Mata do jogi – po którą warto sięgnąć?

0
696
mata do jogi
Istotny jest w szczególności rozmiar maty. Ćwiczenia jogowe są dość „obszerne”. Podczas ich wykonywania ciało musi zatem zmieścić się w całości na macie | fot.: stock.adobe.com

W specjalistycznych sklepach sportowych można skompletować wszystkie potrzebne akcesoria do treningów. Dostępne są tam przy tym nie tylko gadżety do fitnessu, ale również do jogi. Jaka mata do ćwiczeń będzie najlepsza do takiej aktywności? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Dlaczego właśnie joga?

Joga jest dzisiaj bardzo popularnym sportem. Być może jej sukces tkwi w uniwersalności. Ten sport, a może raczej styl życia, mogą bowiem bowiem uprawiać zarówno młodsi, jak i starsi. W jodze nie ma żadnych ograniczeń. Nie trzeba być do niej bardzo sprawnym fizycznie albo umięśnionym. Każdy dopasuje ćwiczenia do swoich możliwości i potrzeb. Jednocześnie joga pozwala na rozwinięcie możliwości ruchowych, ale też uspokojenie umysłu. A historycznie joga wywodzi się z Indii. Ten system ćwiczeń składa się ze ściśle określonych pozycji, nazywanych asanami. Asana to w wolnym tłumaczeniu „wygodna pozycja”, co wiele mówi o tym, w jaki sposób ćwiczy się jogę. No ale joga wymaga pewnych akcesoriów. W szczególności potrzebna jest dobra mata do ćwiczeń, taka jak np. https://be-active.pl/pol_m_fitness_Maty-198.html.

Jak wybrać idealną matę?

Stawiając zatem pierwsze kroki w dziedzinie jogi i próbując swoich sił przy wykonaniu kolejnych asan, warto wyposażyć się w odpowiednią matę do ćwiczeń. Należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Istotny jest w szczególności rozmiar maty. Ćwiczenia jogowe są dość „obszerne”. Podczas ich wykonywania ciało musi zatem zmieścić się w całości na macie. Warto zatem wybrać model o długości odpowiadającej wzrostowi jej użytkownika, a nawet z niewielkim zapasem. Ważna jest także grubość. Co do zasady joga nie jest szczególnie intensywna, dlatego nie ma potrzeby wybierania bardzo grubych modeli. Jeżeli jednak masz jakiekolwiek problemy z kolanami albo jesteś po prostu bardzo szczupłą osobą, warto postawić na nieco grubszy wariant.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Poza wskazanymi wyżej czynnikami, istotna jest także przyczepność. Mata do ćwiczeń powinna spowodować, że ciało będzie stabilne, a stopy zyskają mocne podparcie. Joga nie jest bowiem szczególnie dynamiczna, ale niektóre pozycje wymagają utrzymania danej pozycji przez dłuższy czas. Nie da się tego natomiast zrobić bez antypoślizgowej maty do ćwiczeń. No i pamiętaj, że na początku pewnie będziesz wykorzystywać matę na zorganizowanych zajęciach, aby nauczyć się określonych pozycji. Warto zatem postawić na model, który jest lekki i poręczny. Niezależnie od tego czy idziesz na zajęcia pieszo czy jedziesz komunikacją miejską, mata do ćwiczeń nie sprawi Ci żadnego problemu.

Materiał partnera