Najlepsze jednotomowe książki fantasy

0
1490
jednotomówki fantasy
Ich fabuła w niczym nie ustępuje historiom, które ciągną się przez kilka tomów| fot.: stock.adobe.com

W literaturze fantastycznej normą są serie książek, które minimalnie liczą trzy tomy. Rzadziej spotykane są dylogie, a jednotomówki fantasy są trudne do znalezienia. Jednak istnieją, a wiele z nich zadowoli nawet najbardziej wymagających czytelników. Ich fabuła w niczym nie ustępuje historiom, które ciągną się przez kilka tomów.

Zachwycający alternatywny Londyn — Nigdziebądź, Neil Gaiman

„Nigdziebądź” to powieść, w którym świat jest niezwykle opisany. Londyn Pod opisany jest szczegółowy, bez większego problemu czytelnik może wyobrazić to miejsce i jego klimat. Od pierwszych stron czuć, że to miejsce przepełnione magią i mrokiem. Żyją w nim potwory. Dla kontrastu obok niebezpiecznych monstrów żyją anioły. Historia przedstawiona w powieści to zderzenie osób z dwóch światów — Richarda z Londynu Nad i Drzwi z Londynu Pod. Richard pomaga Drzwi do powrotu do jej świata, jednak zostaje wplątany w problemy, które mogą okazać się dla niego śmiertelnie niebezpieczne. Czeka go pościg za Bestią, poszukiwania Anioła oraz ucieczka przed zabójcami. 

Mroczna i zmysłowa — „Niewidzialne życie Addie LaRue” V.E. Schwab 

„Niewidzialne życie Addie LaRue” to książka, którą można zaliczyć do beletrystyki, jak i do książek fantasy. Dzięki temu została jedną z najchętniej czytanych książek ubiegłego roku. V. E. Schwab napisała piękną historię młodej kobiety, której nikt nie pamięta. Jest to zapłata za życie wiecznie, które otrzymała od jednego z bogów. Akcja w tej powieści biegnie powoli, jest dość spokojna. Czytelników zachwyciła opisami przeżyć głównej bohaterki oraz jej uczuć, jakie rodzą się pomiędzy nią a Henrym, jedyną osobą, która była w stanie ją zapamiętać. Opisy przeżyć Addie są zmysłowe i zachwycające, a jednocześnie całą powieść spowija mrok pod postacią Luca. Luc z pozoru jest niebezpiecznym bogiem, ale to postać niejednoznaczna. Ciężko jest odkryć intencje, które kryją się za jego czynami. Można mieć pewność, że on niczego nie robi bez powodu i wszystko ma starannie zaplanowane.

Polska rodzina czarownic — „Cud Miód Malina” Aneta Jadowska 

Rodzina Koźlaków to specyficzna familia — składa się z niemalże samych kobiet, a w dodatku każda z nich obdarzona jest magiczną mocą. „Cud Miód Malina” to zbiór opowiadań. Każde z nich poświęcone jest innej kobiecie — Malinie, Minerwie, Aronii, Jodle, Narcyzie — i jeden poświęcony Klonowi, chłopakowi Maliny. Ostatnie opowiadanie pochodzi ze zbioru „Harda Horda”. Przygody Koźlaczek są niebanalne i zabawne. Poczucie humoru Anety Jadowskiej z pewnością przypadnie do gustu czytelników. 
Pomimo formy krótkich opowiadań świat bohaterek jest bardzo dobrze wykreowany. Wyjaśniony jest mechanizm działania magii bohaterek, a warto zaznaczyć, że u każdej z bohaterek magia działa na innych zasadach. Opisy miejsca i przyrody są barwne, dzięki czemu czytelnik czuje się, jakby był bezpośrednim obserwatorem magicznych przygód. Kolejną zaletą tej książki  są relacje pomiędzy bohaterki — są pełne ciepła i wzajemnej troski, nawet jeśli dochodzi do niesnasek pomiędzy nimi.

KWO