Gaming — interesujące premiery z przełomu 22/23

0
492
premiery w gamingu
Mnóstwo wysokobudżetowych gier ujrzało światło dziennie i zachwyciło wyczekujących fanów | fot.: stock.adobe.com

Przełom lat 2022/2023 był wyjątkowo udany w świecie gamingu. Mnóstwo wysokobudżetowych gier ujrzało światło dziennie i zachwyciło wyczekujących fanów. Niektóre z nich zdecydowanie przerosły oczekiwania, inne rozczarowały. Jakie były zatem najbardziej interesujące premiery w przeciągu ostatnich 12 miesięcy?

Hogwart’s Legacy

Dziedzictwo Hogwartu jest grą, na którą czekały miliony fanów na całym świecie. Uniwersum Harrego Pottera nieustannie zyskuje nowych odbiorców, a Ci już starsi z ekscytacją wyczekują najnowszych premier związanych ze światem tytułowego bohatera.

Hogwarts Legacy jest grą action RPG z kamerą trzecioosobową, znaną z takich produkcji jak Wiedźmin, czy GTA. Akcja gry toczy się w XIX-wiecznym Hogwarcie i jego okolicach. Bohater wrzucony zostaje w sam wir wydarzeń, związany z buntem goblinów i ich wojną między czarodziejami.

Rozgrywkę rozpoczynamy od stworzenia swojego własnego czarodzieja. Do dyspozycji mamy wybór płci, kolor skóry, rodzaj włosów i detale twarzy. Po rozpoczynających cutscenkach i wstępie mającym wprowadzić nas w tajniki sterowania trafiamy w końcu do Hogwartu, gdzie zostajemy przydzieleni do jednego z 4 domów — Gryffindor, Slytherin, Ravenclaw lub Hufflepuff. Nasz bohater rozpoczyna szkołę od 5 klasy, ponieważ dopiero tak późno ujawniły się u niego moce magiczne.

Większość czasu gry spędzimy w zamku Hogwart podczas jego eksploracji. Fani uniwersum będą zachwyceni, ponieważ gra idealnie odwzorowuje lokacje znane z książek i filmów. Poza tytułowym zamkiem, do dyspozycji mamy również okoliczne tereny, takie jak zakazany las, czy wioska Hogsmeade.

W grze system walki opiera się na rzucaniu śmiercionośnych zaklęć przy jednoczesnym dbaniu o naszą obronę. Pojedynki są bardzo dynamiczne i wymagają wprawy, więc osoby niemające zbyt dużego doświadczenia w grach akcji powinny wybrać sobie niższy poziom trudności.

Jak na każdy szanujący się tytułu z gatunku RPG — gra oferuje nam zaawansowany system rozwoju postaci oraz ulepszania swojego ekwipunku. Wszystkie czynności wykonywane w grze zapewniają nam punkty doświadczenia, które po osiągnięciu odpowiedniego pułapu, dają naszej postaci awans. Zdobywanie kolejnych poziomów odblokowuje specjalne talenty, które wspomagają nasze umiejętności. Poza rozwojem postaci, do dyspozycji mamy także rozbudowany system doboru ekwipunku. Eksploracja nagradza nas coraz to nowszym wyposażeniem, które wraz ze zdobywanymi poziomami, zakładamy na siebie, aby ułatwić sobie dalsze boje w grze.

Ze względu na ogrom świata, jaki oferuje Hogwarts Legacy, twórcy dali nam do dyspozycji miotły i latające wierzchowce, dzięki którym przemierzanie hektarów połaci staje się szybsze i przyjemniejsze.

W grze nie doświadczymy niestety rozgrywek sportowych znanych z serii — Quidditcha. Na to przyjdzie nam poczekać, miejmy nadzieję, do kolejnego DLC, lub pełnoprawnego dodatku.

Elden Ring

Najświeższy z „Soulsów” zrewolucjonizował cały gatunek. Od teraz nie poruszamy się po zamkniętych lokacjach, zwanych instancjami, ale przemierzamy wielki i całkowicie otwarty świat.

Elden Ring jest grą akcji z elementami RPG, o bardzo wysokim poziomie trudności i wymagającym od graczy sporych umiejętności, ale też i stalowych nerwów. 

Rozgrywkę rozpoczynamy od kreatora postaci, w którym do dyspozycji mamy dość szeroki wybór opcji umodelowania naszego bohatera. Kolejnym krokiem jest wybór klasy — profesji, w której specjalizować się będzie nasza postać. Możemy być np. magiem, łucznikiem, wojownikiem z dwuręcznym toporem, lub łotrem z małym sztyletem. 

Przemierzając otwarty świat, natrafimy na hordy wrogów, po których pokonaniu otrzymywać będziemy tak zwane dusze, potrzebne nam do udoskonalania naszych umiejętności i ekwipunku. Kluczowych miejsc na mapie strzegą natomiast bossowie, z którymi walka przysporzy nam zazwyczaj wielu problemów.

Elden Ring nie posiada standardowej fabuły, znanej z podobnych produkcji. Tutaj wrzuceni jesteśmy w samo centrum mapy, bez wyznaczonego kierunku dalszej podróży.

MKU