Jak urządzić ergonomiczny pokój dziecka, gdy jego kubatura jest niewielka? Tylko sprawdzone rady!

0
721
uroczy pokój dziecięcy
Warto kierować się prostymi, ale sprawdzonymi zasadami, by stworzyć przestrzeń, którą dziecko w pełni zaakceptuje | fot.: materiał partnera

Każde dziecko marzy o własnym pokoju. Często rodzice decydują się nawet o podziale większego pomieszczenia w mieszkaniu na dwa mniejsze, aby spełnić oczekiwania dziecka i zapewnić mu najlepsze warunki. Nie zawsze powierzchnia użytkowa jest duża, a czasem i kubatura jest niewielka, zatem warto poznać sprawdzone rady, w jaki sposób urządzić ergonomiczny pokój dziecka.

Po pierwsze: Postaw na jasne kolory na ścianach , a na podłogi wybierz materiał antypoślizgowy

Zanim przejdziemy do wyboru mebli do dziecięcego niewielkiego pokoju zajmiemy się jego wykończeniem, które ma także duże znaczenie, bo choć nie odbiera w żaden sposób metrów kwadratowych, chyba, że są to grube płyty, to jednak wybór koloru farby ma znaczenie. Jasna kolorystka optycznie powiększa przestrzeń i sprawia, że wydaje się ona przestronniejsza. Zatem warto wybierać pastelowe kolory, które są dość neutralne. Sprawdzą się błękity, szarości, pastelowa żółć, a także pastelowa zieleń. Skoro już kolory mamy wybrane, to czas na podłogi. Tu najlepiej wybierać pomiędzy jasnymi płytkami winylowymi, które tworzą ciepłą powierzchnię, a dodatkowo są antypoślizgowe, a wykładzinami, najlepiej takimi z krótkim włosiem, które są bardziej praktyczne. Na pewno dobrze amortyzują upadki i chronią podłogę przed rysowaniem np. przez kółka fotela biurowego czy inne meble posadowione na kółkach, jak np. kontenerki. Meblowy sklep internetowy oferuje spory wybór tego rodzaju brył, które są wygodne i zarazem pojemne. Warto decydować się na modele z jasnymi i pastelowymi frontami. Mogą być one także dobrane na zasadzie kontrastu do innych mebli w pokoju dziecka.

Po drugie: wybierz oświetlenie, a także inne efekty, które mogą pomóc optycznie powiększyć przestrzeń  

Kolejną kwestią, która wpływa na postrzeganie małego pokoju jest dobór oświetlenia. Na pewno w pokoju dziecka o małej kubaturze kiepsko sprawdzi się sufit podwieszany, bo dodatkowo obniży sufit. Można się na niego zdecydować jeśli pomieszczenie jest małe, ale stosunkowo wysokie. Na pewno, aby sufit wydawał się wyższy warto wybrać kinkiety, których światło będzie skierowane do góry. Efekt wyższej przestrzeni daje również odpowiednie malowanie ścian, bowiem nie tylko sufit może być biały, ale również fragment ściany tuż przy suficie. Z kolei w sytuacji gdy pokój jest wąski warto strumień światła skierować na przeciwległą ścianę. Wrażenie głębi może stworzyć także zastosowanie luster, ale tych w pokoju małego dziecka nie polecamy, chyba że są to modele nietłukące i niekaleczące wykonane z akrylu.

Po trzecie: zamiast klasycznej szafy, zdecyduj się na pojemną komodę i półki ścienne 

maskotka dziecięca słonik
Każde dziecko marzy o własnym pokoju | fot.: materiał partnera

Na małej przestrzeni trzeba zmieścić wszystkie potrzebne elementy meblościanki. Nie zawsze jest jednak wystarczająco dużo miejsca, by móc postawić szafę przesuwną, choć wielu producentów oferuje już modele, które mają nawet niewiele więcej niż 1,5 metra szerokości, a także nie za dużą głębokość. Jakimś sposobem może być także zastosowanie drzwi przesuwnych za którymi znajdą się półki ścienne zamontowane na całej długości ściany. Jednak z takiej szafy, szczególnie małemu dziecku trudno będzie samodzielnie korzystać. W końcu nie zawsze można przenieść rozwiązania z naszych sypialni do pokoju dziecka. W takiej sytuacji warto zdecydować się na pojemną komodę, czy nawet dwie komody i półki ścienne. Miejsce do przechowywania może zapewnić również biurko, chyba, że wybierasz model wyposażony jedynie w blat roboczy. Szeroki wybór meblościanek do pokoju młodzieżowego znajdziesz w meblowym sklepie internetowym Modeca.

Po czwarte: wybierz łóżko połączone z regałem, tapczan dla dziecka lub łóżko z szufladami

W pokoju dziecka nie może zabraknąć również wygodnego miejsca do snu. Ponieważ miejsca nie jest dużo można wybrać model łączony z regałem. W tym przypadku łóżko jest schowane w części regału i jednym ruchem można je rozłożyć. Jest to tzw. półkotapczan. A jeśli o tapczanach mowa to w małym pokoju świetnie się sprawdzi. Ma wszystko co powinno mieć klasyczne łóżko a dodatkowo niewielkie oparcie, dzięki któremu w dzień może pełnić rolę kanapy. Oczywiście świetnym wyborem będzie także łóżko z szufladami, wszak w jednej można przechowywać pościel, a druga będzie służyć do schowania tych rzeczy, które nie zmieściły się na półkach i w komodach.

Obecnie meble młodzieżowe są na tyle różnorodne i ergonomiczne, że bez problemu można dopasować je nawet do pokoju dziecięcego o małej kubaturze. Warto kierować się prostymi, ale sprawdzonymi zasadami, by stworzyć przestrzeń, którą dziecko w pełni zaakceptuje.

Materiał partnera