Trampolina – skacz na zdrowie!

0
7909
ćwiczenia na trampolinie
Treningi na trampolinie to doskonale urozmaicenie ćwiczeń oraz bardzo atrakcyjna forma aktywności fizycznej | fot.: Fotolia

Lato oraz wysokie temperatury zachęcają do długiego przebywania na świeżym powietrzu, oraz aktywności fizycznej. Aby zadbać o swoje zdrowie, często trenujemy na siłowni, biegamy lub jeździmy na rowerze. Po pewnym czasie jednak takie formy treningów mogą stać się nieco monotonne. Co wtedy? Z pomocą nadchodzi trampolina, która jest doskonałym połączeniem aktywnego spędzania czasu, dbania o swoje ciało oraz urozmaiceniem ćwiczeń. Czym jest ? Jak można na niej ćwiczyć ? Dlaczego warto jej używać i jak wpływa na nasze zdrowie ? O tym wszystkim poniżej.

Jumping fitness – czym są trampoliny i jak się na nich ćwiczy?

Trampolina fitness to mała okrągła konstrukcja z elastyczną przestrzenią, na które osoby trenujące skaczą i wykonują konkretne ćwiczenia. Dostępne są również wersje z uchwytem, który daje większą stabilizację i pomaga skupić się na ćwiczeniach. Są to niewielkie urządzenia o rozmiarach ok. 1 m, dzięki czemu możemy na nich ćwiczyć na dworze, jeśli warunki na to pozwalają, lub w domu.

Jumping fitness to bardzo ciekawy rodzaj aktywności fizycznej. Pozwala trenować różne partie mięśni, pozytywnie wpływa na cały organizm oraz daje wiele uśmiechu na twarzy. Ćwiczenia przeznaczone są zarówno dla profesjonalistów, jak i osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z trampolinami. Warto spróbować takiego treningu w klubie fitness pod czujnym okiem instruktora, a gdy przypadnie nam do gustu — zakup trampoliny do domu będzie idealnym prezentem dla naszego zdrowia. Możemy także udać się do specjalnego miejsca, czyli parku trampolin.

Rodzaje trampolin

Pod tą nazwą kryje się wiele rodzajów oraz typów. Są one tworzone specjalnie dla różnych czynności, ale na wszystkich można dobrze się bawić i dbać o swoje ciało. Pierwszym rodzajem są trampoliny fitness służące do ćwiczeń.

Najpopularniejszymi oprócz nich są też trampoliny rekreacyjne — ogrodowe. To znacznie większe konstrukcje, które mają średnicę nawet kilku metrów i siatkę zabezpieczającą. Można na niej ćwiczyć razem z dziećmi czy przyjaciółmi, jeśli nie zależy nam na wynikach – a na dobrej zabawie. Można je umieścić także w domu, gdy posiadamy odpowiednio duże pomieszczenie.

Ostatnią grupą są największe — profesjonalne trampoliny, które możemy spotkać w parkach rozrywki czy w parkach trampolin. Takie miejsca są doskonałe do połączenia rozrywki, spotkań z innymi ludźmi i trenowania. Trampoliny w takich miejscach mają różne wielkości, różne stopnie miękkości i odbicia, pozwalają także na wykonywanie choreografii rodem z parkouru, czyli akrobatycznych wyczynów ulicznych. Pozwalają one wykonywać skomplikowane ewolucje, a dostępni na miejscu pracownicy z chęcią doradzą, jak nie zrobić sobie krzywdy.

Korzyści płynące ze skakania

Korzyści płynących z ćwiczeniem na trampolinie jest wiele. Pierwszą z nich jest ogólna sprawność fizyczna. W ten sposób możemy trenować różne partie mięśni i spalać kalorie. Godzinna sesja pozwala pozbyć się nawet 800 kalorii. Ponadto – jak twierdzi NASA, która od jakiegoś czasu przygląda się tego rodzaju aktywności fizycznej – ćwiczenia te są niezwykle efektywne, przynoszące więcej korzyści niż jogging. A wszystko to dzięki nieustannym zmianom ciśnienia i grawitacji.

Czytaj więcej o trampolinie:

Mini trampolina – nowa era fitnessu

Takie ćwiczenia pozytywnie wpływają na ogólne samopoczucie i kondycję. Drugim bardzo ważnym plusem jest to, że ćwiczenia takie nie obciążają tak bardzo stawów, jak bieganie czy ćwiczenia na siłowni. Trampoliny przypadną zatem szczególnie do gustu osobom, które mają z nimi problemami.

Treningi na trampolinie to doskonale urozmaicenie ćwiczeń oraz bardzo atrakcyjna forma aktywności fizycznej. Pozwalają one się wyszaleć i ciekawie spędzić czas co jest bardzo istotne. Ćwiczenia powinny być przyjemnością i doskonale sprawdza się to przy tego rodzaju aktywności. Skakanie na trampolinie będzie idealnym sposobem na miłe spędzenie czasu oraz zadbanie o swoje zdrowie i kondycję.


PBU