Nie da się ukryć, że pandemia koronawirusa wywróciła nasze życie do góry nogami, trwale zmieniając nasze codzienne zwyczaje. Jednym z aspektów, na którym w pierwszej kolejności odcisnęła ona swoje piętno, jest ogólna cyfryzacja otaczającego nas świata. Oprócz zdalnej edukacji oraz pracy z domu w postaci home workingu powszechne stało się również korzystanie z porad medycznych. Choć wciąż wiele osób podchodzi do niej z obawami, to telemedycyna ma swoje liczne zalety.
To znany scenariusz wzięty z życia wielu Polaków. Budzimy się z nienajlepszym samopoczuciem, gęstym katarem, dreszczami i gorączką czy ostrą chrypką wraz z cyklicznymi napadami kaszlu. Już z góry wiemy, że nie będzie to produktywny dzień, a niezbędna może okazać się wizyta u lekarza rodzinnego. Ostatnią rzeczą, na jaką mamy ochotę, jest jednak wyjście do przychodni, a następnie oczekiwanie na zatłoczonym korytarzu pośród innych chorujących. Zwłaszcza w sytuacji zagrożenia pandemicznego
Wygodny, szybki i bezpieczny sposób na diagnozę
W takich momentach, z pomocą przychodzą dobrodziejstwa telemedycyny. To niezwykle popularny ostatnimi czasy sposób, by otrzymać diagnozę bez wychodzenia z domu. Niesie to oczywiście ze sobą sporą oszczędność czasu, a my możemy w pełni oddać się kurażowi. Badania wszak nie kłamią. W szczególności w okresie jesienno-zimowym, korytarze przychodni bywają istnym siedliskiem bakterii i wirusów. Nie może być jednak inaczej, kiedy na małej przestrzeni znajduje się mnóstwo przeziębionych czy chorych osób. W takich warunkach, nawet przy dopełnieniu wszelkich sanitarnych procedur, ciężko o zachowanie sterylności. Zamiast zbędnych formalności, a także niepotrzebnego w sytuacji zwykłęgo przeziębienia wychodzenia z domu, wystarczy jeden telefon, aby uzyskać pomoc lub dalsze instrukcje w przypadku, gdy schorzenie budzi wątpliwości lekarza.
Wbrew nazwie, telemedycyna nie ogranicza się tylko do poradnikowych połączeń telefonicznych. Pod tym terminem kryją się również kompleksowe usługi lekarza online. Pacjent może wówczas skorzystać nie tylko z internetowego czatu, ale też połączyć się za pomocą wideo, co umożliwia jeszcze trafniejszą diagnozę. Nie jesteśmy ograniczeni tylko do specjalistów z naszego regionu, ale możemy skorzystać z usług specjalistów z całego kraju.
Recepta online – jak z niej skorzystać?
Warto wiedzieć, że korzystanie z telemedycyny nie oznacza, iż nie możemy otrzymać leków przepisanych na receptę. By zrealizować jednak receptę online, wymagane jest posiadanie Internetowego Konta Pacjenta (IKP), a także numeru PESEL oraz specjalnego kodu (otrzymanego drogą mailową, bądź SMS-em), jaki należy okazać w aptece. Taka forma przepisania leków niesie ze sobą kolejne korzyści. Po pierwsze, w przypadku przepisania kilku lekarstw, nie potrzebujemy osobnych odpisów, by zrealizować je w różnych aptekach, co także wyklucza możliwość ich zgubienia. Po drugie, każdy z nas głowił się nieraz nad hieroglifami zapisanymi przez niechlujnie piszących lekarzy. Recepta online minimalizuje ryzyko wystąpienia pomyłki poprzez niepoprawne odczytanie przez farmaceutę przepisanego preparatu. Pomocną inicjatywą jest także samo IKP. Sprawdzimy na nim między innymi zalecone dawkowanie, sposób przyjmowania leku czy też – w przypadku choroby przewlekłej – otrzymamy kolejną e-receptę, bez konieczności wizyty w gabinecie czy konsultacji online. Recepta online pozwala także na przedłużenie dotychczasowej terapii, co znacząco poprawia komfort pacjenta przy konieczności uzyskania recepty w krótkim czasie. E-receptę otrzymujemy bowiem (oczywiście w uzasadnionych i zweryfikowanych przez lekarza przypadkach) w kilkanaście minut. To szczególnie istotne, jeśli zapomnieliśmy zadbać o wizytę u lekarza z wyprzedzeniem.
Jak widać, konwencjonalne wizyty lekarskie przy najczęstszych dolegliwościach, zwłaszcza związanych z sezonowymi przeziębieniami czy alergiami, odchodzą już powoli do lamusa. Podobnie jak w wielu dziedzinach życia, zdalne rozwiązania wypierają standardowe metody. Nie ma się jednak czemu dziwić. Korzyści płynące z udogodnień telemedycyny są wymierne, co przy intensywnym tempie naszej codzienności ma niemałe znaczenie.
OLI