsennością, to przed snem wypijmy melisę bądź napar z chmielu.

Ważne jest też prawidłowe odżywianie. W naszej diecie nie może zabraknąć szczególnie witamin z grupy B i witaminy D. Być może warto sięgnąć po dodatkową suplementację. W ciągu dnia sięgnijmy po witalizujące zioła jak miłorząb japoński albo żeń-szeń. Rozbudzająco działa także ruch. Poza zwykłymi ćwiczeniami warto postawić na jogę. Dotlenia organizm i dodaje energii. Dobrze sprawdzają się też poranne prysznice, masaże i aromaterapia.

A kiedy potrzeba natychmiastowej energii?

Są takie sytuacje, kiedy musimy przemóc zmęczenie za wszelką cenę. Być może czeka nas sesja na studiach, długa podróż samochodem lub coś innego, co wymaga szczególnej koncentracji. W takiej sytuacji możemy sięgnąć po napoje energetyczne OSHEE. Działają one znacznie skuteczniej niż kawa i herbata, które dają jedynie krótkotrwałe efekty. Napój energetyczny natychmiastowo dodaje energii i zmobilizuje nasz organizm do działania.

Materiał partnera