Firefly Lane – cierpka opowieść o kobiecej przyjaźni

0
890
Firefly Lane
Na platformie Netflix można obejrzeć ekranizację książki w gwiazdorskiej obsadzie z Katherine Heigl i Sarah Chalke w rolach głównych | fot.: Netflix

Kobieca przyjaźń i stosunki damsko- damskie to ostatnio popularny temat. Na fali feminizmu i dyskusji wokół pozycji kobiet we współczesnym świecie oraz ich wzajemnego stosunku do siebie, powstają książki i filmy. Zmienia się również otaczający nas świat, w którym na naszych oczach, dokonuje się przemiana w mentalności kobiet. Jak odnosi się do tego Kristin Hannach w książce Firefly Lane? Przez krytyków powieść uznawana jest za emocjonalną, poruszającą pozycję, która traktuje o przyjaźni kobiecej. Jak autorka porusza ten temat?

Główny wątek powieści

Bohaterkami powieści są dwie kobiety: Tully i Kate, które diametralnie się od siebie różnią. Pierwsza z nich, Tully, jest prawdziwą ekstrawertyczką, która kocha świat w dodatku z wzajemnością. Interesuje się modą i jest głęboko przekonana, że w przyszłości stanie się rozpoznawalną kobietą sukcesu. Z kolei Kate jest prawdziwą introwertyczką o nieśmiałym usposobieniu, której jedynym marzeniem jest spotkanie bratniej duszy. Jak splotą się losy tych dwóch przeciwstawnych kobiecych wzorców? Elementem łączącym obie panie jest tajemnica oraz porozumienie zawarte w miejscu ich poznania- w Alei Świetlików, przy tytułowej Firefly Lane. Ten niepozorny moment stanie się początkiem pięknej i trwałej przyjaźni, która nie przeminie mimo wielu trudności. Pojawiające się zmiany, odległość i zawirowania życiowe nie stworzą nawet rysy na tej wyjątkowej więzi między nimi.

Wielka przyjaźń w ciekawym wydaniu

Powieść doskonale wpisuje się w próbę wprowadzenia kobiet w centrum wydarzeń. Głównymi bohaterkami są przecież kobiety, które łączy piękna przyjaźń. To, co fascynujące w tej powieści to odmienność obu postaci, które mimo wszystko znajdują nić porozumienia i trwają w wyjątkowej relacji. To co łączy Tully i Kate to również samotność, którą można pokonać wyłącznie poprzez kontakt z drugim człowiekiem.  Odnajdują się we wzajemnej relacji, choć pozornie wszystko je różnie. Tully jest otwartą na świat, ekspresyjną dziennikarką, która przedziera się przez męskie środowisko. Natomiast Kate jest mamą, która zajmuje się domem i dziećmi, ale mimo wszystko nie przestaje marzyć. Choć fabuła wydaje się dobrze znana i na pierwszy rzut oka nudna, to sposób prowadzenia postaci, a  także język autorki pozwala zanurzyć się w tę przyjemną opowieść i poczuć się jedną z nich.

To klasyczna powieść obyczajowa, która wzrusza, bawi i pociesza. Utrzymana w przyjemnym, swojskim klimacie pozwala czytelnikowi zanurzyć się w opisywaną historię, poznać bohaterki, zżyć się z nimi, a nawet utożsamić. Obie są przecież takie jak my. Mają swoje, plany marzenia, problemy i radości. Jednocześnie mają to, co najważniejsze w życiu, czyli szczerą, uczciwą przyjaźń. Drugą kobietę, na którą mogą zawsze liczyć, mimo przeciwności losu. Przedstawione na kartach powieści historie są jak plastry miodu, które można nakładać na własne problemy i trudności. Nawet jeśli w realnym życiu nie mamy tak oddanej przyjaciółki, warto zanurzyć się w tę opowieść, by poczuć, jak mogłoby to wyglądać.

Co ciekawe, na platformie Netflix można obejrzeć ekranizację książki w gwiazdorskiej obsadzie z Katherine Heigl i Sarah Chalke w rolach głównych.

IIM