Moda na seriale znad Bosforu

0
991
Atiye
Atiye to współczesna opowieść o kobiecie, która wiedzie idealne życie, jednak pewnego dnia decyduje się na podążenie tropem tajemnicy rodzinnej | fot.: Netflix

W Polsce panuje ostatnio duża moda na tureckie seriale. Istnieją na ten temat nawet specjalne fora i grupy na portalach społecznościowych. Powodów tego jest co najmniej kilka. Wszystko zaczęło się od sukcesów seriali TVP, które pomogły przełamać stereotypy związane z zagranicznymi produkcjami. Innym powodem może być znużenie wieczne tymi samymi Netflixa. Serwisy streamingowe nie rozpieszczają ostatnio swoich klientów i rzadko oferują coś jakościowego. Daje to szanse serialom znad Bosforu. Czym charakteryzują się tureckie seriale i jakie są najpopularniejsze w Polsce? 

Seriale inne niż wszystkie 

Dużą atrakcją dla polskiego widza jest perspektywa poznawania zupełnie nowej kultury. Kraje wschodu zmagają się z całkiem innymi problemami niż zachodnioeuropejskie czy amerykańskie. Wynika to z innych obyczajów czy religii. 98% społeczeństwa wyznaje tam islam.

Tureckie problemy są też bardzo emocjonalne i skupiają się na niesprawiedliwości społecznej. Polityka kraju często szokuje europejskiego widza. Dotyczy to również epok historycznych, gdzie ukazana jest potęga dawnych tureckich ludów. „Wspaniałe Stulecie” przykładowo opisuje czasy tak wyjątkowej postaci jak Sulejman Wspaniały, który był równie okrutny co biegły w sztuce wojennej. Jednak nie uprzedzajmy się – seriale tureckie to nie tylko historyczne melodramaty, ale też wciągające współczesne produkcje z ciekawą dynamiką czy niebanalną opowieścią (na przykład Atiye).

Najlepsze seriale 

Oprócz „Wspaniałego Stulecia” istnieje mnóstwo świetnych seriali, które podbiły serca zarówno Polaków, jak i całego świata. Świetnym tego przykładem jest „Wymarzona Miłość„, która skupia się na romansie biednej Sanem ze światowej sławy fotografem Canem. Spotkanie dwóch światów może przypominać „50 Twarzy Greya”, z tym że turecki serial jest dużo bardziej subtelny i oparty na emocjach. 

Dla fanów „Gomorry” czy „Rodziny Soprano” świetną serialową opcją może być „Dół„, czyli historia rodziny mafijnej ze Stambułu. Konflikty rodzinne i próba przejęcia miasta przedstawione są bardzo realistyczne, a jakość produkcji scen akcji nie odstaje od najlepszych amerykańskich blockbusterów. Serialem o podobnej treści i jakości jest „Kurtlar Vadisi„, czyli historia tajnego agenta, który chce przefiltrować siatkę mafijną. Główny bohater postanawia udawać gangstera i uzyskać znajomości w słynnej na całe miasto rodzinie mafijnej.

Ethos
Ethos śledzi losy grupy wyjątkowych osób z radykalnie odmiennych środowisk społeczno-kulturowych, które spotykają się — mniej lub bardziej przypadkowo — w zaskakujących okolicznościach w tętniącym życiem, barwnym Stambule | fot.: Netflix

Gdzie oglądać tureckie seriale? 

Niestety, ale z dostępnością tureckich seriali jest w Polsce naprawdę różnie. Część z nich w swojej ofercie posiada Telewizja Polska, a powtórki można oglądać na ich serwisach VOD. Całkiem sporą ofertę ma również Netflix, gdzie znajdziemy takie hity jak naprawdę ciekawy współcześnie osadzony serial „Atiye„, a także „Ethos” czy „Love 101„. Wymaga to jednak płatnej subskrypcji. Wiele ciekawych seriali znajdziemy też na HBO GO, a sporym echem odbiła się produkcja „Sibel„. 

Czy seriale znad Bosforu to tylko chwilowa moda? 

Co prawda na popularność tureckich seriali w Polsce wpływa głównie ich emisja w TVP, ale wydaje się, że moda powinna zostać podtrzymana. W Polakach już na stale zaszczepiła się miłość do specyficznego klimatu i emocji, jakie dostarczają produkcje znad Bosforu. Liczne fora i społeczność internetowa podsuwa sobie coraz to nowsze i bardziej jakościowe seriale. Wydaje się, że dotrą one nawet do przeciętnych użytkowników Netflixa, którym w końcu znudzą się produkcje amerykańskie.   

MMI