Po co nam wyrostek robaczkowy?

0
854
wyrostek robaczkowy blizna po zabiegu
W przypadku wystąpienia stanu zapalnego wyrostka robaczkowego konieczne jest jego wycięcie | fot.: stock.adobe.com

Wbrew błędnym przekonaniom wyrostek robaczkowy nie jest niepotrzebnym organem. Okazuje się, że ta niewielka część jelita pełni bardzo istotną rolę. Podpowiadamy, po co nam wyrostek robaczkowy?

Jaką rolę pełni wyrostek robaczkowy?

Wyrostek robaczkowy nazywany ślepą kiszką stanowi małą część jelita grubego. Jego nazwa pochodzi od dziwnego kształtu, kojarzącego się z wyglądem robaka. Przez wiele lat uważano, że wyrostek robaczkowy jest niepotrzebny i mówiono o nim tylko w kontekście jego wycinania. Omawiany organ stanowi zbiornik olbrzymiej ilości bakterii, które pełnią istotną rolę w trawieniu pokarmu. Ponadto wyrostek robaczkowy pomaga w powrocie organizmu do równowagi po przejściu zatrucia pokarmowego. W przypadku wystąpienia tej dolegliwości opisywany organ stymuluje silną reakcję immunologiczną. Doprowadza do biegunki, która ma na celu usunięcie niebezpiecznych patogenów obecnych w jelitach. Wynikiem takiej reakcji jest możliwość uaktywnienia się pozytywnych bakterii, które chronią organizm przed nawrotem wspomnianej dolegliwości.

Innym zadaniem wyrostku robaczkowego jest generowanie dużej ilości limfocytów, które mają na celu wzmacnianie układu odpornościowego. Opisywany organ pozwala na lżejsze przechodzenia leczenia antybiotykami. Najnowsze badania dowodzą, że bakterie znajdujące się w ślepej kiszce wydostają się poza jej obręb i mają dobroczynny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego. Co ciekawe, takie działanie jest bardzo istotne w przypadku występowania chronicznego stresu.

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Stan zapalny wyrostka robaczkowego często kończy się koniecznością jego wycięcia. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być kamienie kałowe, zrosty oraz różne ciała obce, takie jak: nasiona, duże pestki i nieumiejętnie pogryzione kawałki pokarmu. Zdarza się, że stan zapalny jest wywołany przez nowotwory lub powiększone węzły chłonne. W takich przypadkach wzrost ciśnienia w wyrostku, co doprowadza do nagromadzenia śluzu i rozdęcia opisywanego organu. Taki stan rzeczy może trwać przez kilka godzin. Po tym czasie odczuwa się bardzo silny ból w prawym dole biodrowym. Najczęstsze objawy wskazujące na zapalenie wyrostka to:

  • przenikliwy ból w podbrzuszu,
  • wysoka temperatura ciała,
  • nudności i wymioty,
  • zaparcia,
  • napięcie powłok brzusznych,
  • przyspieszone tętno.

W przypadku wystąpienia stanu zapalnego wyrostka robaczkowego konieczne jest jego wycięcie. W niektórych sytuacjach możliwe jest leczenie przy pomocy antybiotyków. Wspomniana operacja może być przeprowadzana poprzez przecięcie jamy brzusznej lub metodą laparoskopową. Ta druga opcja polega na wykonaniu większej ilości niewielkich nacięć. Pełna sprawność po tym zabiegu powraca już po kilku tygodniach. Po tym czasie można wrócić do normalnego funkcjonowania.

Podsumowując opinia, że wyrostek robaczkowy jest zbędny jest błędna. Natura się nie myli, a jego wyewoluowanie w organizmach ma sens. Oczywiście da się bez niego żyć, ale jego brak sprawia, że dojście do siebie po wielu chorobach trwa znacznie dłużej.

TNE