Tatuaże wchodzą do mainstreamu

0
1744
tatuażysta wykonujący tatuaż na kobiecej ręce
Wybierając artystę i studio, koniecznie należy zapoznać się z warunkami sanitarnymi, jakie tam panują | fot.: stock.adobe.com

Tatuaże są coraz bardziej powszechną metodą ozdabiania ciała, wyrażania siebie lub upamiętniania ważnych dla nas wydarzeń. Coraz więcej osób w przestrzeni publicznej posiada tatuaże – celebryci, aktorzy, muzycy, ale nie tylko. Obecnie możemy spotkać także wytatuowaną pielęgniarkę lub prawnika. Powoli zatem tatuaże wchodzą do mainstreamu i cieszą się coraz większym zainteresowaniem. O czym jednak powinniśmy pamiętać, zanim się na to zdecydujemy?

Wybór tatuażysty

Z pewnością jest to jedna z najważniejszych kwestii. W jaki sposób dokonać wyboru? Ludzie tatuują się z różnych powodów. Malunki na ich ciele mogą mieć dla nich charakter symboliczny, przypominać o jakichś ważnych wydarzeniach w życiu. Mogą stanowić sposób wyrażania siebie, swojej osobowości oraz swoich upodobań, a także niejednokrotnie stanowić formę buntu wobec ogólnie przyjętych zasad wyglądu. Albo mogą po prostu zdobić, jeśli ich właścicielowi zależy jedynie na walorach estetycznych.

Jeżeli mamy już wybrany konkretny wzór lub pomysł, co chcielibyśmy umieścić na swoim ciele, warto poszukać artysty, którego styl będzie nam odpowiadał. Najlepiej przeglądając zdjęcia jego dotychczasowych prac. Obecnie znakomita większość tatuażystów posiada profile w mediach społecznościowych, zatem dostęp do ich dzieł jest nieograniczony. Pamiętajmy jednak, że jeśli mamy skłonność do wahań wagi są miejsca (np. brzuch), których nie warto tatuować. Rozciągająca się skóra zapewne zdeformuje najlepszy nawet tatuaż.

Wybierając artystę i studio, koniecznie należy zapoznać się z warunkami sanitarnymi, jakie tam panują. Pamiętając, że tatuaż jest zabiegiem naruszającym ciągłość tkanek, musimy zwracać na to szczególną uwagę. Nieprawidłowo wysterylizowane narzędzia lub stanowisko pracy niesie bowiem za sobą ryzyko zarażenia wirusem HIV, HBV lub HCV.

Jak pielęgnować tatuaż?

Metody pielęgnacji tatuażu, podobnie jak techniki, przyrządy oraz tusze, nieustannie ewoluują. Jeszcze rok lub dwa temu, najczęściej widząc kogoś na ulicy owiniętego folią spożywczą, można było mieć pewność, że właśnie wyszedł z salonu. Obecnie jednak używanie folii odchodzi do lamusa. Coraz częściej stosowane są specjalne opatrunki z folii medycznej, naklejane na tatuaż bezpośrednio po jego wykonaniu. Taki opatrunek należy zdjąć po około 24 godzinach. Następnie skórę należy przemyć delikatnym środkiem myjącym, na przykład szarym mydłem oraz posmarować odpowiednim kremem łagodzącym. Zabieg ten powtarzać 2-3 razy dziennie przez około tydzień. Pamiętając, że w pewnym sensie tatuaż to rana, która musi się zagoić, przez pewien czas nie powinniśmy korzystać z sauny, solarium, basenu, czy też siłowni. Dobry tatuażysta poinformuje nas, w jaki sposób pielęgnować tatuaż, wręczy nam ulotkę oraz poleci konkretne kosmetyki. Nie ma się zatem czego obawiać – jeżeli zgłaszamy się do profesjonalisty, zadba on o nas pod każdym względem.

Jak usunąć tatuaż?

Najlepiej byłoby tego nie robić. Jeśli decydujemy się na wykonanie tatuażu, należy mieć świadomość, że jest to ozdoba, która pozostanie z nami na całe życie. Dobrze jest więc zatem kilka razy przemyśleć, czy dany wzór chcemy nosić na sobie za kolejne x lat. Jeśli jednak z czasem okaże się, że nie chcemy już dłużej mieć obecnego tatuażu, jest na to kilka sposobów. Jeden z nich to cover-up, czyli przykrycie poprzedniego tatuażu nowym. Nie jest to najprostsze, więc decydując się na taki krok, należy ponownie poszukać dobrego tatuażysty, który ma doświadczenie w tego typu zabiegach i uzgodnić z nim indywidualny projekt, dobrany pod nasze potrzeby. Jeśli zaś chcemy pozbyć się wzoru na dobre, możliwe jest to dzięki zabiegowi laserowego usuwania tatuażu, który możemy wykonać także w niektórych salonach tatuażu lub salonach kosmetycznych. Polega to na niszczeniu barwnika obecnego pod skórą za pomocą wiązki światła (laserowo). Warto pamiętać, że zazwyczaj nie jest to możliwe na jednej sesji. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki wzór usuwamy – od jego wielkości, kolorystyki. Jednak należy nastawić się na kilka sesji, które trzeba będzie powtarzać w odpowiednim odstępie czasu.

Czy warto się tatuować?

O tym już musi zdecydować każdy indywidualnie. Jednak branża ta nieustannie się rozwija, a co za tym idzie z pewnością rośnie bezpieczeństwo wykonywania tego typu zabiegów. Nie są to już tylko tatuaże więzienne lub wykonywane w piwnicy. Wiele z nich to prawdziwe dzieła sztuki, a ich wykonawcy to prawdziwi artyści. Jeśli zatem zdecydujemy się na tatuaż, nie warto na nim oszczędzać. W końcu ma on z nami pozostać do końca życia.


PCI