Uporczywe migreny – co mogą zwiastować oraz jak je rozpoznać i z nimi walczyć?

0
1026
ból głowy migrena
Problematyczną kwestią w przypadku migreny jest brak jednoznacznej przyczyny jej powstawania. Nie sposób przewidzieć, kto z nas może cierpieć na tę chorobę, choć jest to zależne od kilku czynników | fot.: StockAdobe.com

Dokuczliwe bóle głowy i towarzyszące im dolegliwości występują u osób w każdym wieku i mogą utrudniać nam codzienne funkcjonowanie. Co warto wiedzieć o migrenie, co może ona sygnalizować i jak możemy sobie z nią poradzić?

Objawy migreny

Migrenę możemy odróżnić od standardowego bólu głowy poprzez kilka objawów. Przede wszystkim ból migrenowy wyróżnia się występowaniem po jednej stronie czaszki. Zazwyczaj pojawia się w pobliżu skroni, za oczami lub w okolicach czoła. Jest intensywny i sprawia wrażenie pulsującego. Trudniej natomiast ustalić, jak długo mogą dokuczać nam bóle migrenowe. Ich czas trwania waha się od kilku godzin do nawet trzech dni. Dodatkowymi symptomami, które towarzyszą migrenie, są nudności i wymioty. Ponadto osoby cierpiące na tę dolegliwość skarżą się na przeszkadzające im bodźce. Odczuwają je intensywniej niż zdrowe osoby – gorzej reagują na hałas czy zbyt jasne światło. Migrenę zwiastuje także gorsze samopoczucie i wzmożona irytacja.

Możliwe przyczyny migreny

Problematyczną kwestią w przypadku migreny jest brak jednoznacznej przyczyny jej powstawania. Nie sposób przewidzieć, kto z nas może cierpieć na tę chorobę, choć jest to zależne od kilku czynników. Przede wszystkim większą podatność na migrenę będziemy mieli ze względu na geny. Jeśli w naszej rodzinie ktoś cierpiał na chroniczne bóle głowy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że my również możemy borykać się z tą dolegliwością. Powodem mogą być także uwarunkowania hormonalne. Migreny częściej pojawiają się u kobiet w okresie zmian związanych z hormonami płciowymi. Bóle mogą pojawić się na przykład w czasie miesiączki lub w trakcie menopauzy. Migrenę powodują także takie czynniki jak stres, przemęczenie, zła dieta, nadmiar kawy i alkoholu, wzmożony wysiłek fizyczny czy niekorzystne warunki atmosferyczne. W skrajnych przypadkach migrena może zwiastować zaburzenia układu nerwowego.

Jak walczyć z migreną?

Aby poradzić sobie z migreną, musimy rozpocząć od rozpoznania czynników, które ją powodują. W przypadku powtarzalnych bólów spróbujmy zauważyć, co mogło je spowodować a następnie, w miarę możliwości, wyeliminować dany czynnik. Jeśli na przykład okaże się, że dolegliwość pojawia się wskutek stresu, spróbujmy zastosować techniki relaksacyjne lub usunąć źródło niepokoju. Czasami jednak pozbycie się przyczyny może nie być wystarczające. W takim wypadku, gdy atak migreny już się pojawi, musimy zadbać o odpowiednie warunki i wyciszenie. Znajdźmy czas na spokój i odpoczynek w ciemnym i cichym pomieszczeniu. Unikajmy także aktywności fizycznej i – jeśli to możliwe – stresujących obowiązków. Dzięki regeneracji nasz organizm szybciej poradzi sobie z przykrym bólem i towarzyszącymi mu objawami. Pomocne mogą być także środki przeciwbólowe. Musimy jednak przyjąć je jak najszybciej, najlepiej tuż po rozpoczęciu się ataku migreny, gdyż w kolejnych jej fazach mogą pojawić się wymioty, które sprawią, że lek nie zdąży się wchłonąć i skutecznie zadziałać. W przypadku silnych bólów konieczna jest konsultacja z lekarzem, który przepisze mocniejsze środki – takie jak na przykład propranolol czy amitryptylina.

Migrena nie musi być dla nas wyrokiem – możemy zapobiegać jej powstawaniu oraz leczyć różnymi metodami. Najważniejsze, by umieć odróżniać ją od mniej szkodliwego bólu głowy i rozpoznawać jej możliwe przyczyny. Zawsze warto również udać się do lekarza, który dokładnie rozpozna powody dolegliwości i zaleci stosowną terapię.


MPA