Dołącz do akcji #NiePrzesadzam – okaż sprzeciw przemocy słownej

0
745
przemoc wobec kobiety
Jak wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych z problemem dyskryminacji i przemocy słownej spotyka się każdego dnia nawet 1/3 kobiet na całym świecie | fot.: materiał partnera

Przemoc ma wiele twarzy – warto o tym pamiętać zwłaszcza w dzisiejszych czasach. To nie tylko agresja w formie fizycznej, krzywdzić można także za pomocą słów. Jedną ze skutecznych metod przeciwdziałania jest uświadamianie, dlatego Babbel łączy siły razem z Centrum Praw Kobiet w ramach wspólnej akcji #NiePrzesadzam. Ponadto dołączyło do niej wiele wpływowych kobiet ze świata show-biznesu – wszystko po to, by okazać jawny sprzeciw i pomóc osobom w potrzebie.

Przemoc wobec kobiet – to wciąż aktualny problem

Żyjemy w XXI wieku – czasach wolności, sprawiedliwości i równego traktowania, niezależnie od koloru skóry, pochodzenia, wyznania i płci. Nie oznacza to jednak, że problem przemocy i agresji nie istnieje. Wręcz przeciwnie, jest wciąż wiele miejsc na świecie, w których osoby poszkodowane nie otrzymują wystarczającej pomocy i wsparcia.

Jak wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych z problemem dyskryminacji i przemocy słownej spotyka się każdego dnia nawet 1/3 kobiet na całym świecie. To właśnie z myślą o nich 25 listopada 1991 roku zainicjowano Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Ta data ma stanowić przypomnienie dla przyszłych pokoleń, a także być źródłem świadomości i wiedzy na temat dyskryminacji kobiet oraz konsekwencji tego zjawiska.

Jak rozpoznać przemoc słowną?

By móc lepiej reagować na ewentualne przypadki agresji i przemocy słownej, warto doprecyzować, co kryje się pod tym określeniem.

Nie odnosi się ona wyłącznie do wulgarnych zwrotów i niecenzuralnych określeń. To szerokie pojęcie obejmujące m.in.

  •       poniżanie,
  •       wyzwiska,
  •       manipulację,
  •       szantaż emocjonalny,
  •       niesprawiedliwe porównywanie,
  •       ograniczanie swobody wypowiedzi,
  •       upublicznianie prywatnych informacji.

W obliczu takich sytuacji warto reagować – sprawca przemocy słownej także podlega karze, a takie przypadki można zgłaszać m.in. pod numerem alarmowym 112 lub kontaktując się z najbliższym komisariatem policji.

Walkę z dyskryminacją kobiet podejmuje również Centrum Praw Kobiet, które uruchomiło specjalną infolinię. To bezpieczna przestrzeń dla poszkodowanych Pań, a także możliwość skontaktowania się ze specjalistami i uzyskania niezbędnej pomocy. Centrum Praw Kobiet działa pod numerem 600 070 717. Można skontaktować się również mailowo: pomoc@cpk.org.pl, porady.prawne@cpk.org.pl, porady.psychologiczne@cpk.org.pl

Do akcji pomocy przyłącza się również Babbel – kampania #NiePrzesadzam ma zwrócić uwagę na problem dyskryminacji i przemocy wobec kobiet. Biorą w niej udział znane twarze – Kayah, Red Lipstick Monster, Klaudia Halejcio oraz Joanna Kieryk. Główną ambasadorką akcji została polska aktorka, dziennikarka i modelka – Anna Wendzikowska.


Materiał partnera zewnętrznego