Kaszel mokry a infekcje wirusowe

0
996
mężczyzna pod żółtą parasolką
Mokry kaszel jest związany z nadmierną produkcją śluzu w obrębie dróg oddechowych | fot.: materiał partnera

Mokry kaszel to jeden z pierwszych objawów infekcji dróg oddechowych. Przebiega z nadprodukcją wydzieliny, która zalega w drogach oddechowych i jest z nich usuwana wraz z kaszlem. Najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym, kiedy osłabiony organizm jest bardziej podatny na zakażenie, którego źródłem mogą być wirusy lub bakterie. Oto kilka chorób wirusowych przebiegających z mokrym kaszlem.

Ostre zapalenie oskrzeli

Jest to choroba dolnych dróg oddechowych, która najczęściej wywołana jest przez wirusy takie jak: wirus grypy, paragrypy, adenowirusy czy rynowirusy. Charakteryzuje się gorączką powyżej 38°C, bólem mięśni, uporczywym kaszlem, trwającym maksymalnie do 3 tygodni, któremu towarzyszy odkrztuszanie śluzowej lub ropnej plwociny, a czasem może nawet pojawiać się świszczący oddech.

Przeziębienie

Przeziębienie to bardzo popularna choroba w sezonie jesienno-zimowym. Wśród czynników infekcyjnych znajdują się głównie wirusy, które wywołują zapalenie błony śluzowej gardła, nosa oraz zatok. Przenosi się najczęściej drogą kropelkową i w wyniku kontaktu z zakażoną osobą. Wśród objawów znajdują się: osłabienie, ból głowy i mięśni, dreszcze i niewielka gorączka, katar, ból i zaczerwienienie gardła oraz kaszel, który na początku jest suchy, a następnie przechodzi w mokry. Przeziębienie zwykle ustępuje samoistnie, po ok. 7-10 dniach.

Ostre zapalenie zatok przynosowych

Najczęstszą przyczyną zapalenia zatok są wirusy np. adenowirusy, rynowirusy, wirus grypy, które powodują zapalenie i obrzęk błony śluzowej, wyścielającej zatoki nosowe. Charakterystyczne dla tej choroby są: trudność w oddychaniu przez nos, upośledzenie węchu, ból głowy i twarzy u nasady nosa oraz po bokach nosa, gorączka i kaszel, który spowodowany jest wydzieliną ściekającą po tylnej ścianie gardła. Ostre zapalenie zatok najczęściej trwa do 4 tygodni, ale niewłaściwie leczone może się przedłużać lub nawracać po pewnym czasie.

Zapalenie płuc

Zapalenie płuc to infekcja dolnych dróg oddechowych, która najczęściej wywoływana jest przez dwie grupy patogenów: wirusy i bakterie, np. wirus grypy i Streptococcus pneumoniae. Choroba ma najczęściej ostry początek, w którym dominują: gorączka powyżej 38°C z dreszczami, poty, ból w piersiach, kaszel i odkrztuszanie ropnej plwociny oraz duszność. Zapalenie płuc przebiega zdecydowanie ciężej u osób starszych (powyżej 65. roku życia), u małych dzieci, a także przy współwystępowaniu chorób takich jak: cukrzyca, niewydolność serca lub POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) oraz u osób z osłabioną odpornością.

Jak leczyć mokry kaszel?

Mokry kaszel jest związany z nadmierną produkcją śluzu w obrębie dróg oddechowych. W tym przypadku kaszel ma za zadanie pomóc odkrztusić zalegającą wydzielinę. Jednak bardzo często, gdy chorujemy, sam kaszel nie jest w stanie oczyścić dróg oddechowych z wydzieliny. Warto wtedy wspomóc się preparatami, które rozrzedzają wydzielinę i wspomagają jej usuwanie. Dobrym przykładem jest Flavamed, który należy do grupy leków przeciwkaszlowych i przeciwprzeziębieniowych, które są stosowane w leczeniu mokrego kaszlu związanego z chorobami płuc i oskrzeli. Swoje właściwości zawdzięcza przebadanej klinicznie i dobrze tolerowanej substancji czynnej o nazwie ambroksol.


Materiał partnera zewnętrznego