Co i jak jeść by trening był efektywny?

0
665
dieta trening
Aby Twój trening był jak najbardziej efektywny, musisz mieć dużo energii, by go wykonać - wiesz z pewnością, jak wykańczająca potrafi być walka o upragnione ciało | fot.: stock.adobe.com

Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie świadomego dbania o swoją sylwetkę. Priorytetem jednych jest zrzucenie zbędnych kilogramów, natomiast inni marzą o zbudowaniu mięśni, które sprawią, że ciało będzie wyrzeźbione. Jeśli zacząłeś interesować się tematem ćwiczeń, siłowni i dbania o swoją sylwetkę, z pewnością masz świadomość tego, że sam trening to nie wszystko – składnikiem sukcesu, od którego w dużej mierze zależy końcowy efekt, jest także dieta. 

W Internecie widzimy wielu popularnych trenerów personalnych czy influencerów, którzy reklamują różnego rodzaju diety pudełkowe dla osób uprawiających sport czy suplementy dla sportowców. Jednak załóżmy, że Ty chcesz na własną rękę przygotowywać swoje posiłki, aby mieć pewność, co się w nich znajduje i móc dobierać swoje ulubione, najlepiej dostępne produkty. Jednak jakich produktów używać, by zbudować tkankę mięśniową? Co i jak jeść, aby każdy trening na siłowni przybliżał Cię coraz bardziej do upragnionego celu?

Co jeść, aby trening na siłowni dawał efekty?

Aby Twój trening był jak najbardziej efektywny, musisz mieć dużo energii, by go wykonać – wiesz z pewnością, jak wykańczająca potrafi być walka o upragnione ciało. Tak więc aby mieć energię, należy dostarczać swojemu organizmowi odpowiednie paliwo w postaci oczywiście składników odżywczych. Nie wystarczy wypić napój energetyczny czy kawę przed porannym treningiem – musisz zjeść solidne śniadanie, ze świadomie wybranych składników, które dostarczą Ci energii i siły. 

Podstawowymi składnikami, dzięki którym zyskujemy energię, są oczywiście węglowodany, dlatego nasze posiłki powinny być w nie bogate. Jak dostarczyć odpowiednią ilość węglowodanów prostych i złożonych do organizmy, zjadając przed treningiem śniadanie? Najlepsze opcje, które możesz wybrać to na przykład płatki owsiane z bananem, jogurt, kanapka z chlebem pełnoziarnisty i wędliną, najlepiej chudą. Nieco mniej kaloryczny powinien być obiad – może być także mniej bogaty w węglowodany. 

W jakich odstępach czasu przed i po treningu najlepiej jeść?

Kwestia samych posiłków jest oczywiście bardzo ważna, jeśli dbasz o to, co jesz przed treningiem, jednak nie można zapominać o tym, jak ważne są pory posiłków, ich regularność oraz czas przed treningiem, kiedy je spożywasz. Nie możesz ćwiczyć bezpośrednio po zjedzeniu ani wtedy, kiedy jadłeś wiele godzin temu. Optymalny czas to około 1 do maksymalnie 4 godzin przed wysiłkiem fizycznym – wtedy organizm zdąży przyjąć wszystkie wartości odżywcze, jednak nadal będziesz mieć energię na ćwiczenia, ale nie będziesz zbyt najedzony, co mogłoby przeszkadzać w wykonaniu efektywnego treningu. Jeśli ćwiczysz rano, powinieneś zjeść wartościowy, ale lekki posiłek na około godzinę przed rozpoczęciem aktywności. Pamiętaj, że śniadanie jest fundamentem, najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia. Powinien być to posiłek najbardziej kaloryczny – w miarę jak zbliżasz się do snu jedz posiłki coraz lżejsze, mniej kaloryczne i lekkostrawne. 

Życzymy powodzenia w osiąganiu celów!

KKL