Jak zdeponować krew pępowinową?

0
881
Brzuch przyszłej mamy
Deponowanie krwi pępowinowej od kilku lat staje się coraz bardziej popularne. | fot.: materiał partnera

Deponowanie krwi pępowinowej od kilku lat staje się coraz bardziej popularne. Jednak na czym tak naprawdę ono polega?

Pobieranie krwi pępowinowej krok po kroku

Komórka macierzysta jest niewyspecjalizowaną, najbardziej pierwotną komórką w ciele człowieka, która w późniejszych etapach staje się np. komórką mięśniową czy nerwową. Można ją pozyskać z krwi pępowinowej, obwodowej oraz szpiku kostnego. Właściwości regeneracyjne wykazują komórki z krwi pępowinowej.

Proces związany z oddaniem i przechowywaniem komórek macierzystych obejmuje na ogół:

  1. Wybranie banku. Zanim przyszli rodzice zdecydują się na pobranie i przechowywanie krwi pępowinowej dziecka, muszą podjąć decyzję, który bank wybrać. Warto zapoznać się z ofertami, gdyż różnią się one pod wieloma względami. Jedną z ważniejszych kwestii jest cena, a są one mocno zróżnicowane.
  2. Podpisanie umowy. W większości przypadków bank wysyła przedstawiciela, z którym podpisywana jest umowa. Po jej zawarciu należy dokonać wpłaty, w niektórych bankach jest to kwota wstępna, natomiast w innych należy od razu zapłacić całość. Po opłaceniu rodzice otrzymują zestaw do pobrania krwi pępowinowej. Zestaw należy zabrać ze sobą do szpitala, gdy rozpocznie się poród, i przekazać personelowi medycznemu.
  3. Pobranie krwi pępowinowej przez położną. Gdy położna otrzyma zestaw do pobierania krwi pępowinowej, przygotowywuje go, aby był gotowy do użycia zaraz po przecięciu pępowiny. Krew pobiera położna po odpowiednim przeszkoleniu lub lekarz. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny. Trwa ok. 5 min. Czas uzależniony jest od wprawy osoby pobierającej krew. Ważne, aby szybko poinformować bank, iż krew została pobrana.
  4. Transport krwi. Krew zabezpieczana jest specjalnymi substancjami i pojemnikami, które uniemożliwiają krzepnięcie, gdyż wówczas komórki macierzyste tracą cenne właściwości. Po zapakowaniu i przygotowaniu zestawu do przesyłki odbiera ją kurier wysłany przez bank i przewozi do miejsca, gdzie krew będzie przechowywana. Ważne, aby do zestawu z krwią pępowinową dołączyć próbkę krwi matki.
  5. W laboratorium wykonywane są badania krwi. W niektórych bankach są to podstawowe analizy, takie jak morfologia, natomiast w wyspecjalizowanych miejscach przeprowadza się dodatkowo badania wirusologiczne oraz bakteriologiczne. Następnie krew trafia do komory z oparami azotu i temperaturą sięgającą -190°C.

Dalsze losy krwi pępowinowej oraz opłaty

Badanie krwi pępowinowej oraz oczekiwanie na wyniki trwa około 2 tygodni. Jeśli wyniki są prawidłowe, a krew nadaje się do przechowywania, rodzice otrzymują od banku certyfikat deponacji krwi. Cenniki banków krwi pępowinowej są zróżnicowane. Opłata wstępna po podpisaniu umowy wynosi średnio 600 zł, kwota „zasadnicza” to koszt rzędu 1500–2000 zł, natomiast roczny abonament przechowywania krwi pępowinowej kosztuje ok. 450 zł.


Artykuł partnera