Piękno w czystej postaci

0
665
diamenty na skórzanym pasku
Diament po odpowiednim oszlifowaniu staje się okrągły i zamienia w brylant | fot.: stock.adobe.com

Kamień szlachetny, zachwycający swoim pięknem, to wartościowa i rzadko spotykana odmiana niektórych skał i minerałów. Spotkać można kamienie szlachetne o różnej kolorystyce, bądź bezbarwne, tak jak jest w przypadku diamentu. Cechą charakterystyczną kamieni szlachetnych jest ich trwałość i twardość. Wyróżnić można kilka rodzajów tych kamieni: szafir, rubin, szmaragd, topaz, czarny brylant, cytryn, granat, ametyst, tanzanit, oliwin i oczywiście królujący nad nimi wszystkimi diament, z którego otrzymuje się brylant.

Skąd biorą się diamenty?

Diament to jeden z kamieni szlachetnych, który swoje początki powstawania ma ok. 150 kilometrów pod ziemią. Tam, z alkaicznej magmy maficznej, pod wpływem bardzo wysokiego ciśnienia i temperatur, następuje krystalizacja diamentów z pierwotnego węgla obecnego w magmie. W uproszczeniu, diamenty powstają z węgla. Następnie są wydobywane przez ogromne grupy ludzi. Diament jest królem wśród kamieni szlachetnych, a jego nazwa pochodzi od greckiego słowa adamus, co przetłumaczyć można jako 'niezniszczalny’. To symbol piękna, elegancji i kobiecości. Uznawany jest on za najtwardszy i najbardziej odporny z kamieni szlachetnych.

Diament po odpowiednim oszlifowaniu staje się okrągły i zamienia w brylant. Kamieniem tym najczęściej ozdabia się biżuterię kobiecą, głównie pierścionki zaręczynowe.

Właściwości króla kamieni szlachetnych

Diamenty charakteryzują się swoją wytrzymałością i twardością, uznawane są najtwardszą znaną substancją występującą w przyrodzie. Jedyną rzeczą, która może porysować diament, jest inny diament. Kamienie te odporne są na wysoką temperaturę sięgającą nawet 3500 stopni C. Ich kolejną cechą jest dobra przewodność ciepła, a także odporność na na działania chemiczne kwasów i zasad. Jako, że każdy brylant jest diamentem, ich właściwości są takie same. 

Ciekawostki na temat diamentów

Jedną z ciekawych rzeczy dotyczącej diamentów jest fakt, że ich najpopularniejszym szlifem jest szlif brylantowy. Szlif ten wynika nie tylko z estetyki i praktyczności, ale także z chęci uzyskania tak zwanej brylancji kamienia. Brylancja to zjawisko świetlne, które powoduje 'iskrzenie się’ w nim odbić światła. 

Owe 'iskrzenie się’ brylantów, polega na załamaniu się promieni światła na górze kamienia i wniknięciu w jego głąb. Tam promienie zostają odbite od dolnej części kamienia działającego jak zwierciadło. Promienie światła wracają do czoła kamienia i podlegają kolejnym załamaniom. Stąd też biorą się wielobarwne refleksy, które można zaobserwować obracając kamień w dłoniach. 

Diamenty nie zawsze są bezbarwne i mogą występować także w innych barwach. Do najrzadszych kolorów w jakich występują diamenty zalicza się odcienie czerwieni, błękitu, różu, żółci, brązu, czerni, pomarańczy i zieleni. 

Wycenę tego kamienia szlachetnego opiera się na jego cięcia, koloru, karatu oraz przejrzystości.

Obecnie niemal 80% wszystkich wydobywanych diamentów wykorzystywana jest nie do tworzenia biżuterii, lecz jako narzędzia do wiercenia, cięcia, szlifowania i polerowania. 

MSA