Pewnych kompleksów możesz pozbyć się raz na zawsze!

0
433
korekta wad zgryzu
Do leczenia wad zgryzu używa się aparatów ortodontycznych, które przez stały nacisk wywierany na zęby naprowadzają je na właściwą pozycję | fot.: materiał partnera

Nie ma jednego uniwersalnego i zawsze skutecznego sposobu na pozbycie się wszystkich kompleksów. Na niektóre z nich działa jednak proste rozwiązanie, którego nie warto odwlekać. Nie ma sensu zmagać się z przykrymi odczuciami na własny temat, jeśli problem da się skutecznie zażegnać. Jednym z niezwykle często wymienianych kompleksów jest niewłaściwe ustawienie zębów. Wady zgryzu mogą odbierać pewność siebie i chęć do uśmiechu, który jest niezwykle ważny w relacjach międzyludzkich. Na szczęście istnieje sposób na ustawienie zębów we właściwej pozycji i to już na stałe.

Jak wygląda leczenie wad zgryzu?

Do leczenia wad zgryzu używa się aparatów ortodontycznych, które przez stały nacisk wywierany na zęby naprowadzają je na właściwą pozycję. Dostępne są różne rodzaje aparatów ortodontycznych, które dobiera się przede wszystkim pod kątem leczonej wady i preferencji pacjenta.

Wady zgryzu od lat leczy się tradycyjnymi metalowymi aparatami z zamkami montowanymi na stałe na powierzchni zębów. Aktualnie jednak aparaty te są stopniowo wypierane przez przezroczyste nakładki prostujące clear aligner, uważane za wygodniejsze, zdecydowanie bardziej dyskretne, a nawet przynoszące szybsze efekty.

Leczenie z użyciem tradycyjnego aparatu wymaga regularnych wizyt kontrolnych, podczas których lekarz wyreguluje aparat i wymieni ligatury. Nakładki mają natomiast prostą jednoczęściową budowę, która nie wymaga regulacji. Proces leczenia nie wiąże się więc z częstymi wizytami – zamiast nich pacjent otrzymuje przesyłkę ze wszystkimi ponumerowanymi nakładkami dostosowanymi do zmieniającego się układu zębów.

Niewidoczny aparat na zęby nie potęguje kompleksów

Krzywe ustawienie zębów bywa wstydliwym kompleksem, który wiele osób stara się ukryć na przykład przez unikanie uśmiechu. Tradycyjny aparat ortodontyczny jest wyraźnie widoczny na tle zębów, przez co może dodatkowo przyciągać do nich uwagę. Jego specyficzny wygląd i ciemna metalowa oprawa sprawiają, że podczas leczenia wygląd uśmiechu może stać się źródłem jeszcze większych kompleksów.

uśmiech stomatologia
Krzywe ustawienie zębów bywa wstydliwym kompleksem, który wiele osób stara się ukryć na przykład przez unikanie uśmiechu | fot.: materiał partnera

Chcącym uniknąć konieczności noszenia widocznego aparatu zaleca się wybór niewidocznych nakładek. To dyskretna forma leczenia, którą trudno zauważyć z zewnątrz. Przezroczysty materiał jest idealnie dopasowany do kształtu i ustawienia po dokładnym skanie 3D jamy ustnej, dzięki czemu żaden fragment nie odstaje od powierzchni zębów ani nie powoduje dyskomfortu.

Nakładki clear aligner są dostępne w wielu, bo w sumie ponad trzydziestu miastach Polski. Chcąc umówić się na niezobowiązującą wizytę w celu stworzenia planu leczenia, należy znaleźć placówkę najbliżej własnego miejsca zamieszkania. Jak to zrobić? Najłatwiejszy sposób to wpisanie w wyszukiwarkę hasła takiego jak ortodonta Wrocław z miejscowością na odpowiednią dla siebie.

Dlaczego warto prostować zęby niezależnie od wieku?

W przekonaniu wielu osób prostowanie zębów za pomocą aparatu jest zalecane dla dzieci i młodzieży. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że to zwykle później, podczas okresu dojrzewania lub już po nim, wady zgryzu stają się rzeczywistym problemem estetycznym. Krzywe zęby nie przeszkadzają dzieciom tak jak dorosłym, którzy starają się zadbać o własny wizerunek.

Nie istnieją żadne przeciwwskazania do podjęcia leczenia ortodontycznego dopiero w dorosłym życiu. To głównie właśnie dla dorosłych tworzone są niewidoczne aparaty jak clear aligner, które pomagają odzyskać nieco pewności siebie już podczas trwania leczenia.

Uśmiech ma ogromne znaczenie w towarzystwie. Może on wpłynąć na nastrój, zmienić to, jak jest się postrzeganym czy nawet doprowadzić do nawiązania zupełnie nowych kontaktów. Żeby jednak mógł on działać w ten sposób, nie można się go wstydzić. Nie pozwól, żeby kompleksy pozbawiły Cię radości życia, zwłaszcza jeśli zupełnie niewidoczny aparat może je trwale zażegnać.

Materiał partnera