Regularne badania przesiewowe – mężczyźni też powinni na nie chodzić!

0
304
mężczyzna badania
Mężczyźni narażeni są na przerost prostaty, dlatego badania profilaktyczne mają tak ważne znaczenie | fot.: stock.adobe.com

Wykonywanie badań profilaktycznych ma bardzo ważne znaczenie w każdym wieku. Mają one na celu wczesne wykrycie choroby, co pozwoli na szybkie rozpoczęcie leczenia. Mężczyźni w zależności od wieku mają możliwość skorzystania z bezpłatnych programów profilaktycznych. Jakie badania przesiewowe powinni wykonywać panowie?

Badania przesiewowe mężczyzn po 20. roku życia

Mężczyźni po ukończeniu 20. roku życia powinni wykonywać morfologię oraz badanie ogólne moczu co dwa albo trzy lata. Do tego ważny jest lipidogram, czyli oznaczenie stężenia cholesterolu całkowitego, a także HDL, LDL oraz trójglicerydów. Należy również wykonywać samobadanie jąder. Warto również skonsultować się z lekarzem w zakresie czynników ryzyka chorób układu krążenia.

Badania przesiewowe mężczyzn po 30. roku życia

W tym wieku nadal ważne znaczenie mają badania takie jak morfologia i badanie ogólne moczu, które należy wykonywać przynajmniej co dwa lub trzy lata. Zalecane jest jednak częstsze wykonywanie lipidogramu. Należy również co jakiś czas monitorować ciśnienie tętnicze krwi. Ważne znaczenie ma również profilaktyka dotycząca nowotworu jąder. Samobadanie należy wykonywać przynajmniej raz w miesiącu, a przy niepokojących objawach niezwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty.

Badania przesiewowe mężczyzn po 40. roku życia

W tym wieku zdecydowanie zwiększa się ilość badań profilaktycznych[1]. Bez zmian pozostaje morfologia, badanie ogólne moczu, monitorowanie ciśnienia tętniczego krwi i samobadanie jąder. Po 40. roku życia mężczyźni powinni także wykonać kilka dodatkowych badań. Przynajmniej raz na 5 lat należy zrobić ocenę ryzyka sercowo-naczyniowego z wyliczeniem SCORE, a powyżej 45 lat powinno się wykonywać pomiar stężenia glukozy na czczo – przynajmniej raz na trzy lata.

Badania przesiewowe mężczyzn po 50. roku życia

Tutaj również trzeba robić morfologię, badanie ogólne moczu oraz stężenie glukozy na czczo i lipidogram w surowicy. Mężczyźni narażeni są na przerost prostaty, dlatego badania profilaktyczne mają tak ważne znaczenie. Bez zmian pozostaje regularne wykonywanie samobadania jąder. Co 10 lat należy wykonywać kolonoskopię[2], która pozwala wykryć zmiany znajdujące się w jelicie grubym. W tym wieku warto chodzić do lekarza rodzinnego przynajmniej raz na trzy lata na wizytę kontrolną.. Lekarz może również skierować na wykonanie oceny ryzyka złamań osteoporotycznych.

Niestety pomimo dostępu do mediów oraz wielu prozdrowotnych akcji na temat badań profilaktycznych, mężczyźni bardzo często unikają wizyty u specjalisty. Wielu mężczyzn idzie do lekarza dopiero wtedy, gdy odczuwa silny ból, a dolegliwości utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jednak warto to zmienić, ponieważ wykonywanie regularnych badań pozwala na szybkie wykrycie choroby oraz włączenie skutecznego leczenia.

Referencje:

Arendt A., Ocena zachowań zdrowotnych mężczyzn po 40. roku życia [w:] „Probl. Hig. Epidemiol.”, 2014, 95(3).

Antos E., Kolonoskopia – problemy pacjentów przygotowujących się do badania [w:] „Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu”, 2019, 2(59).


[1] A. Arendt, Ocena zachowań zdrowotnych mężczyzn po 40. roku życia [w:] „Probl. Hig. Epidemiol.”, 2014, 95(3), s. 18-29.

[2] E. Antos, Kolonoskopia – problemy pacjentów przygotowujących się do badania [w:] „Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu”, 2019, 2(59), s. 34-61.

Materiał partnera