W jaki sposób poprawić percepcję wzrokową u dzieci?

0
771
percepcja wzrokowa dzieci
Tak jak w przypadku innych umiejętności, również percepcja wzrokowa może być rozwijana poprzez zabawę | fot.: materiał partnera

Pod pojęciem percepcji wzrokowej kryje się zdolność dostrzegania bodźców wzrokowych, a także ich rozpoznawania i interpretowania. Owa interpretacja następuje w mózgu, a zatem za samą percepcję nie odpowiada wyłącznie aparat optyczny. W jej obrębie można wyróżnić kilka ważnych aspektów, do których zaliczają się zdolność wyróżniania obiektów, a więc skupienia na konkretnym przedmiocie, który został wyodrębniony z grona innych, dostrzeganie konkretnych cech przedmiotów, czyli barw i kształtów, a także ich położenie w przestrzeni. Percepcja dotyczy również koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz relacji przestrzennych, czyli położenia przedmiotów względem siebie. Jakie ćwiczenia wpływają na poprawę wymienionych zdolności u dzieci i jak można je rozwijać?

Dlaczego percepcja wzrokowa jest tak ważna?

Rozwój percepcji następuje już od pierwszych dni życia dziecka. Wiek poniemowlęcy to czas doskonalenia nabytych umiejętności oraz zdobywania kolejnych. W tym czasie maluchy chętnie bawią się klockami, składają obrazki, dopasowują klocki do otworów, łączą przedmioty w pary czy klasyfikują zabawki np. względem kolorów. Koniec okresu poniemowlęcego to dobry moment na rozpoczęcie nauki czytania. Niemniej jednak wiek przedszkolny wymaga dopasowania odpowiednich metod nauki, uwzględniających możliwości rozwojowe. W tym czasie funkcje spostrzegania są intensywnie doskonalone, a wraz z momentem wejścia w wiek szkolny, maluch powinien być już w stanie bez problemu kategoryzować przedmioty, dostrzegać różnice między nimi oraz odtwarzać wzory.

Percepcja wzrokowa jest niezwykle ważną zdolnością, gdyż jest niezbędna w praktycznie wszystkich działaniach. To właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie czytać, pisać, wykonywać działania matematyczne oraz rozwijać wiele innych umiejętności, potrzebnych na etapie edukacji szkolnej. Mając na uwadze ten fakt, rodzice powinni jak najwcześniej stymulować percepcję swojej pociechy, bowiem większa liczba ćwiczeń przekłada się na mniejsze ryzyko deficytów rozwojowych w tym zakresie.

percepcja wzrokowa dzieci
Percepcja wzrokowa jest niezwykle ważną zdolnością, gdyż jest niezbędna w praktycznie wszystkich działaniach | fot.: materiał partnera

Jak rozwijać percepcję wzrokową?

Tak jak w przypadku innych umiejętności, również percepcja wzrokowa może być rozwijana poprzez zabawę. Eduksięgarnia ma w swojej ofercie wiele ciekawych publikacji, które są dopasowane do potrzeb i możliwości maluchów w różnym wieku. Doskonałym przykładem takiej pozycji jest „Rebusomania” autorstwa Katarzyny Szłapy, Iwony Tomasik oraz Sławomira Wrzesińskiego. W praktyce jest to edukacyjna gra towarzyska, dzięki której dziecko może rozwijać swoją spostrzegawczość, pamięć wzrokową oraz wzbogacić słownictwo. Wszystkie te aspekty odgrywają bardzo ważną rolę w procesie pisania i czytania. Zabawy zawarte w książce to świetny sposób na wspólne spędzenie czasu dzieci i rodziców. Taka forma rozrywki jest nie tylko ciekawa, ale jednocześnie rozwija wyobraźnię i kreatywność.

„Rebusomania”, którą ma w swojej ofercie Eduksiegarnia.pl, to jak sama nazwa wskazuje, zbiór rebusów literowo-obrazkowych, które należy ze sobą połączyć. Każdy z graczy ma za zadanie odnaleźć parę kartoników, poprzez kolejne odwracanie dwóch z nich. Co więcej, trzeba nie tylko zapamiętać ułożenie poszczególnych elementów, ale jednocześnie skupić się na rozwiązaniu rebusu. Przed przystąpieniem do zabawy, rodzice mogą wraz z dziećmi obejrzeć wszystkie obrazki, próbując wspólnie popracować nad zagadką. Poziom trudności można stopniować również poprzez dokładanie kolejnych par wraz z biegiem czasu. Taka forma rodzinnej rozrywki bez wątpienia dostarczy sporo emocji, a przy tym radości i satysfakcji.

Materiał partnera