Objawy depresji u dzieci – jak je rozpoznać, jak sobie z nimi radzić?

0
849
smutny chłopiec
Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka depresję ważnym krokiem jest umówienie go z psychologiem lub psychiatrą | fot.: stock.adobe.com

Według wielu psychologów uważa, że jedną z „pandemii” XXI wieku jest depresja. Obecnie znajduje się ona w gronie najpoważniejszych problemów zdrowotnych na całym świecie. Na tę chorobę można zapaść w każdym wieku i oznacza ona coś więcej niż zwykły smutek. Obawiasz się, że Twoje dziecko może borykać się z depresją? Dowiedz jakie są jej objawy i jak sobie z nimi radzić. 

Skąd bierze się depresja?

Początek choroby zwykle powiązany jest z występowaniem czynników stresowych. Może się pojawić w związku z trudnym wydarzeniem, przeciążeniem emocjonalnym, a także jako konsekwencja długotrwałego stresu. Jednak zdarza się, że pojawia się u osób, które nie przeżywają niczego nadmiernie obciążającego. Dlatego może się zdarzyć, że ktoś, kogo o to zupełnie nie podejrzewamy zachoruje. Jednakże mają też miejsce sytuacje odwrotne, kiedy ktoś narażony na wiele wydarzeń stresowych nie doświadcza długotrwałego spadku nastroju, ponieważ jest na nie bardziej odporny. Ryzyko depresji może się wiązać z czynnikami genetycznymi, ponieważ dziedziczymy skłonności oraz uwarunkowania biologiczne. Jeśli czyjś rodzic miał depresję nie oznacza to, że ta osoba również będzie miała, ale ryzyko zachorowania jest zwiększone. 

Jakie objawy mogą Cię zaniepokoić?

  • trwałe obniżenie nastroju
  • gorsza koncentracja i umiejętność skupienia uwagi
  • niska samoocena
  • zmniejszony apetyt
  • zaburzenia snu
  • pesymistyczne widzenie przyszłości
  • autoagresja
  • myśli samobójcze

Nastrój u wielu osób ma to do siebie, że bywa zmienny. Mogą na niego wpływać sytuacje takie jak problemy z ocenami czy kłótnia ze znajomym. W przypadku podejrzeń o depresję mówimy o stałym gorszym samopoczuciu, czyli trwającym co najmniej dwa tygodnie. U dzieci i młodzieży smutek może wiązać się z rozdrażnieniem, wybuchowością czy histerią. Dlatego jeśli jest Ci ciężej porozumiewać się ze swoim dzieckiem niż zazwyczaj, ponieważ stało się nadmiernie opryskliwe albo nerwowe, powody mogą być głębsze. Warto przyjrzeć się swojemu dziecku. Depresja może wiązać się też z takimi zachowaniami jak porzucenie swoich zainteresowań czy czynności, które wcześniej sprawiały radość. Prawdopodobne jest również pojawienie się przedwczesnego budzenia się, braku chęci do jedzenia i ubytku masy ciała.

Psychologowie wyróżniają różne rodzaje epizodów depresyjnych: lekki, umiarkowany i ciężki. Kwalifikacja będzie zależała od tego,  jak natężone są wyżej wymienione objawy. 

Jak sobie radzić?

Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka depresję ważnym krokiem jest umówienie go z psychologiem lub psychiatrą.  Tylko specjalista może zdiagnozować depresje i wdrożyć dopasowane do potrzeb dziecka leczenie. Nie odwlekaj tego kroku, ponieważ jest to tak ważne jak konsultacja z lekarzem w sprawie zapalenia płuc czy innej fizycznego problemu. Jednak Ty jako rodzic również możesz dużo zdziałać. Daj mu do zrozumienia, że się o nie martwisz i chcesz mu pomóc. Bądź przy swoim synu/córce, zrozum jego/jej ograniczenia, a także dowiedz się więcej na temat depresji.

Gdzie szukać wiedzy?

Oczywiście w przypadku depresji pierwszym i podstawowym źródłem naszej wiedzy powinien być lekarz specjalista. Diagnozowanie dziecka na własną rękę lub poszukiwanie alternatywnych dla konwencjonalnej medycyny rozwiązań może skończyć się tragicznie. Po etapie konsultacji i diagnozy naturalnym zjawiskiem jest pogłebianie wiedzy – a tę najlepiej zdobywać ze sprawdzonych źródeł. Warto poszukać interesującego nas zagadnienia w ksiągarni medycznej. Książki medyczne są bowiem przeznaczone nie tylko dla specjalistów, ale częstokroć znaleźć można w nich pozycje skierowane do osób bez wykształcenia medycznego, ale poszukujących wartościowej wiedzy. Co szczególnie ważne – dobra księgarnia medyczna zaoferuje nam także pozycje przeznaczone dla samych pacjentów. Książki o charakterze poradnikowym dla nastolatków pozwolą oswoić lęk i niepokój oraz pokazać sposoby mierzenia się z chorobą. To dobra lektura zarówno dla nastolatków, jak i ich rodziców.

Depresja to poważne zaburzenie, które może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jednak jest wiele sposobów, żeby sobie z nim poradzić. Kluczowa w tym procesie jest konsultacja ze specjalistą. Pamiętaj, że depresja jest chorobą, którą da się wyleczyć. 

OLI