Planery, motywatory – skąd moda na tego typu publikacje?

0
983
kobieta w kawiarni robiąca notatki w planerze
Dobry planner zachęca do pięknego, spokojnego życia w zgodzie ze sobą. Pobudza do działania, zachęca do odkrywania siebie i staje się naszym osobistym powiernikiem | fot.: stock.adobe.com

Plannery, motywatory, organizery… Robimy w nich bieżące notatki, rozplanowujemy dni i tygodnie, zakupy i przyjęcia. Wybór plannerów na rynku jest tak duży, że każdy może wybrać estetycznie pasujący do niego produkt. Poza tym, wiele z nich to prawdziwe motywatory i poradniki. Dlaczego nie wystarczają nam zwykłe zeszyty i notesy? Skąd moda na publikacje, które łączą funkcję notatnika z książką?

Kreatywna organizacja czasu

Plannery potrafią być naprawdę pięknymi przedmiotami, które aż chce się nosić w torebce czy plecaku. Atrakcyjne wykonanie zachęca do robienia zapisków! Czasami tak drobne czynniki mogą nam pomóc w efektywnej organizacji czasu. Spisywanie bieżących spraw do zrobienia, ustalanie planu najbliższych dni i wyrzucanie z siebie naglących myśli to dobre sposoby na odciążenie pędzącego umysłu. Dzięki temu jesteśmy bardziej skuteczni w tym, co mamy do zrobienia.

Świat biegnie tak szybko, że wielu z nas chciałoby zwolnić. Tęsknota za papierem i ręcznymi zapiskami sprawia, że organizery w wersji offline są nadal popularne. Zamiast notować kolejne przypomnienia w telefonie, można zrobić coś „żywego” i namacalnego oraz odpocząć od ekranu. Kartki przeznaczone na robienie notatek można wykorzystać do dowolnego wypełnienia – zapisać, zarysować, zrobić mapę myśli, wykres, cokolwiek. Kreatywnie!

Codzienna motywacja i nauka pozytywnego myślenia

Plannery to również często skarbnice cytatów motywacyjnych i złotych myśli. Niektóre wypełnione są poradami, które każdego dnia przypominają nam o czymś ważnym. Mogą inspirować do działania. To bardzo ważna ich funkcja – często zapominamy, na ile potrafimy organizować sobie codzienne zajęcia jeśli tylko je sobie uporządkujemy w jednym miejscu. Z kolei celna złota myśl może stać się dla nas źródłem inspiracji, naświetlić istotne kwestie, pomóc nam się skupić na zasadniczych sprawach. Czasem po prostu potrzebujemy dobrych słów i pozytywnych myśli. Plannery motywujące mogą pomóc nam uwierzyć w siebie i zainspirować do działania.

Są również – co oczywiste – pomocne przy realizacji celów. Zwłaszcza na początku, kiedy wdrażamy jakiś nowy nawyk, mogą pełnić funkcję przypominajek. Łatwiej pokonać słomiany zapał i zmotywować się do działania, kiedy pamiętamy o tym, co dla nas ważne.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej ważnej cesze planerów – obecnie mogą pełnić funkcję pamiętnika. Zapisujemy w nich swoje myśli, cenne spostrzeżenia, a nawet inspiracje zaczerpnięte z innych miejsc. To przestrzeń na zapisanie, a tym samym uchwycenie, przemyśleń, które w natłoku codziennych spraw bywają niezwykle kruche i ulotne. Ale nie tylko. Znaleźliśmy bowiem propozycje, które rozszerzają nieco standardową definicję planera.

