Na co warto zwrócić uwagę, kupując kołdrę obciążeniową?

0
388
kołdra obciążeniowa
Kołdra obciążeniowa, nazywana również kołdrą sensoryczną, to element posłania, który poprzez swoją wagę powoduje intensywny ucisk na nasze ciało, co ma bezpośrednio wpływać na jakość naszego snu i odprężenie | fot.: stock.adobe.com

Kołdra obciążeniowa, nazywana również kołdrą sensoryczną, to element posłania, który poprzez swoją wagę powoduje intensywny ucisk na nasze ciało, co ma bezpośrednio wpływać na jakość naszego snu i odprężenie.

Kołdra obciążeniowa, nazywana również kołdrą sensoryczną, to element posłania, który poprzez swoją wagę powoduje intensywny ucisk na nasze ciało, co ma bezpośrednio wpływać na jakość naszego snu i odprężenie.

Jakie są zalety kołdry terapeutycznej?

Szczególnie w obecnych czasach trudno wielu osobom znaleźć spokój i relaks w łóżku. Mamy często kłopoty z zaśnięciem lub z bezsennością. Budzimy się niewyspani i rozdrażnieni. Kołdra obciążeniowa powinna rozwiązać te problemy. Takie kołdry składają się z różnych warstw i są zwykle wypełnione szklanymi mikrokoralikami, które nadają kołdrze odpowiedni ciężar. Uważa się, że kołdry obciążeniowe działają relaksująco na organizm oraz stymulują produkcję hormonów snu i szczęścia, co ma ułatwiać zasypianie i przebywanie w głębokiej fazie snu. Lekki nacisk kołdry na nasze ciało obniża również poziom kortyzolu, rozluźnia mięśnie i relaksuje układ nerwowy. I chociaż niektórzy lekarze twierdzą, iż z medycznego punktu widzenia niewiele badań potwierdza skuteczność kołder, to jednak są one od lat stosowane w placówkach terapeutycznych. Bowiem mimo braku wystarczająco wiarygodnych badań naukowych, trudno wykluczyć ich pozytywny wpływ na jakość naszego snu. 

Na co musisz zwrócić uwagę, kupując kołdrę terapeutyczną?

W sklepach znajdziesz bardzo wiele modeli kołder terapeutycznych (https://costway.pl/koldry-obciazeniowe), które będą się różnić wielkością, ciężarem i ceną. No co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, decydując się na kupno takiej kołdry?

  • Wybierz odpowiednią wagę

Kołdry obciążeniowe dostępne są w różnych przedziałach wagowych. Najlepsza kołdra obciążeniowa to taka, która ma idealnie dopasowaną wagę i wielkość do danego użytkownika. W jaki sposób dobrać taką kołdrę? Kołdra obciążeniowa powinna stanowić 1/10 masy Twojego ciała. Jeśli ważysz 70 kg, to powinieneś wybrać kołdrę o wadze 7 kg. O ile kołdra obciążeniowa dla dorosłego może nieco przekraczać tą wartość, kołdry dla dzieci nigdy nie powinny być cięższe niż 10% wagi dziecka.

  • Wybierz odpowiedni rozmiar

Kołdry obciążeniowe to często bardzo proste modele w szarych i uniwersalnych kolorach. Nie wszystkie posiadają w komplecie poszewkę, dlatego warto wybrać uniwersalne rozmiary, które będą pasować do standardowych pościeli. Pamiętaj też, że kołdra musi być na tyle duża, żebyś mógł się nią cały okryć. 

  • Zwróć uwagę na materiał

Kołdra obciążeniowa powinna być miła w dotyku i łatwa do czyszczenia. Szczególnie alergicy powinni zwracać uwagę na odpowiedni materiał, który można bez problemu prać w pralce. 

Czy kołdra obciążeniowa jest dla Ciebie?

Nie wszyscy czują się dobrze, śpiąc pod terapeutyczną kołdrą. Każdy może reagować inaczej i wiele zależy od indywidualnych predyspozycji. Na początku lepiej nie spać całą noc pod kołdrą obciążeniową, a stosować ją tylko 20-30 minut przed zaśnięciem. W zasadzie dopiero po dwóch – trzech tygodniach korzystania z kołdry, będziesz wiedział, czy to jest odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie. Warto spróbować, ponieważ według wielu opinii to doskonała propozycja dla osób, które walczą z bezsennością i mają problem z zasypianiem. 

Co jeszcze może wpływać na jakość snu?

Jeśli zależy Ci na jakości snu, warto pamiętać jednak również o innych czynnikach, które mogą na nią wpływać:

  • Ruszaj się w ciągu dnia, bądź aktywny i dużo spaceruj.
  • Uprawiaj sport.
  • Poświęcaj czas na swoje hobby.
  • Nie jedz na 4 godziny przed snem.
  • Nie spędzaj czasu przed ekranem laptopa czy komórki przynajmniej na godzinę przed pójściem spać. 
  • Kładź się zawsze o tej samej porze.
  • Śpij w zaciemnionej sypialni.
  • Nastaw temperaturę w sypialni na maksymalnie 18 stopni. 

Materiał partnera