Kiedy można chodzić po operacji haluksa?

0
6531
operacja na haluksy
Operacja na haluksy to jedyna metoda leczenia, która może zmienić kształt stopy i trwale wyprostować duży palec | fot.: materiał partnera

Haluksy nazywane są inaczej paluchami koślawymi. Jest to choroba dotycząca pierwszego promienia stopy, która polega na deformacji w obrębie stawu palucha. Występuje ona częściej u kobiet po 40-50 roku życia, ze względu na słabszą budowę mięśniowo-więzadłową stóp.

Jeśli niechirurgiczne metody leczenia haluksów, takie jak: kliny, separatory, żele czy specjalne wkładki nie przynoszą rezultatów, zalecane jest leczenie operacyjne, po którym pacjentów czeka okres rehabilitacji. Zapewne wiele osób ciekawych jest, jak długo ona trwa i kiedy można zacząć chodzić po operacji haluksa.

Okres pooperacyjny i rekonwalescencja

Operacja na haluksy to jedyna metoda leczenia, która może zmienić kształt stopy i trwale wyprostować duży palec. Nie istnieje jedna najlepsza metoda operacji haluksa, stąd w zależności od potrzeby, sam zabieg może być przeprowadzany bardzo różnymi technikami, ale zwykle trwa około godziny. W okresie pooperacyjnym, aby zapewnić odpowiednie gojenie tkanek miękkich i tkanki kostnej, najważniejsza staje się profilaktyka przeciwobrzękowa oraz odpoczynek. W późniejszym etapie rozpoczyna się rehabilitację przeprowadzaną pod okiem specjalisty. 

Bezgipsowe metody leczenia operacyjnego haluksów umożliwiają poruszanie się w specjalnym bucie już na drugi dzień po operacji. Pacjent nie musi leżeć w łóżku, wręcz przeciwnie, rekomenduje się, by jak najszybciej zaczął wykonywać zalecone  przez specjalistę ćwiczenia. 

Szwy pooperacyjne ściągane są po około 2-3 tygodniach po zabiegu, jednakże do momentu zagojenia się rany pooperacyjnej, nie wolno zanurzać stopy w wodzie. Należy również unikać palenia papierosów, które w istotny sposób spowalnia gojenie się ran i zrost kostny. 

W czasie rekonwalescencji zaleca się stosowanie specjalnego buta, który odciąża operowaną stopę i umożliwia poruszanie się na niewielkim dystansie, pozwalając się w spokoju zrastać operowanym kościom. Należy nosić go przez około 6-8 tygodni. Sprawia on, iż cały ciężar ciała przenoszony jest jedynie przez piętę, pozostawiając przód stopy wolnym od obciążeń. Otwarta konstrukcja tego obuwia zapewnia przepływ powietrza, odpowiednio zabezpiecza piętę i daje możliwość regulacji zapięcia. But można nosić zarówno na lewej, jak i prawej stopie. Dobierany jest według numeru obuwia noszonego na co dzień przez pacjenta. Nosząc go, należy się powstrzymać od niektórych czynności, takich jak, chociażby prowadzenie samochodu.

Ile trwa rekonwalescencja po leczeniu operacyjnym haluksów?

Długość okresu rekonwalescencji w dużej mierze zależy od ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jego wieku, stopnia aktywności i predyspozycji psychofizycznych. Istotny jest również operowany stopień deformacji palucha koślawego, metoda operacji oraz stosowanie się do zaleceń lekarzy i fizjoterapeutów w okresie pooperacyjnym. 

Nowsze techniki umożliwiają rozpoczęcie chodzenia w odciążającym bucie już następnego dnia po operacji. Może to jednak mieć miejsce jedynie na krótkim dystansie oraz nie wolno jest wówczas stawać na przedniej części stopy. 

W większości przypadków nie jest jednak wskazane obciążanie operowanej stopy jeszcze przez 6–8 tygodni, dlatego pacjent powinien poruszać się o kulach i zakładać odciążające obuwie. Pełny powrót do zdrowia ma miejsce zwykle po upływie 3 miesięcy, jednak jest to kwestia indywidualna dla każdego pacjenta.

Rehabilitacja po leczeniu operacyjnym haluksów

Operacja haluksów to zabieg, wykonany w celu przywrócenia sprawności stopy i uwolnienie chorego od dyskomfortu i bólu. Jednakże, dla odzyskania pełnej sprawności, niezwykle ważna jest również rehabilitacja, która gwarantuje utrwalenie oczekiwanych efektów pooperacyjnych. Jest ona bardzo ważnym punktem zdrowienia i w zależności od zastosowanej techniki operacyjnej, rozpoczyna się ją kilka do kilkunastu dni po operacji.

Celem rehabilitacji po leczeniu operacyjnym haluksów jest:

  • przywrócenie sprawności stawu, 
  • zniwelowanie dolegliwości bólowych pacjenta, 
  • rozciągnięcie przykurczonych tkanek, 
  • mobilizacja blizny pooperacyjnej. 

Osiąga się to, poprzez naukę prawidłowego chodu, rozciągnięcie przykurczonych i wzmocnienie osłabionych mięśni. Ćwiczenia przeprowadza się początkowo pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty a po zapoznaniu się z nimi, niektóre można wykonywać samodzielnie w domu.

Rehabilitacja obejmuje głównie ćwiczenia wzmacniające stawy i poprawiające zakres ruchów. Dodatkowo często sami Pacjenci korzystając z wiedzy “internetowej” dodają od siebie różne ćwiczenia takie jak:

  • podnoszenie przedmiotów palcami stopy,
  • zwijanie ręcznika za pomocą palców stóp,
  • zginanie podeszwowe i grzbietowe stopy,
  • ćwiczenia równoważne,
  • ćwiczenia na bieżni.

Kiedy można zacząć chodzić w normalnym obuwiu?

Powrót do całkowitej sprawności u osoby zdrowej zajmuje zazwyczaj około 2-4 miesięcy. W przypadku małej deformacji powrót do pełnej sprawności może zająć około 2-3 miesięcy. Jeśli mamy do czynienia z dużą, okres ten może się wydłużyć. 

Warto wiedzieć, iż w okresie chodzenia w obuwiu pooperacyjnym, noga odzwyczaja się od pracy i przy ponownym jej użyciu mogą pojawić się obrzęki oraz bóle. Na całe szczęście sztywność ta mija na ogół stosunkowo szybko, a po pewnym czasie znikają wszelkie objawy.

Założenie zwykłego obuwia po leczeniu operacyjnym haluksów jest możliwe w 6 tygodni po zabiegu, ale w niektórych przypadkach następuje to później. Natomiast, czas ten może ulec skróceniu, jeśli zastosowano technikę miniinwazyjną lub zabieg nie obejmował przecięcia kości. Oczywiście, ostateczna decyzja co do czasu zdjęcia odciążającego obuwia powinna należeć do lekarza operującego. 

Materiał partnera