Po tym poznasz zapalenie zatok

0
1423
kobieta z bólem zatok
Jednymi z podstawowych objawów zapalenia zatok są: ból u nasady nosa, bocznej okolicy nosa oraz bliższej części czoła i oczodołów, a także uczucie pełności w obrębie twarzy | fot.: adobe.stock.com

Zatoki to przestrzenie wypełnione powietrzem i znajdujące się w obrębie kości czaszki. Ich głównym zadaniem jest ogrzewanie i nawilżanie wdychanego powietrza, wyrównywanie ciśnienia przy oddychaniu oraz ochrona przed urazami. Wyróżniamy zatoki czołowe, sitowe, klinowe, szczękowe i łzowe, które pośrednio kontaktują się z jamą nosa, co ma duże znaczenie podczas szerzenia się zakażenia. Jeżeli w obrębie błony śluzowej nosa dojdzie do zapalenia, utrudniony jest odpływ wydzieliny, która zalegając stwarza możliwość do rozwoju infekcji w obrębie zatok. W ten sposób powstaje zapalenie zatok, które nieodpowiednio leczone może trwać tygodniami i często nawracać.

Charakterystyczny ból

Jednymi z podstawowych objawów zapalenia zatok są: ból u nasady nosa, bocznej okolicy nosa oraz bliższej części czoła i oczodołów, a także uczucie pełności w obrębie twarzy. Ból nasila się w momencie pochylania, często jest jednostronny i związany ze wzrastającym ciśnieniem w obrębie zatok. Dodatkowo może występować tkliwość twarzy przy próbie ucisku we wskazanych wyżej okolicach. Ból zazwyczaj jest ostry i kłujący, dlatego mogą mu towarzyszyć zaburzenia koncentracji, a nawet łzawienie oczu. Ponadto zdarza się ból w okolicy zębów szczęki. Powyższe objawy złagodzić mogą leki przeciwbólowe z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), a w tym przypadku szczególnie sprawdzi się lek na zatoki Aspirin.

Wodnisty katar

Wyciek wydzieliny z nosa to kolejny objaw świadczący o trwającym zapaleniu zatok. Wydzielina nosowa zwykle początkowo jest wodnista i przejrzysta, a następnie zmienia się wraz z czasem trwania choroby, gęstnieje i może zawierać większe ilości śluzu, a nawet ropy. Jeżeli wydzielina przyjmuje kolor żółtawy, a nawet zielonkawy, świadczy to o nadkażeniu bakteryjnym zatok i może wymagać leczenia antybiotykami. Ponadto bardzo częsty jest wyciek wydzieliny z nosa, która spływa po tylnej ścianie gardła i może je podrażniać, wywołując odruch kaszlowy.

Pogorszenie węchu i zatkany nos

Stan zapalny błony śluzowej nosa przebiega z obrzękiem i nadprodukcją wydzieliny, co powoduje zablokowanie drożności przewodów nosowych. Z tego powodu odczuwany jest duży dyskomfort w postaci utrudnionego oddychania, a czasem nawet pogorszenia powonienia i smaku. Powyższe objawy mogą wymagać zastosowania donosowych preparatów obkurczających śluzówkę nosa np. ksylometazoliny, a w szczególnych przypadkach działających przeziwzapalnie glikokortykosteroidów.

Ogólne złe samopoczucie

Uczucie ogólnego rozbicia, spadku aktywności i braku siły jest charakterystyczne dla wielu chorób okresu jesienno-zimowego (grypa, przeziębienie), w tym także dla zapalenia zatok. Wynika z osłabienia organizmu oraz kumulacji dokuczliwych objawów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Ogólne złe samopoczucie może poprzedzać wystąpienie zapalenia zatok nawet przez kilka dni i zanikać stopniowo z postępem leczenia.

Podwyższona gorączka

Podwyższona temperatura ciała (37-38°C) często współwystępuje z zapaleniem zatok, jednak nie stanowi powodów do obaw. Jest to objaw świadczący o próbie walki organizmu z czynnikiem wyzwalającym infekcję. Utrzymuje się zwykle kilka dni i ustępuje samoistnie. Dopiero pojawienie się wysokiej gorączki (>39°C) powinno zaniepokoić i wymagać kontroli lekarskiej.


Materiał partnera zewnętrznego