Najpopularniejsze diety odchudzające: dieta Dukana

1
1287
Dieta Dukana
Dieta Dukana, zwłaszcza w ostatniej fazie, to niezwykle trudne wyzwanie. Po szybkim schudnięciu organizm pragnie zrekompensować sobie straty i wrócić do "normalnych" nawyków | fot.: Fotolia

Proces odchudzania pochłania bardzo dużo czasu, jednak w walce o zgrabną sylwetkę oraz dobry stan zdrowia warto się poświęcić, ponieważ nadmiar kilogramów zagraża nie tylko zdrowiu, ale również życiu. Wiele osób decyduje się na odchudzanie stosując różne nowatorskie metody. Tu liczy się efekt końcowy.

Warto jednak wiedzieć o tym, że popularność danej diety często nie ma nic wspólnego z trwałym efektem i korzyściami zdrowotnymi dla organizmu. To dlatego spektakularnemu chudnięciu towarzyszą często efekt jojo, poczucie osłabienia i zmęczenia, a także dolegliwości ze strony narządów wewnętrznych.

Metoda Dukana

Dieta Dukana zwana jest również dietą białkową, a tajemnicą jej popularności oraz sukcesu jest przede wszystkim bardzo duża utrata zbędnych kilogramów i to w ciągu kilku dni. Po zaprzestaniu tej diety należy jednak pamiętać o tym, aby odżywiać się w zdrowy i zbilansowany sposób, ponieważ w innym przypadku może dojść do tzw. efektu jo-jo. Metoda Dukana składa się z czterech etapów, a każdy z nich charakteryzuje się nieco innym menu. Pierwszy etap polega na spożywaniu wyłącznie produktów białkowych i trwa on zazwyczaj od 1 do 10 dni. Drugi etap poza produktami białkowymi obejmuje również warzywa, a w ciągu tygodnia można utracić co najwyżej 1 kilogram. Jak powinna jednak wyglądać dieta w tym czasie? Wszystko zależy głównie od indywidualnych upodobań, ponieważ jednego dnia można spożywać wyłącznie produkty białkowe, natomiast drugiego można je połączyć z warzywami i tak na zmianę. Trzeci etap polega na tzw. utrwalaniu wagi, a oprócz białek i warzyw można wprowadzić do menu niektóre owoce, pełnoziarniste pieczywo, a także ser. Z kolei, jeśli chodzi o ostatni etap, to obejmuje on stabilizację i polega na kontynuowaniu nawyków żywieniowych w celu utrzymania efektu.

Gdzie wady? Dieta Dukana, zwłaszcza w ostatniej fazie, to niezwykle trudne wyzwanie. Po szybkim schudnięciu organizm pragnie zrekompensować sobie straty i wrócić do „normalnych” nawyków. Wówczas zazwyczaj dochodzi do efektu jojo. Inną kwestią jest też wysokie spożycie białka, które może zakwasić organizm, doprowadzić do uczucia chronicznego zmęczenia, a nawet wpłynąć na pracę narządów wewnętrznych (na przykład nerek). Z tego też powodu dieta Dukana ma bardzo wielu przeciwników wśród osób zajmujących się zdrowym i racjonalnym odżywianiem.


KPA/DOP