Jak poradzić sobie ze zmianami skórnymi? Jaki wybrać krem, szampon i maść na łuszczycę?

0
5462
Specyfik na łuszczycę
Miejscowe leczenie zmian chorobowych polega na stosowaniu preparatów natłuszczających, łagodzących oraz usuwających zrogowaciały naskórek. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Leczenie łuszczycy wymaga systematycznego stosowania leków na receptę, jednak, w zależności od rodzaju zmian chorobowych i ich umiejscowienia, pomocne mogą być także inne środki wspomagające. Na łuszczycę skóry dłoni, głowy, karku, kolan czy łokci często używa się również preparatów miejscowych. Podczas leczenia możesz zastosować krem, szampon i maść na łuszczycę – specjalistyczne dermokosmetyki dostępne bez recepty. Sprawdź, jak poradzić sobie ze zmianami skórnymi w tej postaci.

Czym jest łuszczyca? Jakie są jej objawy i przyczyny?

Łuszczyca należy do chorób przewlekłych, które nawracają stanem zapalnym. Zmiany chorobowe najczęściej pojawiają się na skórze, ale mogą występować również na paznokciach lub stawach. Łuszczyca występuje w postaci odmiany pospolitej, kropelkowatej, krostkowej, erytrodermicznej i stawowej.

Pierwszymi objawami łuszczycy najczęściej są wykwity o różowym zabarwieniu, którym towarzyszą srebrzystobiałe łuski. Zmiany skórne mają różny kształt i wielkość, często pojawiają się na łokciach i kolanach w symetrycznej postaci. Mogą wystąpić również w okolicach skóry głowy, pępka czy przy kości krzyżowej. Choroba ta stanowi duży problem natury estetycznej.

Do tej pory nie ustalono przyczyn łuszczycy. Prawdopodobnie ma ona podłoże genetyczne. Nasilanie stanów chorobowych występuje przy dużym stresie, infekcjach, urazach lub oparzeniach skóry albo przy stosowaniu leków przeciwzapalnych niesteroidowych lub beta-blokerów.

Jak poradzić sobie ze zmianami chorobowymi?

Jeśli łuszczyca przebiega gwałtownie lub choroba zaostrzyła się, zasięgnij porady lekarza. Jeśli natomiast jej przebieg jest łagodny, możesz rozpocząć od pielęgnacji skóry preparatami dostępnymi bez recepty. Leczenie choroby musi być dostosowane do stopnia jej zaawansowania. Zazwyczaj polega ono głównie na nawilżaniu, natłuszczaniu i złuszczaniu zrogowaciałego naskórka. Objawy łuszczycy w początkowej bądź umiarkowanej postaci może załagodzić terapia miejscowa. Jeśli jednak choroba ma postać zaawansowaną – udaj się do lekarza, który przepisze Ci leki na receptę.

Krem czy maść na łuszczycę? Co wybrać, żeby zminimalizować zmiany chorobowe?

Miejscowe leczenie zmian chorobowych polega na stosowaniu preparatów natłuszczających, łagodzących oraz usuwających zrogowaciały naskórek. Środkiem wspomagającym może być płyn, krem lub dobra maść na łuszczycę. Preparaty na tego typu dolegliwość zawierają np. parafinę ciekłą, olej arachidowy, lniany lub kwasy tłuszczowe zawarte w oleju rycynowym.

Jednym z rozwiązań są produkty zmiękczające w postaci emolientów. Łagodzą one podrażnienia i chronią skórę przed nadmiernym wysuszeniem. Środków zmiękczających używa się w codziennej pielęgnacji – niezwykle ważne jest regularne ich stosowanie. Obszary objęte zmianą chorobową, takie jak głowa lub dłonie, są szczególnie narażone na łuszczenie. Można potraktować je środkami keratolitycznymi, np. siarką lub kwasem salicylowym. Pomagają one złuszczyć naskórek i usunąć wykwity łuszczycowe. Warstwę rogową dobrze jest także nawilżać. W tym celu sprawdzą się żele, kremy lub maści na łuszczycę bez recepty.

