Korzyści płynące z korzystania z sauny

0
402
kobieta w saunie
Jeśli regularnie korzystamy z sauny, to nasz metabolizm przyspiesza o mniej więcej 20% | fot.: stock.adobe.com

Korzystanie z sauny może nam przynieść wiele dobrego. Regularne korzystanie z sauny pozytywnie wpływa na nasz wygląd, zdrowie oraz samopoczucie. Jest także pomocna w redukowaniu stresu. Jakie jeszcze korzyści przynosi regularne korzystanie z sauny? Przekonaj się!

Oczyszczanie organizmu

W saunie temperatura najczęściej ma 70-100° C. Skutkuje to wzrostem temperatury ciała i poceniem się. Krótka chwila w saunie może nas pozbawić około pół litra potu. Pocenie się jest jedną z najlepszych metod pozbywania się z organizmu toksyn, więc przebywanie w saunie może dogłębnie go oczyścić. 

Korzystny wpływ sauny na układ sercowo-naczyniowy

W saunie wzrasta również nasze tętno, więc regularne saunowanie poprawi nasze krążenie krwi. Obniża ono także ciśnienie krwi oraz poprawia pracę serca.

Wysmuklenie sylwetki

Jeśli regularnie korzystamy z sauny, to nasz metabolizm przyspiesza o mniej więcej 20%. Jeśli będziemy spędzać w saunie 20 min 2 razy w tygodniu, to powinniśmy zauważyć, że nasza sylwetka zostanie wysmuklona. Należy jednak pamiętać, że sama sauna nie jest skuteczną formą odchudzania. Może ona być jedynie dodatkiem do ujemnego bilansu kalorycznego oraz aktywności fizycznej.

Poprawa stanu skóry

Dzięki poceniu naszemu organizmowi łatwiej jest się pozbyć martwych komórek naskórka i zastąpić je nowymi. Dzięki saunie zapewniamy skórze dogłębne nawilżenie. Staje się ona także jędrna i elastyczna. Największe efekty zobaczymy na naszej twarzy, ponieważ regularne saunowanie jest pomocne w wygładzaniu zmarszczek i rozjaśnianiu skóry, dzięki czemu będziemy wyglądać młodziej i promienniej.

Odporność

Dzięki regularnemu odwiedzaniu sauny będziemy także mniej chorować. W saunie hartujemy nasz organizm oraz poprawiamy działanie układu immunologicznego. Warto również odwiedzać saunę, jeśli mamy problem z nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych, ponieważ może to nam pomóc.

Relaks

Sauna pozwala nam się zrelaksować i zapomnieć o problemach dnia codziennego. Dowiedziono, że korzystnie wpływa na samopoczucie. Jest nawet zalecana osobom z lekką depresją jako dodatek do psychoterapii i farmakoterapii. 

Jak korzystać z sauny?

Niewłaściwe korzystanie z sauny mogłoby nam nie przynieść wymienionych korzyści, a nawet przynieść odwrotny skutek. Bardzo ważne jest, aby jednorazowo nie przebywać w saunie dłużej niż 20 min. Po tym czasie należy wejść pod gorący prysznic i stopniowo ochładzać wodę. Najlepiej jest korzystać z sauny nago. Bycie ubranym w saunie mogłoby spowodować oparzenia. Ważne jest także, aby nie korzystać z sauny za często. Optymalne będzie saunowanie dwa razy w tygodniu. 

Niestety nie wszyscy mogą korzystać z dobroci sauny. Unikać sauny powinny kobiety ciężarne, osoby z popękanymi naczynkami, chorobami serca lub silną grupą. Nie powinny do niej także wchodzić osoby, które piły alkohol, ponieważ może to skutkować odwodnieniem oraz problemami z krążeniem. W saunie nie powinny również znaleźć się dzieci, które nie ukończyły 6 roku życia. 

NDR