Dlaczego seks jest nadal tematem tabu?

0
1469
erotyka
Okazuje się, że w większości przypadków potrzeby partnerów seksualnych są ograniczane przez stereotypy | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nie da się ukryć, że tabu dotyczące seksu przekazujemy sobie jak pałeczkę w sztafecie – z pokolenia na pokolenie. Niestety wielu Polaków, pomimo wszechobecnego seksu nadal żyje w przekonaniu, że o seksualności, a tym bardziej o swoich potrzebach intymnych nie wypada mówić. Dlatego też partnerzy nie rozmawiają o swoich potrzebach. W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na pytanie dlaczego seks w XXI wieku nadal jest tematem “zakazanym”.

Jak wygląda życie seksualne Polaków?

Wyniki raportu “Seksualność Polaków 2017” prof. Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy pokazują, że 42% Polaków wyraża zadowolenie ze swojego życia seksualnego. Najwięcej usatysfakcjonowanych osób jest w grupie wiekowej 30-49 lat. Co oznacza, że największą radość ze współżycia czerpią kochankowie w średnim wieku. Warto dodać, że według danych z raportu, z życia seksualnego bardziej zadowoleni są mężczyźni (55%) niż kobiety (49%).

Dlaczego boimy się rozmawiać o współżyciu?

Niestety Polacy nie potrafią rozmawiać o seksie bez skrępowania, a w wielu związkach obszar komunikacji seksualnej praktycznie nie istnieje. Kochankowie boją się przyznawać do tego, czego pragną przede wszystkim z obawy przed urażeniem partnera. Co ich ogranicza? Przede wszystkim – stereotypy, błędne przekonania i niedopowiedzenia. W sypialniach po prostu brakuje rozmów zarówno o fantazjach erotycznych, jak i doznaniach. Okazuje się także, że w wielu związkach współżycie nie jest związane z przyjemnością czy emocjonalnymi doznaniami. Być może dlatego, że Polacy boją się eksperymentować i wstydzą się cielesności.

Zdaniem specjalistów kochankowie muszą przełamywać wszelkie stereotypy, a także własne obawy, ponieważ seksualność to jedna z najważniejszych części naszego życia i nie powinna być marginalizowana. Musimy pamiętać o tym, że seks jest elementem, który łączy ludzi i scala związek oraz mieć na uwadze fakt, że zdrowie seksualne to element naszego zdrowia emocjonalnego, fizycznego, intelektualnego i biologicznego.

Stereotypy o seksie

Okazuje się, że w większości przypadków potrzeby partnerów seksualnych są ograniczane przez stereotypy. Niestety wiele osób zastanawia się jak ma wyglądać “poprawny” seks i obawia się o niepowodzenie podczas stosunku. Bardzo często w polskich sypialniach po prostu brakuje rozmów, które pomogłyby w poprawie zadowolenia ze współżycia. Co więcej, seks małżeński w wielu domach jest traktowany jako obowiązek, a nie przyjemność. Ta sytuacja jest najczęściej spowodowana wstydem własnej cielesności i lękiem przed niepowodzeniem seksualnych eksperymentów. Pragnienia i fantazje możemy przecież zrealizować za pomocą gadżetów erotycznych, które oferuje nam każdy sexshop. Take działanie może przynieść wiele dobrego, a nawet jeszcze bardziej zbliżyć do siebie kochanków. Warto dodać, że wielu socjologów i psychologów seksualnych zwraca uwagę na to, że seks – pomimo edukacji seksualnej – nadal jest tematem tabu. Od wielu lat wpajana jest nam bowiem niesłuszna opinia, że współżycie powinniśmy kojarzyć wyłącznie z poczuciem wstydu i jest ono zarezerwowane tylko dla prokreacji.

Jak widać tematyka seksu jest naprawdę obszerna i nie dotyczy ona tylko sfery fizycznej lecz także duchowej, wiążąc się jednocześnie z różnymi dziedzinami życia człowieka. Pamiętajmy jednak o tym, że każdy powód jest dobry, aby porozmawiać z partnerem lub partnerką o własnych potrzebach i fantazjach seksualnych. Dzięki temu możemy nie tylko odkryć siebie na nowo, lecz także podbudować swój związek.


Materiał partnera zewnętrznego