Tatiana Mindewicz-Puacz, Empowerbank, Wydawnictwo Agora
Tatiana Mindewicz-Puacz, Empowerbank, Wydawnictwo Agora | fot.: pinesska.pl

eMPowerbank. 10 kroków, które dają moc, Tatiana Mindewicz-Puacz (Wydawnictwo Agora)

Jedną z takich publikacji jest „eMPowerbank. 10 kroków, które dają moc” Tatiany Mindewicz-Puacz. Jej celem jest budowanie poczucia wartości czytelników i znajdowaniu w sobie sił do spełniania marzeń. To jednak właściciel staje się głównym autorem, bo planner uwzględnia mnóstwo przestrzeni do indywidualnej pracy. Na tym właśnie polega moc notatników motywacyjnych – inspirujemy się, ale wypełniamy je tym, co jest dla nas ważne. Żadne wskazówki nie będą pomocne, jeśli nie odniesiemy ich do swojego życia. Tym samym odbywamy rozmowę ze sobą prowadzeni wprawną ręką doświadczonego coacha, ale nadając rys indywidualny całości, planner staje się wyłącznie nasz. To przestrzeń do własnej, intymnej i bezpiecznej pracy nad sobą dla uzyskania pewności siebie i dokonywania niezbędnych zmian w życiu. eMPowerbank jest przepięknie wydaną książką, tak więc zdecydowanie polubią go osoby przywiązane do designu i jakości wykonania. Będzie to także świetny prezent pod choinkę.

Niegrzeczny planer, Wydawnictwo Kobiece
Niegrzeczny planer, Wydawnictwo Kobiece | fot.: pinesska

Niegrzeczny planer (Wydawnictwo Kobiece)

To z kolei propozycja służąca uporządkowaniu własnych działań, ulubionych cytatów, premier i ukochanych książek. Planer zawiera cytaty i inspirujące wypowiedzi autorek przebojowych romansów piszących dla Wydawnictwa. „Niegrzeczność” nawiązuje właśnie do powieści wydawanych w ramach Wydawnictwa Kobiecego w ramach Niegrzecznych Książek.

Planer od Niegrzecznych Książek rozszerza nieco definicję bycia „niegrzeczną” do postępowania zgodnie z własnymi przekonaniami, poszukiwania inspiracji, czytania i oglądania ulubionych dzieł kultury nawet, jeśli nie zyskują one aprobaty innych, próbowania nowych rzeczy (także w łóżku), podążania własną ścieżką bez oglądania się za siebie. Planner zachęca do odkrywania zmysłowości na własnych warunkach – a więc nie daje jedynie słusznych rad rodem z kolorowych czasopism, a w zamian ośmiela do poszukiwania indywidualnych i intymnych wyzwań. Pyta: co dla Ciebie jest seksowne? Jeśli wiesz – zapisz, a potem – zrób to! Nienachalnie, ale stanowczo zachęca także do drobnych przyjemności, relaksu czy satysfakcjonującej aktywności fizycznej.

Taki planer to świetny pomysł na prezent. Bardzo ładnie wydany, z nieoczywistą, nieco prowokującą okładką, stanie się doskonałym podarkiem z pieprzykiem dla siostry, przyjaciółki czy – dla siebie samej.

Niegrzeczny planer, Wydawnictwo Kobiece
Niegrzeczny planer, Wydawnictwo Kobiece | fot.: pinesska

Porządki w głowie

Jeśli regularnie sięgamy po długopis, głowa odpoczywa od nadmiaru myśli. Wypisanie się jest czasami lepsze niż plotki przy kawie. Zaglądamy w głąb siebie, przyglądamy się refleksjom, dajemy sobie czas i troskę. Jeśli dodatkowo połączymy to pozytywnymi inspiracjami wdrukowanymi w kartki notatnika – świat otwiera przed nami swoje możliwości. Zaczynamy realizować plany zgodne ze sobą i robić to, o czym marzymy lub na co po prostu mamy ochotę. Z większym spokojem i wiarą w siebie.

Skąd moda na plannery motywacyjne?

Odpowiedź jest prosta: chcemy być szczęśliwi. Potrzebujemy regularnego czyszczenia głowy i wypełniania jej dobrymi myślami. Lubimy też ładne przedmioty, które niekoniecznie są wytworami elektroniki. Dobry planner zachęca do pięknego, spokojnego życia w zgodzie ze sobą. Pobudza do działania, zachęca do odkrywania siebie i staje się naszym osobistym powiernikiem.

DOP/MKI