Testy alergiczne, czyli jak sprawdzić, czy jesteś alergikiem

0
1626
Dziecko wśród traw
Jednoznaczną odpowiedź, czy jesteś alergikiem, uzyskasz, wykonując testy alergiczne w profesjonalnych laboratoriach medycznych. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Co roku rośnie liczba osób cierpiących na alergie. Dzisiaj nie tylko narażony jesteś na szkodliwe działanie pyłków roślin, dochodzi jeszcze kwestia wszechobecnej chemii unoszącej się w powietrzu. Aby upewnić się, czy nie cierpisz na alergię, możesz przeprowadzić testy alergiczne dostępne w Internecie, który pomogą podjąć decyzję, czy udać się do lekarza.

Pierwsze objawy alergii mogą pojawić się już w okresie niemowlęcym, ale zdarza się, że alergia ujawnia się w okolicach 30. czy 40. roku życia. Według Epidemiologii Chorób Alergicznych w Polsce (ECAP) do podstawowych objawów alergii należy alergiczny nieżyt nosa (ANN) występujący średnio u około 23% Polaków cierpiących na alergię, zapalenie spojówek (5-20% populacji), pokrzywka (6-8% osób) oraz zatkany nos. W odpowiedzi na pytanie, czy podejrzewać u siebie alergię, pomagają dostępne w Sieci testy alergiczne.

Testy alergiczne nie zwalniają z wizyty u lekarza

Alergia dotyka coraz więcej ludzi na świecie, znany jest też jest mechanizm, ale nadal nie udało się jednoznacznie określić przyczyn, dlaczego jedni ludzie chorują, a inni nie. Tak samo trudno określić, kiedy można podejrzewać alergię, ponieważ jej objawy mogą być różne, a i choroba może mieć inny przebieg. Przydatne w takim momencie są testy alergiczne online, które składają się z kilku pytań odnoszących się do zaobserwowanych u siebie dolegliwości, jednak nie zwalniają one z wizyty u lekarza, jeśli zaobserwujesz u siebie nietypowe reakcje organizmu.

Jednoznaczną odpowiedź, czy jesteś alergikiem, uzyskasz, wykonując testy alergiczne w profesjonalnych laboratoriach medycznych oferujących diagnostykę różnych typów alergii na podstawie badania krwi, badania skórnego, płatkowego czy pokarmowego. Najpopularniejszą metodą są alergiczne testy skórne, podczas których na plecy lub przedramię nanosi się kropelki różnych zawiesin i delikatnie nakłuwa naskórek. Jeśli po około 15 minutach w miejscu pojawi się obrzęk, oznacza to uczulenie na daną substancję. Czasem wykonuje się również badanie krwi (wystarczy od 2 do 3 ml), przy tym nie trzeba odstawiać leków przeciwalergicznych. Test jest bezpieczny dla dzieci i osób starszych, a także dla osób, u których pojawiły się alergiczne zmiany skórne.

Z pomocą testów alergicznych w laboratorium diagnozuje się znane od dawna alergie wrodzone (atopowe), które często mają agresywny przebieg, ale też są na nie lekarstwa. – Możemy stosować leczenie przyczynowe, jakim jest immunoterapia swoista, czyli odczulanie – wyjaśnia prof. Ewa Czarnobilska, alergolog i kierownik Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w rozmowie z PAP. Zaznacza przy tym, że same wyniki testów nie dają jednoznacznej odpowiedzi co do obecności alergii. Alergolog powinien przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad na temat objawów, stopnia ich nasilenia w różnych porach roku, nawyków, stylu życia i warunków, w jakich mieszkasz. To właśnie wywiad diagnozuje problem, a testy alergologiczne pozwalają ustalić źródło problemu.

Coraz więcej przypadków alergii

Dziewięcioletnie badanie przeprowadzone przez prof. Ewę Czarnobilską wykazało, że połowa z przebadanych 63 tysięcy uczniów krakowskich szkół miało objawy alergii. Przyczyną są nie tylko pyłki roślin i zanieczyszczone powietrze, ale także chemia znajdująca się w spalinach, kosmetykach i jedzeniu. – W ostatnich latach w Europie ponad dwukrotnie zwiększyła się liczba osób cierpiących na alergie. Liczba naturalnych alergenów nie zwiększyła się, ale przybyło uczulających substancji chemicznych – podkreśliła w rozmowie z PAP.

Alergia to nadwrażliwość objawiająca się patologiczną reakcją tkanek i komórek na alergen. Takimi alergenami są powszechne pyłki roślin i traw, kurz i sierść zwierząt, ale są nimi też metale obecne w pyle zawieszonym, które mogą wywoływać alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek, a nawet astmę oskrzelową. Polskie Towarzystwo Alergologiczne podaje, że alergia na pyłki to jedno z najczęstszych postaci alergii. Szacuje się, że cierpi na nią 29,5 proc. populacji w Afryce; 23,9 proc. w Azji; 23,7 proc. w Ameryce Południowej; 33,3 proc. w Ameryce Północnej; 12,3 proc. w północnej i wschodniej Europie, 39,8 proc. w Oceanii i 21,2 proc. w Europie Zachodniej (dane z 2016 roku).

Zrób test alergiczny on-line

Na stronie https://www.claritine.pl/pl/test-alergiczny/ znajdziesz test alergiczny opracowany we współpracy z dr. n. med. Piotra Rapiejko, specjalistą w dziedzinie alergologii. Składa się z kilku prostych pytań odnoszących się do zaobserwowanych objawów oraz odpowiedzi, które od razu sugerują, co może być przyczyną danego problemu. Wynik testu on-line ma pomóc w podjęciu decyzji, czy należy udać się do lekarza.

Pamiętaj, że dane są wyłącznie poglądowe. Brak wymienionych dolegliwości nie wyklucza choroby, ponieważ objawy alergii nie zawsze są wyraźne. Często trudno określić związek między złym samopoczuciem a kontaktem z alergenem. Do tego objawy uczulenia mogą pojawić się nawet kilkadziesiąt godzin później, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości warto poradzić się lekarza i wykonać stosowne badania.

Kompleksowe testy alergiczne wykonuje się u alergologa, do którego potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Badania alergologiczne ułatwiają rozpoznanie i leczenie, dzięki czemu alergia zyska znacznie łagodniejszy przebieg.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Źródła:

  • http://swiatalergii.pl/problem-alergii-liczby/
  • http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409128,alergolog-rosnie-liczba-osob-cierpiacych-na-alergie.html
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/alergia-pod-lupa-jaki-jest-mechanizm-powstawania-alergii-aa-2PFe-STsV-nyZu.html
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/testy-alergiczne-sprawdz-na-co-masz-alergie-aa-2aZB-t56R-jgpf.html
  • https://www.swiat-zdrowia.pl/artykuly/test-prawde-powie-alergia

Materiał partnera zewnętrznego