Psychodietetyk – kiedy warto się do niego udać?

0
742
miska z owocami, warzywami orzechami
Podczas pierwszej wizyty w gabinecie, psycholog zapoznaje się z sytuacją pacjenta i jednocześnie wyznacza wspólnie z nim ogólne cele terapii | fot.: stock.adobe.com

Psychodietetyka znana jest również pod nazwą psychologii żywienia czy psychologii odchudzania. To dziedzina naukowa, która łączy ze sobą wiedzę psychologiczną, dietetyczną oraz medyczną. Koncentruje się na tym, jak czynniki psychologiczne warunkują dietę człowieka. Motywuje do pracy oraz zachęca do akceptacji własnego ciała oraz uczy jak traktować je z miłością. 

Cele i założenia psychodietetyki

Ideą tej dziedziny nauki jest holistyczna, czyli całościowa analiza pacjenta, a konkretnie jego stosunku do jedzenia. Oznacza to, że psychodietetyk nie postrzega swojego pacjenta tylko ze względu na to co je lub w jakich ilościach, ale zastanawia się z czego te zaburzenia wynikają. Celem wizyty u specjalisty jest więc uświadomienie sobie jak czynniki psychiczne mogą warunkować nasz sposób żywienia.

Osoby, które potrzebują pomocy

Wśród kobiet bardzo często zdarza się, że pomimo prawidłowej wagi wciąż nie są one zadowolone ze swojego ciała. W rozmowie ze znajomymi otwarcie określają się jako grube i przedstawiają otoczeniu swoją złą samoocenę, wielokrotnie nie dostrzegając jednocześnie, że wokół nich znajdują się dużo masywniejsze osoby. Niektóre kobiety, jedząc w towarzystwie mężczyzn nakładają sobie dużo mniejsze porcje niż faktycznie potrzebują, w obawie, że mogą zostać źle ocenione. Brak akceptacji własnego ciała bardzo często wpływa również na zaburzenia jedzenia. W takich przypadkach pomoc psychodietetyka może okazać się kluczowa w zapobieganiu rozwijaniu się poważnych chorób odżywiania, takich jak bulimia czy anoreksja.

Wizyta w gabinecie psychodietetycznym jest również skierowana do osób cierpiących na otyłość, które pomimo kilku wizyt u różnych dietetyków i stosowania takiej samej ilości różnych diet, mają problemy z utrzymaniem odpowiedniej wagi. W takich sytuacjach bardzo często okazuje się, że przyczyna choroby i brak efektywności stosowanej diety mają swoje źródło w problemach na tle psychologicznym.

Z pomocy psychodietetyka mogą skorzystać również osoby, które nigdy nie przywiązywały wagi do zbilansowanego żywienia czy regularnej aktywności fizycznej, przez co nie wiedzą jak rozpocząć nową, zdrową ścieżkę życia. Tacy pacjenci bardzo często potrzebują silnej dawki motywacji, by swoje plany na dobrą zmianę wdrożyć w życie.

Proces niesienia pomocy krok po kroku

Po pierwsze zapoznanie się z problemem. Podczas pierwszej wizyty w gabinecie, psycholog zapoznaje się z sytuacją pacjenta i jednocześnie wyznacza wspólnie z nim ogólne cele terapii. Dzięki takiej rozmowie klient również sam ma możliwość zrozumieć i zobaczyć co tak naprawdę stanowi dla niego największy problem i jakie działania chce wobec tego podjąć. Po pierwszej rozmowie, która niejednokrotnie jest najtrudniejszym etapem terapii, pacjent decyduje czy chce kontynuować współpracę z psychodietetykiem. Jeśli decyzja jest pozytywna psycholog przeprowadza wywiad podczas, którego wyznaczane są cele szczegółowe. Dalsze kroki terapii uzależnione są od rodzaju problemu klienta i ustalonego planu. Bardzo często opierają się one na: pracy nad kontrolowaniem emocji, trenowaniu asertywności, przyjmowaniu i stosowaniu „pozytywnej” krytyki, motywowaniu oraz wprowadzeniu  dopasowanego do klienta, planu treningowego wraz z dietą.

Psychodietetyka to dziedzina wyjątkowo potrzebna w dzisiejszych czasach. Jak podaje The National Association of Anorexia Nervosa and Associated Disorder, szacuje się, że na problemy odżywiania cierpi aż 30 milionów osób na całym świecie. Dzięki działalności psychodietetyków możliwe jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się zaburzeń odżywiania, poprzez działanie profilaktyczne. Należy jednak zaznaczyć, że ta dziedzina nauki nie odpowiada za leczenie. Osoby, które wykazują zaburzenia tego typu powinny być zawsze automatycznie kierowane do lekarzy psychiatrii.

WCZ