Najlepsze trasy na narty biegowe w Polsce

0
544
Narciarz na trasie biegowej
Aby poznać urok prawdziwych Bieszczadów należy nie tylko odwiedzić lokalne knajpki i atrakcje turystyczne, ale również wyruszyć w dłuższą trasę | fot.: stock.adobe.com

Narty biegowe cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Nic dziwnego, bo to sport, który nie wymaga ani dużych inwestycji finansowych, ani też skomplikowanej infrastruktury. Biegać można w zasadzie wszędzie, choć – jak wiadomo – najlepiej wybrać teren odpowiednio przygotowany, a zarazem atrakcyjny, by nie tylko wzmocnić organizm, ale również nacieszyć oczy krajobrazami i pięknem przyrody. Gdzie wybrać się na narty biegowe? Poznaj kilka ciekawych propozycji!

Prawdziwie bieszczadzki klimat

Aby poznać urok prawdziwych Bieszczadów należy nie tylko odwiedzić lokalne knajpki i atrakcje turystyczne, ale również wyruszyć w dłuższą trasę. Miłośnicy nart biegowych z pewnością zakochają się w Wetlinie. Tutaj przygotowano dla nich aż 20 km tras. Trasa czerwona biegnie przez Bieszczadzki Park Narodowy i to ją warto wybrać, by poczuć prawdziwy klimat tych wyjątkowych gór. Najczęściej wybieraną jest jednak trasa zielona, biegnąca przez torowisko kolejki wąskotorowej. Jest ona z pewnością najlepiej zachowana, a przez to najbardziej popularna wśród turystów, będących zwolennikami aktywnego wypoczynku.

Trasy w sercu Beskidu Wyspowego

Zwolennicy wyjątkowej infrastruktury i odpowiedniego zaplecza z pewnością będą zachwyceni trasami, jakie oferuje powiat limanowski. Wykorzystano tu w pełni dotacje Unii Europejskiej, tworząc dwa świetnie przygotowane szlaki. Na narciarzy biegowych czekają tutaj mapki, ulotki dokładnie opisujące drogę, a nawet wypożyczalnie sprzętu. Obie trasy biegną wokół Mogielicy – najwyższego szczytu Beskidu Wyspowego. Pierwsza z nich liczy sobie 5,5 km. Trasa „Zalesie”, bo o niej właśnie mowa, jest wspaniałym rozwiązaniem zarówno dla młodszych, jak i starszych miłośników nart biegowych. Jej częścią jest również droga dla początkujących, mająca 1,2 km długości. Bardziej zaawansowani biegacze powinni zdecydować się na trasę „Mogielica”. To 21 km narciarskiej przygody, rozgrywającej się na stokach wokół najwyższego wzniesienia.

Narciarstwo biegowe na polskiej Alasce

Jakuszyce to miejscowość, której nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi nart biegowych. To tutaj, niecałe 10 km od Szklarskiej Poręby, na biegaczy czeka aż 100 km tras o różnym stopniu trudności! Jakuszyce, nazywane również polską Alaską, będą idealnym rozwiązaniem zarówno dla początkujących, jak i tych znacznie bardziej zaawansowanych sportowców. Tutaj odbywa się również wiele imprez, związanych z narciarstwem biegowym. Największa i najstarsza to tzw. Bieg Piastów. Niezwykle ciekawy jest także Bieg Retro, w trakcie którego uczestnicy przywdziewają stroje z poprzednich epok.

Co, jeśli nie góry?

Mazury to alternatywa dla tych, którzy nie przepadają za górską scenerią. W takim przypadku warto wybrać okolice Mrągowa. Tutaj na narciarzy biegowych czeka kilkanaście kilometrów tras, obfitujących w malownicze krajobrazy. Ze względu na ukształtowanie terenu, nie ma tu trudnych podjazdów, ale za to sportowców z pewnością zachwyci piękno otaczającej przyrody. Trasy są oznakowane, choć część może wymagać przetarcia przez pierwszych zwolenników zimowego szaleństwa.

Narciarstwo biegowe w Polsce zyskuje coraz więcej miłośników. Dzięki temu sport ten szybko się rozwija, a nowe trasy pojawiają się sukcesywnie na terenie całego kraju. Warto więc wybrać najlepszą dla siebie możliwość i spróbować swoich sił w jednym z najprzyjemniejszych zimowych sportów.

MWA