Jak wygląda wizyta u flebologa?

0
733
zgrabne kobiece nogi
W gabinecie flebologa musimy kierować się tak naprawdę takimi samymi zasadami, jak w przypadku odwiedzania jakiegokolwiek innego specjalisty – przede wszystkim musimy mówić prawdę | fot.: stock.adobe.com

O konieczności wykonywania regularnych badań nie trzeba nikogo informować – nasi lekarze zawsze mówią nam, iż szybkie wykrycie problemu daje największą szansę na jego wyleczenie. Nie oznacza to oczywiście, że ludzie się do tego stosują – wiele osób zwleka z wizytą u lekarza tak długo, jak to tylko możliwe. Często wybierają się do niego w chwili, gdy nie są już w stanie wytrzymać z bólu lub naprawdę niepokoją się swoimi objawami. Tymczasem wykonywanie regularnych testów pozwoliłoby wykryć problem o wiele szybciej i można by uniknąć takich nieprzyjemności. 

Okazuje się również, że czasami nie do końca wiemy, do kogo mamy się wybrać. Wizyta u internisty to w takim momencie najlepszy pomysł, ponieważ on pomoże nam uzyskać skierowanie do odpowiedniego specjalisty. Kolejną przyczyną zwlekania z wizytą jest strach lub wstyd – jeżeli nasz problem jest kłopotliwy to nie chcemy z nikim o tym rozmawiać. Nie można do tego tak podchodzić, ponieważ większość lekarzy w każdej sytuacji wykazuje się profesjonalizmem i ma doświadczenie w leczeniu nawet najbardziej wstydliwych chorób. W przypadku wystąpienia na przykład hemoroidów, najlepiej może pomóc nam flebolog. Wcześniej warto dowiedzieć się, jak najpewniej będzie wyglądała taka wizyta. 

Najważniejsze informacje na temat wizyty u flebologa 

W gabinecie flebologa musimy kierować się tak naprawdę takimi samymi zasadami, jak w przypadku odwiedzania jakiegokolwiek innego specjalisty – przede wszystkim musimy mówić prawdę. Jeżeli będziemy minimalizować nasze objawy i udawać, że wcale nie czujemy się tak źle – lekarz nie będzie w stanie odpowiednio nam pomóc. Potrzebne są mu wszelkie możliwe informacje na temat naszej dolegliwości, aby mógł on wykonać niezbędne badania i postawić diagnozę. 

Flebolog na pewno zada nam pytania na temat naszych objawów, nałogów i stylu życia – zajmuje się on leczeniem żył, więc takie właśnie informacje są dla niego naprawdę ważne. Pamiętajmy, że nie będzie on oceniał naszych nawyków – musi jednak posiadać realny obraz sytuacji, dla naszego własnego dobra. 

Jakie badania może zlecić nam flebolog? 

Jednym z najbardziej podstawowych badań, którym się on posługuje jest USG Dopplera. To absolutna podstawa do postawienia prawidłowej diagnozy, ponieważ dzięki niemu flebolog uzyskuje pełen obraz naszych żył oraz tętnic. Dzięki niemu może on zaobserwować na przykład powstające w żyłach zakrzepy i sprawdzić, czy krew przepływa przez nie w prawidłowy sposób. W późniejszych etapach leczenia możemy również spodziewać się masaży, laserów lub drenażu limfatycznego. W Centrum Medycznym Medispace, w Warszawie, można wykonać praktycznie wszystkie zlecone badania. 

Materiał partnera