Sposób na gibkość, dobrą kondycję i ładną sylwetkę. Zalety treningu pole dance

0
623
kobieta pole dance
W pole dance można znaleźć elementy akrobatyki, treningu siłowego czy tańca | fot.: materiał partnera

Zastanawiasz się, czy warto ćwiczyć pole dance? Niepotrzebnie, bo odpowiedź jest jedna: warto! Jednak jeśli chcesz wiedzieć dokładnie, co stoi za fenomenem tego treningu, czytaj dalej. Przyglądamy się uważnie zaletom pole dance i wyjaśniamy, dlaczego Twoje ciało podziękuje Ci za taką aktywność.

Na czym polega trening pole dance?

Aby zrozumieć, jakie korzyści przynosi trening pole dance, trzeba najpierw pojąć jego istotę. Nie jest to sport, który angażuje tylko jedną partię ciała czy wykorzystuje jedynie właściwe sobie techniki. Wręcz przeciwnie. W pole dance można znaleźć elementy akrobatyki, treningu siłowego czy tańca. Co więcej, wykonanie wielu póz wymaga elastyczności, a tę uzyskuje się z kolei za pomocą dobrego stretchingu lub innych aktywności np. jogi. Oznacza to, że trening pole dance rozwija na wielu płaszczyznach i czerpie z licznych dyscyplin. Właśnie dzięki temu przynosi wiele korzyści.

Zalety treningu pole dance

1) Ogólne wzmocnienie całego ciała

Chociaż rura do pole dance może wyglądać niepozornie, trening na niej wymaga pracy całego ciała. Angażowane są właściwie wszystkie mięśnie, a to sprawia, że organizm wzmacniany jest całościowo. Szczególnej aktywizacji poddawane są mięśnie ramion, pleców, pośladków, ud, brzucha, barków i mięśnie przykręgosłupowe. Ciało nabiera estetycznej muskulatury, wyraźnie wysmukla się. Postawa ciała ulega poprawie.

2) Zwiększenie pewności siebie

Początkowo rura może nieco onieśmielać. Niemniej, z czasem każdy nabiera nieco więcej pewności. Dotyczy to nie tylko pewności ruchów, lecz również pewności siebie. Postępy motywują do dalszej pracy, a zmiany w ciele napawają dumą. Lepsza kondycja, wzmocnione mięśnie, umiejętność wykonywania bardziej skomplikowanych figur – wszystko to przekłada się na lepsze samopoczucie.

3) Poprawa koordynacji ruchowej

Układy pole dance składają się z różnych sekwencji. By je wykonać, trzeba mieć dobrą koordynację ruchową. Regularne ćwiczenia rozwijają tę umiejętność, dzięki czemu łatwiejsze stają się nie tylko treningi, lecz również ruchy wykonywane na co dzień.

4) Zwiększenie świadomości swojego ciała

Wykonywanie figur na rurze byłoby niemożliwe bez świadomości własnego ciała, dlatego ważnym elementem treningów pole dance jest budowanie jej. Kursanci uczą się swoich możliwości, dzięki czemu lepiej rozumieją sygnały wysyłane przez ciało.

5) Zwiększona elastyczność

Pole dance wymaga gibkości. Elastyczność ciała jest zatem sukcesywnie zwiększana, a to pozwala na wykonanie trudniejszych i często bardziej efektownych figur (np. z elementami szpagatu).

6) Większa gracja

Pole dance to także taniec, więc jedną z korzyści treningów na rurze jest większa gracja. Ruchy stają się płynniejsze, bardziej “zgrabne”.

7) Wymodelowanie sylwetki

Pole dance pomaga także w spalaniu kalorii. Szacuje się, że podczas jednego treningu można spalić do 400 kalorii dla poziomu podstawowego i do 700 kalorii dla poziomu zaawansowanego.

Materiał partnera