Różne typy alergii – co je wywołuje i w jakich okolicznościach? Objawy i sposoby radzenia sobie z reakcjami alergicznymi

0
609
młody mężczyzna uczulony na sierść trzymanego kota
Czynnikami, które uczulają najczęściej są roztocza kurzu, pyłki, pleśń, ewentualnie sierść zwierząt | fot.: stock.adobe.com

Zapewne każdy z nas słyszał kiedykolwiek o alergii. Z pewnością nie kojarzy się pozytywnie, uważana jest za uciążliwą i w niektórych przypadkach znacznie utrudniającą życie. Alergia bowiem jest patologiczną reakcją organizmu na kontakt z określonymi substancjami, jednak co ciekawe- nie są one szkodliwe dla innych osób. Inaczej tłumacząc, organizm ludzki błędnie odczytuje dany czynnik i klasyfikuje go jako niebezpieczny. Następuje naturalna reakcja obronna organizmu, dlatego tworzone są przeciwciała. Na szczęście dział medycyny bardzo się rozwinął, a my jesteśmy w stanie wyróżnić 4 rodzaje uczuleń, które wymienione są w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.

Alergia kontaktowa i alergia pokarmowa- czym się charakteryzują?

Jedną z najpopularniejszych alergii jest właśnie ta kontaktowa, na którą to cierpi stosunkowo dużo osób. Stopień dokuczliwości jest w tym przypadku bardzo odmienny, bowiem często dochodzi do sytuacji, w których mamy do czynienia jedynie ze swędzeniem skóry, natomiast innym razem powstają poważne zmiany skórne, które niestety należy szybko leczyć. Do najczęstszych czynników uczulających z pewnością możemy zaliczyć chrom i nikiel, kobalt, niektóre składniki perfum, związki chemiczne, które używane są do produkcji plastiku. Aby sobie z nią radzić, przede wszystkim konieczne jest unikanie kontaktu z alergenem, a także stosowanie antybiotyków lub leków odkażających.

Jeśli chodzi o alergie pokarmowe – występują stosunkowo rzadko. Największe problemy mają małe dzieci, które nie mogą spożywać przykładowo mleka krowiego, jaj, a nawet truskawek. Objawami takiej alergii często są problemy z układem pokarmowym, przykładowo skurcze brzucha, wymioty, nudności, a także wypryski skórne. Aby radzić sobie z tym problemem należy zrezygnować z uczulających produktów, a także w niektórych przypadkach stosować leki antyhistaminowe lub sterydy.

Czym jest alergia iniekcyjna i alergia wziewna?

Alergia iniekcyjna również nie należy do często występujących, jednak może okazać się niebezpieczna. Spowodowana jest z reguły wstrzyknięciem leków, których nie możemy przyjmować. Może to prowadzić do obrzęków skórnych, problemów z oddychaniem. W skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który może doprowadzić nawet do śmierci.

Ostatnim rodzajem alergii są alergie wziewne, które to niestety dotykają zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Czynnikami, które uczulają najczęściej są roztocza kurzu, pyłki, pleśń, ewentualnie sierść zwierząt, które znajdują się w domu. Tego typu alergie są zdecydowanie najbardziej powszechne i są bardzo uciążliwe podczas wykonywania codziennych czynności. Regularnie dochodzi do łzawienia oczu, wodnistego kataru, zapalenia zatok, uczucia zmęczenia. Objawy mogą być odczuwane nawet przez cały rok. Leczenie może być skuteczne tylko w przypadku odpowiedniej diagnozy. Stosuje się odczulanie, leki antyhistaminowe lub inne substancje

Jak widać alergie są bardzo uciążliwe i niestety ciężko z nimi walczyć. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, dzięki którym jesteśmy w stanie radzić sobie z reakcjami alergicznymi.

MJA