Jak prowadzić biznes w trosce o środowisko?

0
800
biznes w trosce o środowisko
Rozwój firmy w ekologiczną stronę przynosi wymierne korzyści. Należy do nich nie tylko ograniczenie negatywnego wpływu, jaki przedsiębiorstwo ma na środowisko | fot.: materiał partnera

Inicjatywy ekologiczne stanowią odpowiedź przedsiębiorców na rosnące potrzeby w zakresie troski o środowisko. Przekształcanie działalności na bycie przyjazną naturze można zacząć od drobnych zmian wprowadzanych w sferze organizacyjnej. Podążanie za nurtem eko ma bowiem wymierne korzyści i wpływa nie tylko na pozytywny odbiór firmy wśród klientów. Jak rozwinąć swoją działalność w ekologiczną stronę?

Organizacja pracy a środowisko naturalne

Pomimo powszechnego nacisku na segregację odpadów wiele firm wciąż korzysta z pojemników na odpady zmieszane. Zmiana nawyków swoich pracowników i zachęcenie ich do sortowania śmieci stanowi krok, jaki warto wdrożyć w biurze. Oprócz oddzielnych pojemników na odpady warto zadbać o powieszenie tablic informacyjnych, które pomogą pracownikom w poprawnej segregacji. Rozwiązanie to nie generuje wysokich wydatków dla firmy i jest wyrazem troski o środowisko.

Warto zwrócić także uwagę na sposób zużywania energii elektrycznej w placówce firmy. Wymiana żarówek na energooszczędne oraz odłączanie nieużywanych sprzętów z gniazdek pozwala zredukować pobór prądu. Przedsiębiorcy mogą zdecydować się także na propagowanie ekologicznych nawyków w sferze kontaktów z kontrahentami. Zamiast regularnych podróży służbowych warto postawić na prowadzenie negocjacji za pośrednictwem wideokonferencji. Jeśli sprawa wymaga bezpośredniego kontaktu z klientem, dobrze zdecydować się na podróż transportem zbiorowym, zamiast wybierać samochód osobowy lub samolot.

Ekologiczne opakowania produktów

Ważnym czynnikiem, który wpływa na postrzeganie firmy przez klientów, jest sposób produkowania i dystrybucji towarów. Troska o ekologię powinna być w tym obszarze największa, gdyż ma ona istotne znaczenie dla wizerunku firmy. O środowisko zadbać można poprzez wybór ekologicznych opakowań produktów. Przybierają one różną formę, dzięki czemu łatwo dopasować je można do specyfiki wykonywanych wyrobów. Przedsiębiorcy mogą zdecydować się na opakowania tekturowe, papierowe, a nawet bawełniane, ograniczając w ten sposób korzystanie z plastiku, czy toreb foliowych.

Z ekologicznych opakowań produktów skorzystać można bez względu na rodzaj prowadzonej działalności. Przykładowo, bawełniane woreczki na warzywa i owoce będą dobrym zastępstwem dla jednorazowych toreb foliowych w sklepach spożywczych. Jednym z producentów tego typu opakowań jest Natura Słupsk, posiadająca worki w wielu kształtach, rozmiarach i kolorach. Wykonane z naturalnej bawełny worki są wielorazowe, co wpisuje się w nurt eko. Można je prać w pralce, zabierać na zakupy i używać do przechowywania artykułów spożywczych.

Korzyści płynące z troski o środowisko

Rozwój firmy w ekologiczną stronę przynosi wymierne korzyści. Należy do nich nie tylko ograniczenie negatywnego wpływu, jaki przedsiębiorstwo ma na środowisko. Przyjęcie perspektywy eko niesie także kilka korzyści możliwych do zaobserwowania z biznesowego punktu widzenia. Klienci oraz kontrahenci w pozytywny sposób odbierają firmy, które decydują się zmniejszyć swoje oddziaływanie na środowisko. Może się to przełożyć na wzrost obrotów generowanych podczas zakupów. Redukcja ilości odpadów, czy zmiana opakowań produktów na ekologiczne pozytywnie oddziałują na wizerunek przedsiębiorstwa. Skłania to klientów do skorzystania z oferty, czy nawiązania współpracy z firmą.

W stosowaniu praktyk ekologicznych wielu przedsiębiorców doszukuje się także źródła przewagi rynkowej. Zwykle decydują się oni na wdrożenie rozwiązań sprzyjających środowisku zanim obowiązek ten nałożą przepisy prawa. W wielu przypadkach korzyści z zastosowania ekologicznych praktyk pojawiają się dopiero po upływie czasu, jednak nie powinno to zniechęcać przedsiębiorców w ich wdrażaniu.

Firma może włączyć się w troskę o środowisko poprzez wprowadzanie drobnych zmian w swojej działalności. Przekształcenie organizacji pracy, czy skorzystanie z ekologicznych opakowań produktów stanowią inicjatywy, które nie wymagają dużych nakładów finansowych. Rozwój działalności w stronę eko przynosi wymierne korzyści, oddziałując między innymi na pozytywny odbiór firmy przez klientów.

Materiał partnera