Zapalenie cewki moczowej – co warto wiedzieć?

0
463
zapalenie cewki moczowej
Stan zapalny cewki moczowej należy do grupy dolegliwości, które mijają samoistnie bez względu na podejmowane działania lub ich brak | fot.: materiał partnera

Stan zapalny cewki moczowej to dość często występująca dolegliwość. W równym stopniu dotyka ona kobiet, jak i mężczyzn, choć ze względu na fakt, iż u kobiet przebiega ona najczęściej bezobjawowo, uważana jest za męską domenę. Główną i najczęstszą przyczyną zapalenia cewki moczowej są drobnoustroje przenoszone drogą płciową. Zdecydowanie rzadziej dolegliwość ta występuje jako jedno z powikłań zapalenia pęcherza moczowego. U niektórych stan zapalny cewki moczowej przebiega zupełnie bezobjawowo, u innych zaś jego objawy mogą być mocno nasilone. W przypadku ich wystąpienia należy jak najszybciej zasięgnąć opinii lekarza i wdrożyć odpowiednie metody leczenia. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat i jak uniknąć zakażenia?

Czym jest zapalenie cewki moczowej?

Zapalenie cewki moczowej jest chorobą zakaźną, która rozwija się na skutek zakażenia drobnoustrojami. Najczęściej do zakażenia nimi dochodzi podczas stosunku seksualnego z zakażonym partnerem. Dlatego też na rozwój dolegliwości szczególnie narażone są osoby, które często zmieniają partnerów seksualnych. Ryzyko wówczas jest o tyle większe, że bardzo często schorzenie to przebiega zupełnie bezobjawowo. W rezultacie osoba zakażona nie jest świadoma, że odbywając stosunek płciowy, zakaża swojego partnera. Zdecydowanie rzadziej stan zapalny cewki moczowej występuje jako skutek zapalenia pęcherza moczowego oraz w wyniku wprowadzania co cewki moczowej ciała obcego – cewnika. 

Objawy, jeśli się pojawią, mogą mieć różny zakres i stopień nasilenia. U mężczyzn zapalenie cewki moczowej objawia się bólem i pieczeniem, które towarzyszą procesowi oddawaniu moczu, świądem okolic ujścia cewki moczowej, parciem na pęcherz i potrzebą częstego oddawania moczu, a nawet bólem jąder. U kobiet zaś symptomy stanu zapalnego cewki moczowej dotyczą najczęściej bólu dolnej części brzucha, upławów oraz bólu i pieczenia podczas oddawania moczu.

Jak leczyć zapalenie cewki moczowej?

Stan zapalny cewki moczowej należy do grupy dolegliwości, które mijają samoistnie bez względu na podejmowane działania lub ich brak. Dlatego też nawet wówczas, kiedy zapalenie przebiega bezobjawowo, a co za tym idzie – nie jest leczone farmakologicznie, po kilku miesiącach minie. Nie oznacza to jednak, że można je bagatelizować. Jeżeli wystąpią objawy wskazujące na rozwój stanu zapalnego cewki moczowej, należy jak najszybciej zasięgnąć opinii lekarza. Lekarz rodzinny lub lekarz ginekolog zazwyczaj już w oparciu o przeprowadzony wywiad jest w stanie stwierdzić, czy zgłaszane przez pacjenta objawy wskazują na zapalenie cewki moczowej. W celu potwierdzenia diagnozy może zlecić wykonanie dodatkowych badań, w tym przede wszystkim badania moczu. W leczeniu dolegliwości stosuje się antybiotykoterapię. Aby przeciwdziałać ponownemu zakażeniu, należy podczas kontaktów seksualnych stosować zabezpieczenie w postaci prezerwatywy, która uniemożliwia przedostawanie się drobnoustrojów chorobotwórczych w głąb cewki moczowej.

Materiał partnera