Preparaty na łuszczycę dostępne bez recepty mogą pomóc Ci złagodzić zmiany skórne poprzez usunięcie łusek, zmniejszenie suchości obszarów i eliminację świądu. Dobrze sprawdzają się preparaty o gęstej i tłustej konsystencji. Zatrzymują one w skórze wodę i wytwarzają ochronny film w miejscu dotkniętym chorobą. Najlepsza maść na łuszczycę może przynieść Ci ulgę w krótkim czasie.

Dobrze jest stosować także środki nieco lżejsze w postaci szamponów, żeli lub emulsji. Pielęgnują one ciało, usuwają złuszczony naskórek, uniemożliwiają pojawieniu się kolejnych podrażnień i zmniejszają aktywność proliferacji powierzchni skóry. Dobra maść na łuszczycę głowy często zawiera w składzie mocznik, który zmiękcza i nawilża skórę. Dobrze sprawdzają się także emolienty dodawane do kąpieli, które odbudowują płaszcz lipidowy skóry i zmniejszają uczucie swędzenia.

Co daje systematyczne stosowanie preparatów na łuszczycę?

Odpowiednio dobrane preparaty na zmiany chorobowe, np. maść na łuszczycę, szampony czy kremy, zmiękczają warstwę rogową i minimalizują świąd. Dobrze natłuszczają powierzchnię skóry i zmniejszają wysuszenie. Niestety pozostawiają czasem tłusty film, który ciężko usunąć. Są jednak także inne, delikatniejsze środki, które nie pozostawiają lepkiej warstwy i są bardziej komfortowe w zastosowaniu.

Maść na łuszczycę łagodzi zmiany chorobowe, poprawia stan skóry i łagodzi swędzenie. Pamiętaj, że leczenie może dać pozytywny skutek tylko wtedy, gdy preparaty są stosowane systematycznie. Połącz stosowanie preparatów natłuszczających, zmiękczających i nawilżających. Dzięki temu walka ze zmianami chorobowymi przyniesie najlepsze rezultaty. Zwróć uwagę także na preparaty naturalne. Maść konopna na łuszczycę dobrze nawilży i uelastyczni skórę, załagodzi zaognione miejsca i usunie zrogowaciały naskórek. Dodatkowo ma naturalny i bezpieczny skład, który nie podrażni delikatnej skóry.

Jak poradzić sobie z łuszczycą?

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, nawracającą i dość nieprzyjemną. Bardzo istotne jest działanie profilaktyczne i zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji codziennej. Dobrze jest wyeliminować czynniki, które przyczyniają się do zaostrzenia objawów łuszczycowych. Między innymi są to: stres, alkohol, infekcje, brak dbania o zdrowie, niektóre leki. W celach profilaktycznych warto jest stosować odpowiednią, lekkostrawną dietę, bogatą w owoce i warzywa.

Również promienie słoneczne łagodzą zmiany chorobowe, dlatego korzystaj z ich dobroci jak najczęściej, zwłaszcza w okresie letnim. Leczenie łuszczycy może wspomagać również zastosowanie fototerapii, czyli leczenia światłem sztucznym – lampami LED.

Pielęgnacja codzienna skóry ze zmianami łuszczycowymi polega w dużej mierze na stosowaniu preparatów nawilżających, natłuszczających i zmiękczających naskórek. Odpowiedni szampon, krem, żel czy maść na łuszczycę pomoże Ci zniwelować objawy chorobowe i cieszyć się dobrze wyglądającą skórą. Pamiętaj jednak, że zawsze najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja  się z lekarzem, który postawi odpowiednią diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie.

Źródło: https://wylecz.to/choroby-skory/leczenie-luszczycy-masc-leki-i-lampy-na-luszczyce/

Źródło: http://loyon.pl/luszczyca-jak-sobie-pomoc/


Materiał partnera zewnętrznego