Jak utrzymać przez zimę dobrą kondycję?

0
563
kobieta biegajaca zimą
Dobra forma jest ważna również w zimowe dni, które zazwyczaj nie rozpieszczają korzystnymi warunkami | fot.: stock.adobe.com

Zdrowa dieta i regularne ćwiczenia to połączenie, które pozwala zachować zdrowie, dobrą formę i atrakcyjną sylwetkę. Nie ma wątpliwości, że o dobrą kondycję należy dbać przez cały rok. Niestety zimą jest trudniej, ze względu na niekorzystną aurę, która odbiera wiele możliwości treningów i wpływa negatywnie na poziom energii. Jak więc utrzymać dobrą kondycję przez zimę? Kilka prostych wskazówek znajdziesz poniżej.

Dobre nastawienie to podstawa

Prawdą jest, że motywacja i odpowiednie nastawienie mają ogromne znaczenie. Gdy więc zima zbliża się wielkimi krokami, warto poświęcić chwilę na motywację. Trzeba sobie uświadomić, że niezależnie od pory roku, zdrowa dieta i ćwiczenia są ważne i należy dbać o te aspekty. Warto również zawsze pamiętać, że kilka tygodni bez treningów może zniweczyć dotychczasowe postępy. Oto kilka sposobów na motywację do zimowych treningów:

  • Nagroda – ustal, że jeśli uda Ci się trzymać dobrą formę w zimowe miesiące, wynagrodzisz to sobie. Wybieraj jednak takie nagrody, które nie będą szkodziły Twojemu zdrowiu. Słodkie przekąski lub fastfoody to zdecydowanie zły pomysł. Nagrodą może być na przykład wakacyjny wyjazd lub nowy sprzęt do ćwiczeń.
  • Monitoruj postępy – udało Ci się wykonać trening dla osób zaawansowanych? A może ubyło Ci kilka centymetrów w pasie? Zapisz to, aby monitorować swoje postępy. Dużo łatwiej znaleźć motywację do kolejnego treningu, jeśli widzi się realne efekty wysiłku.
  • Ustalaj nowe cele – dzięki temu nie zaznasz nudy, a utrzymanie formy będzie dużo łatwiejszym zadaniem. Dążenie do nowych celów sprawia wiele radości, a ich osiąganie to doskonała motywacja i szansa na najlepsze efekty.

Ćwiczenia w domu i trening na świeżym powietrzu

Zimowa pogoda nie zawsze zachęca do wyjścia z domu. Na szczęście można ćwiczyć w domowym zaciszu i cieszyć się dobrą formą przez cały rok. Jeśli masz taką chęć i możliwości, możesz zainwestować w sprzęt. Hantle i mata to podstawowy zestaw, dzięki któremu zadbasz o siebie w domu. Ciekawym sposobem na urozmaicenie treningu jest również rower stacjonarny, dzięki któremu można zrealizować różne treningi. Zima to nie tylko czas mrozów i pochmurnych dni, ale także chwil słonecznych. Jeśli zdarzy się taka okazja, warto wybrać się na trening na świeżym powietrzu.

Ćwiczenia na dworze nawet w zimę mogą być przyjemne. Warto pamiętać, że taki trening świetnie dotlenia organizm, a więc korzystanie z zimowych słonecznych dni jest zdecydowanie dobrym pomysłem. Po takim treningu poczujesz przypływ pozytywnej energii. Kluczem do komfortu w takiej sytuacji jest odpowiedni strój. Warto wyposażyć się w odzież termiczną i odpowiednie buty, które zabezpieczą przed ewentualnym upadkiem. 

Zakończenie

Dobra forma jest ważna również w zimowe dni, które zazwyczaj nie rozpieszczają korzystnymi warunkami. Warto jednak dostrzegać zalety tej pory roku, jak na przykład widoki zaśnieżonej okolicy, które mogą być piękne. Aby zadbać o dobrą formę, należy odpowiednio się zmotywować. Ważne jest także to, aby dbać o różnorodność treningów. Gdy na dworze jest nieprzyjemnie, trening w domu jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli zaś zdarzają się słoneczne zimowe dni, warto wyjść na spacer lub pobiegać na świeżym powietrzu. Pamiętaj jednak, że bardzo ważny jest ubiór, który zagwarantuje bezpieczeństwo i komfort. Odzież termiczna i obuwie sportowe to podstawa.

KWO